رفتن به محتوای اصلی

backdrop انشعابی از دروپال

قبلا در مورد دروپال ۸، مزیت هاش و معایبش کمی صحبت کردیم. دیگه چیزی نمونده که دروپال ۸ بیاد. اما به نظر میرسه که بعضی ها خیلی هم خوشحال نیستند. دوست دارید بدونید ماجرا چیه؟ پس همراه ما باشید.

قبلا هم توی مقاله ای که در مورد دروپال ۸ نوشتیم گفتم که یکی از مشکلاتی که ممکنه دروپال ۸ داشته باشه اینه که شاید دیگه به درد سایت های کوچک نخوره. اما مثل اینکه توی این نظر ما تنها نبودیم. اخیرا یک خانم به نام Jennifer Lea Lampton خیلی سفت و سخت دنبال اینه که ثابت کنه دروپال ۸ به درد کاربران تازه کار و سایت های کوچک نمیخوره. اون معتقده که یادگیری دروپال حتی در نسخه ۷ هم سخته و در دروپال ۸ بسیار سخت تر. اون میگه که دروپال رو نمیشه به صورتی حسی درک کرد و یاد گرفت و این باعث میشه که برای کارهای کوچک و برای کاربرانی که فقط میخوان استفاده کننده باشند و نه توسعه دهنده زیاد مناسب نباشه.
حتی معتقده که دروپال ۸ به دلیل تغییرات گسترده ای که داشته، مثل اضافه شدن YML ها، تغییرات زیاد در API‌ها، افزوده شدن Twig، شی گرا شدن و CMI ها بسیار بیشتر از دروپال ۷ برای سایت های بزرگ مناسبه.

این حرف ها به نظر من هم کمی درست میرسه، اما خوب دروپال همیشه خودش رو یک سر و گردن بالاتر از cms های معمولی میدونست. قبلا هم نوشتم که ۲۴ درصد از دامنه های .gov دنیا دروپال پیاده سازی شده. پس شاید دروپال ۸ داره در مسیر درستی حرکت میکنه. اما آیا میشه از کاربران کم تجربه تر صرف نظر کرد؟ یا از سایت های کوچک؟.

خانم Lea Lampton یک پیشنهاد داره. از backdrop استفاده کنید. همینطور که از اسمش پیداست یک جورایی یعنی بازگشت به قطره. توی سایت backdrop اون به طور خلاصه اهدافش و چیزهایی که دنبالش بوده رو توضیح داده.اون میخواد که کاربر رو از پیچیدگی های دروپال ۸ دور کنه و یک جورایی دروپال ۷ رو با ۸ ادغام کنه. میخواد که روند استفاده از دروپال برای تازه کاران و افرادی که تخصص زیادی در برنامه نویسی ندارند هم رشد داشته باشه.

بحث های زیادی در رابطه با backdrop شکل گرفته. من توی این مطلب سعی داشتم که فقط این انشعاب رو معرفی کنم. هنوز چیز زیادی برای فهمیدن وجود نداره اما اگر این بحث برای شما جالبه میتونید به لینک های زیر مراجعه کنید.
http://www.jenlampton.com/blog/introducing-backdrop-cms-drupal-fork
http://pingv.com/blog/drupal-8-as-an-intuitive-platform
http://www.freelock.com/blog/john-locke/2013-09/drupal-8-vs-backdrop
http://www.digett.com/blog/09/18/2013/backdrop-forking-drupal
http://www.unleashedmind.com/en/blog/sun/the-world-is-flat

سوال اینه که آیا Backdrop به دروپال لطمه میزنه؟
شاید آره، اگر چند دستگی بین کاربران دروپال ایجاد بشه و توسعه دهنده ها مسیرهای متفاوتی رو طی کنند.
شاید نه، چون دروپال مسیر خودش رو مشخص کرده و اون هم هدف گذاری برای سایت های بزرگه. در این صورت Backdrop نه تنها ضرری نمیزنه بلکه به شناخته شدن دروپال کمک هم میکنه.

نظر شما چیه؟ فکر میکنید این خانم در مورد پیچیدگی های دروپال درست فکر میکنه؟ فکر میکنید Backdrop به دروپال کمک میکنه یا نه؟

دسته بندی مطلب