رفتن به محتوای اصلی

طراحی قالب اختصاصی دروپال با Omega - قسمت پنجم

در قسمت های قبل یاد گرفتیم که چطور یک قالب جدید از امگا بسازیم و فهمیدیم هر بخش چه مفهومی دارد. برای خواندن مقالات قبلی از بخش مقالات مرتبط در سمت راست همین محتوا استفاده کنید. در این قسمت یاد میگیریم که چطور یک ناحیه (region) در قالب امگای دروپال ایجاد کنیم.

برای ایجاد Region یا Zone در قالب امگا ( برای بررسی دوباره مفهوم Zone و  Region به قسمت سوم مراجعه کنید) هیچ روش گرافیکی وجود ندارد (یا لااقل من بلد نیستم) بنابراین شما باید به سراغ کدهای قالبی که ساختید بروید. بزارید خیالتون رو راحت کنم ایجاد کردن یک منطقه جدید در قالب امگا خیلی ساده است.
برای اینکه آموزش را بهتر انجام بدیم بزارید با یک مثال کار رو پیش ببریم. فرض کنید در Section Header در User Zone بخواهید User Bar Third رو درست کنید. در حال حاضر این قسمت به شکل زیر هست.

omega-add-new-region.png

omega-add-new-region.png

برای افزودن region جدید file manager سیستم عامل را باز کنید و به فولدری که قالبی که ساخته اید بروید. این قالب باید در مسیر sites -> all -> themes -> youromegatheme باشد. در اینجا فایلی با نام قالب شما با پسوند info وجود دارد. مثلا اگر نام قالب شما Drupalion باشد فایلی به اسم drupalion.info در اینجا وجود دارد. این فایل را باز کنید. در واقع این فایل تمام تنظیمات قالب شما را ذخیره میکند. شاید بتوان اون رو قلب قالب امگا نام برد. پس مراقب باشید خیلی با قلب کسی بازی نکنید. وقتی فایل را باز میکنید قسمتی را میبینید که لیست تمام region ها اونجا نوشته شده.

نام region خود را به این لیست اضافه کنید. توجه کنید در قسمت سمت چپ نمیتوانید از فاصله و Underline استفاده کنید. من یک region اضافه کردم. آن را اینطور نوشتم.

 

regions[user_third] = 'User Bar Third'

بنابراین لیست regions های من به شکل زیر در خواهد آمد.

omega-add-new-region

اگر در همین فایل پایین تر بیایید. قسمتی را مشاهده میکنید که با settings[alpha_region شروع میشود. از اینجا به بعد به ازای هر region شما 9 پارامتر را مشاهده میکنید. برای user_first شما این خطوط را مشاهده میکنید.

شاید بخواهید بدانید هر کدام از این 9 پارامتر چه مفهومی دارد:
equal_height_container و equal_height_element: مربوط به حالتی است که شما در قالب امگا Equal heights را تیک کرده باشید.

Force: اگر مقدار 1 را انتخاب کنید این region همیشه نمایش داده میشود حتی اگر هیج محتوایی در آن نباشد.

Zone: ناحیه یا zone که این region باید در آن قرار بگیرد را مشخص کنید.

Prefix: مشخص میکنید که چند ستون باید قبل از این region قرا بگیرد.

Columns: تعدا ستونهایی که این region اشغال میکند را مشخص میکنید.

Suffix: تعداد ستونهای خالی که بعد از این region باید قرار بگیرد را مشخص میکنید.

weight: در واقع با تنظیم یک مقدار برای این قسمت مکان این region در بین بقیه region های این zone را مشخص میکنید. region های با وزن کمتر اول قرار میگیرند.

CSS: اگر دوست دارید یک class برای CSS به این region اختصاص دهید ان class را اینجا بنویسید.

حالا که همه پارامترها را یاد گرفتیم بهتره بدانید که حتی اگر هیچ کدام از پارامترها را مقداردهی نکنید هیچ اتفاق بدی نمی افتد. میتوانید بعدا این کار را در تنظیمات قالب از داخل دروپال انجام دهید. اما حداقل zone را پر کنید. برای پر کردن این قسمت باید حتما نام zone را از بالای همین فایل پیدا کنید. zone های موجود اینها هستند.

omega-add-new-region

بنابراین حالا میتوانیم region جدیدی که میخواهیم اضافه کنیم را ایجاد کنیم. پس برای region جدید تمام پارامترها را تکمیل میکنیم. بنابراین برای اینکه ما user_third را داشته باشیم باید مثل شکل زیر عمل کنیم.

omega-add-new-region

حالا میتوانید فایل را ذخیره کنید و به دروپال خودتون برگردید. برای اینکه مشاهده کنید که این region اضافه شده باید کش سایت را پاک کنید. به مسیر admin/config/development/performance بروید و کش سایت را پاک کنید. میتوانید ببینید که این region هم در صفحه اصلی و هم در تنظیمات قالب اضافه شده است.

omega-add-new-region

omega-add-new-region

تبریک میگم شما موفق شدید. میتونید به تنظیمات region برید و اونها رو تغییر بدید. مثلا من تنظیمات رو به شکل زیر تغییر دادم.

omega-add-new-region

و قالب به شکل زیر تغییر کرد.

omega-add-new-region

شما هم میتوانید تغییرات خودتون رو اعمال کنید. و حتی یک zone جدید در قالب خودتون ایجاد کنید

خوب این قسمت هم به پایان رسید. در قسمت بعد مقدمه ای از نحوه افزودن CSS به قالب رو یاد میگیریم.

تگ های مطلب
دسته بندی مطلب

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس سایت و ایمیل ها به صورت خودکار به لینک تبدیل میشوند
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.