رفتن به محتوای اصلی

طراحی قالب اختصاصی دروپال با Omega - قسمت چهارم

تا اینجای کار در سری های گذشته آموزش های طراحی قالب اختصاصی دروپال با Omega یاد گرفتیم چطور یک قالب جدید ایجاد کنیم، و فهمیدیم که گزینه هایی که در تنظیمات قالب omega هستند چه معنایی دارند. شاید شما هنوز مقالات قبلی رو نخونده باشید. توصیه من اینه که حتما اول اونها رو بخونید. لیست اونها رو میتونید از بلوکی که در سمت راست همین مطلب هست و در قسمت مطالب مرتبط پیدا کنید اما برای سهولت کار لینک اونها رو برای شما میزارم. قسمت اول ، قسمت دوم ، قسمت سوم

بهتره قبل از شروع هر کاری بدانیم که ساختار فایل های CSS در امگا به چه شکل هست. خیلی مهمه که این رو بدونید امگا یک قالب کوچک پسنده (این اصطلاح رو همین الان از خودم درآوردم). یعنی اول به سایز کوچک تر اهمیت میده به همین دلیل همینطور که در قسمت قبل دیدیم اندازه های کوچک تر از tablet رو برای موبایل در نظر میگیره. این خاصیت کوچک پسندی باعث میشه که نمایش سایت در اندازه های کوچک تر در قالب امگا ساده تر انجام بشه.

یادتون هست که فایل های CSS قالب امگا در شاخه css در زیر قالب شما قرار داره. فایل هایی که در شاخه css قالب شما قرار داره اینها هستند.

 

  • global.css = global
  • yoursubthemename-alpha-default.css = default
  • yoursubthemename-alpha-default-narrow.css = narrow
  • yoursubthemename-alpha-default-normal.css = normal
  • yoursubthemename-alpha-default-wide.css = wide

اگر بخوایم بدونیم که ترتیب کوچک به بزرگ برای خواندن CSS ها چه شکلی هست میتونیم مدل زیر رو تصور کنیم.

global → default → narrow → normal → wide

یعنی شما باید css های خودتون مربوط به کوچک ترین اندازه رو در فایل global بنویسید به همین ترتیب تا مثلا نوشتن CSS برای تلوزیون ها در wide نوشته میشه.

در آخر برای آشنایی بیشتر با ساختار قالب امگا دعوت میکنم که عکس زیر رو به دقت بررسی کنید.

در قسمت های بعدی یاد میگیریم چطور یک ناحیه جدید به قالب امگا اضافه کنیم و کمی در مورد نوشتن css در قالب خودمان صحبت میکنیم.
در ضمن بابت وقفه ای که در این قسمت از مقاله افتاد عذر خواهی میکنم. امیدوارم قسمت بعدی در 4 روز آینده آماده بشه.

قسمت پنجم را بخوانید.

تگ های مطلب