رفتن به محتوای اصلی

ماژول هفته: Flag را بهتر بشناسیم

این هفته به سراغ ماژول Flag در دروپال رفتیم. ماژولی که فکر میکنم در بین فارسی زبانها کمتر استفاده میشه. این شاید به خاطر ساختار بسیار انعطاف پذیر این ماژول باشه به طوری که شاید نشه یک وظیفه خاص رو به عهده این ماژول گذاشت. بزارید با هم چند مثال از کارایی های این ماژول رو بررسی کنیم.

 1.  فرض کنید میخواهید این امکان رو به کاربران یا مدیران بدهید که محتواهایی که قبلا ایجاد کرده اند را به آرشیو بفرستند. آرشیو یعنی مکانی که محتواها در آجا نگهداری میشود و آن محتوا دیگر در بین بقیه محتواها نمایش داده نمیشود. برای اینکار ماژول های زیادی هست اما Flag را هم به این لیست اضافه کنید.
 2. ما میخواهیم یک سیستم برای دوستی افراد با یکدیگر ایجاد کنیم با Flag میتوانید اینکار را بکنید.
 3. فرض کنید میخواهیم یک محتوا را به لیست علاقه مندی ها اضافه کنیم. باز هم Flag
 4. فرض کنید میخواهید مدیر را از اسپمر بودن یک کاربر آگاه کنید.
 5. شاید بخواهید یک محتوا را با اینکه بقیه کاربران توانایی مشاهده آن را دارند به صورت خصوصی درآورید که دیگر هیچ کس به جز شما توانایی آن محتوا را نداشته باشد.
 6. شاید بخواهید صفحه ای را که در حال مشاهده آن هستید به به دوستان خود معرفی کنید.
 7. فرض کنید میخواهید تاپیک هایی که در یک فروم هستند را قفل کنید.
 8.  و صدها فعالیت دیگر

حتما الان به خودتون میگید امکان نداره همه اینکارها رو یک ماژول انجام بده. کمی به شما حق میدم این ماژول دروپال هم مثل تمام ماژول های دیگر دروپال میتونه به سادگی و به خوبی با بقیه ماژول های کار کنه. این ماژول به خوبی با views و rules و token کار میکنه و ماژول های زیادی بر پایه Flag پیاده سازی شده اند. پس کار با اون رو شروع کنید و یک مسیر جدید در دروپال برای خودتون باز کنید.

اما این همه قابلیت و این همه انعطاف پیچیدگی هایی هم خواهد داشت بنابراین ممکنه به محض اینکه این ماژول رو نصب میکنید فکر کنید که خیلی مباحث روشن و واضح نیست. شاید بد نباشه برای شروع به مستنداتی که برای این ماژول فراهم شده سری بزنید. دیدن این سری از فیلم های آموزشی هم میتونه برای شما مفید باشه.

نسخه 3 این ماژول احتمالا به زودی آزاد (release) میشه که امکانات بسیار خوبی رو به این ماژول اضافه میکنه.
خوشحال میشیم که تجربیات خودتون در استفاده از این ماژول رو در اختیار ما قرار بدید.

تگ های مطلب

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • آدرس سایت و ایمیل ها به صورت خودکار به لینک تبدیل میشوند
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.