رفتن به محتوای اصلی

درس‌هایی از الجزیره: چهار دلیل برای اینکه چرا یک اتاق خبری متن‌باز سخت‌تر از آنیست که تصور می‌کنید - ادامه

ادامه از http://www.drupalion.com/blog/115

۳. اتکا به انجمن متن‌باز شاید عملی نباشد
فقط تعداد محدودی پروژه متن‌باز در الجزیره هست: شارِک(وب‌سایت اشتراک گذاری کاربران) و مباشر (وب‌سایت خبری حول مطالب سیاسی-حکومتی)، وب‌لاگ زنده‌ی الجزیره-انگلیس. آیا پشتیبانی کافی برای گسترش این پروژه‌ها وجود دارد؟

اینجور که اولسون برای من توضیح داد، تلاش خیلی زیادی لازم است تا برای مثال الجزیره-انگلیس بتواند کاملا به سیستم دروپال منتقل شود. اولسون گفت «برای یک ارگان، اتکا به انجمن متن‌باز برای بشتیبانی کافی نیست تا روی آن سرمایه‌گذاری کند. انجمن جواب‌گوی نیازهای تازه‌ای که هر روزه ایجاد می‌شود نیست پس به تعداد بیشتری توسعه‌دهنده‌ برای این پروژه‌های متن‌باز نیاز است».
از نظر اولسون الجزیره منابع کافی برای کار تمام مدت روی پروژه متن‌باز در اختیار ندارد. استفاده از پشتیبانی ارائه شده در خارج از الجزیره نیازمند سرمایه است، اما با اینکار اولسون گرفتار در دام مدیرانی می‌افتاد که درک نمی‌کردند برای پشتیبانی باید هزینه‌ای پرداخت کنند چون «پشتیبانی یک پروژه متن‌باز» رایگان نیست.

یکی از توسعه دهندگان می‌گفت انجمن متن‌باز منابع کافی برای یک اتاق خبری در اختیار ندارد «متن‌باز یک چیز غیرقابل پیش‌بینی است، کتابخانه‌ها و نرم‌افزارهای ارائه شده در جهت نیازهای یک اتاق خبری ارائه نشده‌اند».
در طول این قسمت از مصاحبه، بعضی از توسعه‌دهندگان طرفدار ویندوز و محصولات مایکروسافت از من خواستند برای آن‌ها مثالی از استفاده‌ی سیستم‌های مدیریت محتوا در دیگر مکان‌ها ارائه کنم - یعنی اتاق‌های خبری که تمام سیستم مدیریت محتوای آن‌ها متن‌باز است.
ما این کار رو کردیم اما تعداد خیلی زیادی پیدا نکردیم. وب‌سایت روزنامه‌ی متن‌باز این موارد را معرفی می‌کند: Savannah Now, the New York Observer, The Economist, Mother Jones, Fast Company, Slate France, و France 24 مخصوصا France24 که از زمان تاسیس خود در ۲۰۰۶ متن باز بوده است و خود بخشی از فلسفه‌ی تکنولوژی متن‌باز اتاق‌خبریست.
دیگر مثال‌ها شامل استفاده‌ی نیویورک تایمز از وردپرس برای سیستم بلاگ خود، سی‌ان‌ان، رویترز و دیگر ارگان‌های خبری کوچکتر.

این سوال همچنان برای ما باقی می‌ماند: آیا واقعا منابع کافی در انجمن متن‌باز برای توسعه‌دهندگان وجود دارد تا یک سیستم خبری را مبتنی‌ بر یک پروژه متن‌باز ایجاد کنند؟ پروژه خبری موزیلا سروصداهایی را در مورد سیستم خبری و متن‌باز ایجاد کرده اما آیا واقعا توسعه‌دهندگان کافی که به روزنامه‌نگاری آنلاین اهمیت می‌دهند، وجود دارد؟

۴.شاید استعداد کافی وجود ندارد، شاید هم فرهنگ آن
احمد ابراز ناراحتی می‌کرد، می‌گفت نتوانسته هیچ کس را در نشست دروپال (DrupalCon) برای زندگی در جزیره نخل دوحه که از مالیات هم معاف هست ترغیب کند. طبق گفته‌ی احمد، اولسون و بقیه افراد در خاورمیانه فرهنگ متن‌باز توی سایه‌ی فرهنگ نرم‌افزارهای مالکیتی قرار گرفته است. در اردن و تونس سایت طرفدار متن‌باز Hacks/Hackers تحت اسم دیگری، Media Innovation Initiative فعالیت می‌کند چون «متن‌باز» و «هک کردن» بار منفی زیادی دارد و تصور ذهنی افراد از آن‌ها کاملا ناخوشایند است. در دوحه و بقیه مناطق خاورمیانه، شاید اصلا نتوان توسعه‌دهندگان تکنولوژی‌های متن‌باز را پیدا کرد که برای ارگان‌های خبری فعالیت می‌کنند.

این حرف‌ها باعث می‌شه به یاد حرف‌های پشت پرده‌ای در مورد اتاق‌های خبری -جدا از ارگان‌های خیلی بزرگ- بیفتم. برنامه‌نویس-خبرنگار کافی برای فعالیت در این راستا به سختی پیدا می‌شود، از آن هم سخت‌تر پیدا کردن افرادی که با تکنولوژی متن‌باز در اتاق‌های خبری کار کنند. اولسون فقط به خاطر اینکه الجزیره یک سایت خبریست به آن جا نیامده بود، بلکه گفت:‌ «من به خاطر چالش دروپالیش اومدم». اولسون حتی فکر نمی‌کند توسعه‌دهندگان متبحر طرفدار متن‌باز که خواهان کار برای یک اتاق خبری باشند به اندازه‌ی کافی وجود داشته باشد، حتی در خارج از خاورمیانه.

بحث‌های خیلی خوبی در الجزیره در مورد اینکه چرا متن‌باز به نفع اتاق خبری ‌هست وجود داشت. مواردی مثل امنیت بهتر و طراحی اولیه راحت‌تر تا ارزش بالای انجمن‌های کاربران پشتیبان متن‌باز. ما با همه‌ی این بحث‌ها آشنا هستیم، اما مهمه که یک قدم به عقب برداریم و فکر کنیم چرا متن‌باز می‌تونه سخت‌تر از اونی باشه که در نگاه اول به نظر میاد.

برگرفته از niemanlab با کمی تغییر

دسته بندی مطلب

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس سایت و ایمیل ها به صورت خودکار به لینک تبدیل میشوند
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.