رفتن به محتوای اصلی

کدام نرم افزار توسعه وب برای دروپال؟

نرم افزارهای مختلفی برای توسعه وب با زبان php وجود داره که به اصطلاح به اونها web development environment میگویند. شاید با خیلی از اونها کار کرده باشید مثل WAMP یا XAMPP، شاید هم از mac استفاده میکنید و MAMP رو میشناسید. شاید طرفدار Acquia Dev باشید یا با لینوکس با LAMP زندگی رو سر میکنین. هنوز نرم افزارهای زیادی هستند که شاید اصلا نشناسیم.

استفاده از هر کدام از نرم افزارهای بالا میتونه بستگی به سلیقه شما داشته باشه یا به راحتی کار با اونها. شاید شما عاشق لینوکس و فلسفه متن باز باشید و ویندوز رو یک خیانت به دنیای IT میدونید پس شما باید از LAMP استفاده کنین. این یک راه مطمئن و درسته. LAMP میتونه بهترین امنیت و بازدهی رو برای شما به ارمغان بیاره. اگر تا به امروز با لینوکس آشنایی نداشتید توصیه من اینه که بی محابا و بدون درنگ به استفاده از اون بپردازید تا رستگار شوید. لینوکس میتونه گاهی اوقات دردسرساز باشه اما بدونید که اگر بتونید درست اون رو کانفیگ کنید میتونید بهترین بازدهی رو از اون انتظار داشته باشید البته در این زمینه باز هم دروپال دوستان کارهایی انجام دادند. اگر از لینوکس میترسید یا دوست ندارید به عنوان یک سیستم عامل روی سیستمتون نصبش کنین شاید Druap Pro به درد شما بخوره. کافیه VirtualBox رو دانلود کنین و از DrupalPro لذت ببرید.

اما روزگار همیشه بر وفق مراد نیست. شاید شما عاشق لینوکس باشید و لیست بلند بالایی از مزیت های لینوکس بر ویندوز رو بدونین اما به یک مشتری برخورد میکنید که لینوکس رو یک نوع ویندوز میدونه و هر چه از مزیت های لینوکس بگید باز فکر میکنه ویندوز چقدر قوی بوده و اون تا حالا نمیدونسته. خوب باید چیکار کرد؟
پافشاری زیاد روی یک سیستم عامل کم کم میتونه مشتری رو مجاب کنه که شما توانایی فنی کمی دارید. شما که اینو نمیخواین؟
بهتره مزیت های لینوکس رو بازگو کنید و از مضرات ویندوز در اینطور پروژه ها بگید اما اگر مفید نبود بهتره عواقب استفاده از ویندوز رو تشریح کنین و با ذکر این نکته که شما تمام نکات رو گفتید و این خود کارفرما بوده که ویندوز رو انتخاب کرده، شروع به استفاده از ویندوز کنید.

تا اینجای کار همه چیز به نظر راحت میرسید. اما سوال اینه از کدام یک از نرم افزارهای بالا استفاده کنم؟
WAMP یک نرم افزار عالیه. راحت نصب میشه. راحت راه میفته. یک نرم افزار عمومی که میشه هر پروژه php رو توسط اون اجرا کرد. اما آیا میتونه یک سرور مناسب باشه. تجربه من (این صرفا یک تجربه است) نشون میده که WAMP‌ برای کارهای روزمره انتخاب بدی نیست اما برای استفاده در ویندوز به عنوان یک سرور قابل اطمینان نیست. اما WAMP برای کسانی که خیلی دوست ندارند درگیر Permission های لینوکسی بشن انتخاب خوبیه. بعد از نصب WAMP شما حتما نیاز دارید که فایل php.ini رو یکبار ویرایش کنین و تنظیمات مورد نظر خودتون رو توش اعمال کنین. در ضمن مگه میشه شما یک دروپال کار ماهر باشید و از Drush استفاده نکنین؟ و همچنین اگر بخواید Patch ها رو اعمال کنین نیاز به Git دارید. زحمت نصب همه اینها به عهده شماست.

XAMPP هم خیلی عالیه. حجم بیشتری از WAMP داره که این نشون دهنده نرم افزارهای بیشتری برای استفاده شماست. Tomcat روی اون نصبه که معمولا بهش نیازی ندارید مگر اینکه بخواهید نرم افزاری شبیه Apache solr رو راه اندازی کنید. نرم افزار Mercury رو اون نصبه که میتونه یک Mail server برای شما راه اندازی کنه و همچنین Filezilla server که یک Ftp server به شما میده. اینها عالیه.
با XAMPP شما باید از سطوح دسترسی لینوکس بیشتر سردر بیارید. XAMPP کمی پیچیده تر از WAMP هست اما حرفه ای تر به نظر میاد. بعد از نصب به شما چند نکته امنیتی رو میگه مثل پسورد گذاشتن برای کاربر root در MySQL که خیلی بدرد بخوره. کم کم احساس میکنین که با یک نرم افزار حرفه ای طرف هستید و این احساس خوبی به شما میده. اما شما هنوز باید php.ini رو ویرایش کنید. و Git و Drush رو نصب کنید.

Acquia Dev مختص دروپال ساخته شده. خیلی راحت نصب میشه. به محض نصب یک دروپال نصب شده هم به شما تحویل میده و همه چیز به نظر خیلی خوب میاد. Drush نصب میشه. Git هم نصب میشه. فایل Php.ini رو هم نمیخواد ویرایش کنین. سرعت دروپال به نظر خیلی خوب میرسه و چی میتونه از این بهتر باشه. کاربری بسیار راحته. کاربر root در MySQL پسورد نداره اما فقط از Localhost قابل مشاهده است که از نظر امنیتی بهتر از هیچیه. Acquia Dev رو باید دانلود کنید، نصب کنید و استفاده کنید. به همین سادگی نه تغییری و نه نرم افزار اضافه ای.

حالا سوال اینه کدام یک از نرم افزارهای بالا برای استفاده مناسبه؟ شاید شما بگید که من نتونستم از WAMP درست استفاده کنم. من به این ایراد شما حق میدم این حرف کاملا محتمله. اما تجربه من به ترتیب Acquia Dev و XAMPP و WAMP هست.
هنوز تموم نشده. درسته که نرم افزارهای بالا عالی هستند اما اگر شما یک سرور ویندوزی داشته باشید و یک دروپال که روزی 2000 محتوای جدید در اون ایجاد بشه، آیا باز هم نرم افزارهای خوبی هستند؟
من و حسین در چند روز گذشته تجربه چنین سایتی رو داشتیم. با Acquia Dev شروع کردیم. اما تقریبا روزی چندبار Apache کرش میکرد. و مجبور میشدیم Apache رو restart کنیم. کمی هم جستجو کردیم اما نه زمان زیادی برای جستجو داشتیم و نه اونقدر دستمون باز بود که بخوایم تغییرات زیادی در فایل httpd.conf ایجاد کنیم. پس فکر کردیم بهتره از یک نرم افزار دیگه استفاده کنیم. فکر کردیم XAMPP میتونه مشکل ما رو حل کنه چون XAMPP برای بنیاد Apache هست. پس XAMPP رو نصب کردیم اما اوضاع بهتر که نشد هیچ روزی چند بار Crash به ساعتی یکبار تقلیل پیدا کرد.
حس کردیم آبرومون داره میره پس حسابی دست به کار شدیم. benchmark های مختلف رو دیدیم و اینترنت رو زیر و رو کردیم. نرم افزارهای مختلف رو تست کردیم تا اینکه ملکه خوشبختی رو در حالی که چشم به راه ما بود پیدا کردیم. Zend Server
ا
گر تا حالا از این نرم افزار استفاده نکردید پس میتونم به شما قول بدم دروپال رو هیچ وقت اینقدر سریع ندیدید. نصبش زیاد سخت نیست اما به طورکلی از بقیه نرم افزارها کمی پیچیده تره. MySQL رو به ضورت پیش فرض نصب نمیکنه. در حین نصب باید تیکش رو بزنید که اینکار باعث میشه MySQL دانلود شه و روی سیستم شما نصب شه. کمی باید فایل های php.ini و httpd.conf رو کانفیک کنید. Drush و Git هم باید نصب بشه. اما بعد کمی دردسر کشیدن دیگه همه چیز به خوبی کار میکنه. احساس رضایتی خاص به شما دست میده و دیگه از جانب سرور خیال شما میتونه راحت باشه و فقط به توسعه نرم افزاری سایتتون بپردازید.
شاید شما نرم افزارهای دیگه ای هم بشناسید که بهتر باشند. خیلی خوب میشه اگر اونها رو به ما معرفی کنید