تغییر چرخه انتشار در دروپال 8

By عرفان بناکار, 1 دسامبر, 2015

قبلا در مورد دروپال 8 و قابلیت‌های اون صحبت کردیم. اما یکی از چیزهایی که در این مورد نگفتیم تغییر در چرخه انتشار دروپال 8 به بعده. از این به بعد دروپال به سبک گذشته منتشر نخواهد شد و تغییراتی در نحوه انتشار اون به وجود خواهد آمد. پس با ما همراه باشید تا با این تغییرات آشنا بشیم و از الان بدونیم که دروپال نسخه بعد در چه زمانی منتشر میشه.

دروپال در نسخه 7 و قبل از اون از سیستم نسخه گذاری دو سطحی استفاده میکرد. یعنی دروپال رو به شکل 7.x شماره گذاری میکرد که در حال حاضر دروپال در نسخه 7.41 قرار داره. این روش چند ایراد بزرگ داشت:

 • - روش نسخه گذاری دروپال خیلی با بقیه نرم افزارها هماهنگ نبود.
 • - کاربران با دیدن نسخه منتشر شده متوجه میزان اهمیت تغییرات نمیشدند.
 • - امکان زمانبندی و نظم بخشیدن به انتشارهای جدید بسیار سخت بود.

به همین دلیل تیم توسعه دهنده دروپال تصمیم گرفته از نسخه 8 روش نسخه گذاری رو عوض کنه و از یک روش استاندارد به نام semantic versioning استفاده کنه. روش سمانتیک ورژنینگ یک روش استاندارد در نسخه گذاری رو پیشنهاد میکنه که الان بسیاری از نرم افزارها در دنیا از همین روش برای توسعه استفاده میکنند. برای آشنایی بیشتر با این روش نسخه گذاری میتونید به ویدئویی که در این زمینه منتشر شده رجوع کنید. اما اگر بخوام خیلی خلاصه در مورد این روش توضیح بدم باید بگم که:

روش سمانتیک ورژنینگ پیشنهاد میکنه انتشار نسخه های جدید رو در سه سطح تقسیم کنید:

 • - سطح اول: یا نازل ترین سطح که به اون نسخه patch میگیم. یعنی زمانی که یک یا چند patch بر روی نرم افزار میزنیم.
 • - سطح دوم: این سطح رو نسخه minor مینامیم. بعضی ها هم این سطح رو نسخه feature میگن. یعنی زمانی که تغییرات در نرم افزار در سطح کلان تری انجام میشه و قابلیت های جدیدی به این نسخه اضافه شدند.
 • - سطح سوم: سطح نسخه major. یعنی زمانی که هسته نرم افزار دچار تغییرات گسترده میشه و تغییرات اونقدر بزرگه که در نسخه minor قرار نمیگیره.

دروپال هم از نسخه 8 برای توسعه از روش سمانتیک ورژنینگ استفاده میکنه. برای درک بهتر روش و چرخه انتشار دروپال 8 به عکس زیر توجه کنید:


                             **توجه کنید در عکس بالا نسخه ها و اطلاعات برای مثال نوشته شده**

 

 • - نسخه patch یا (8.0.1 یا 8.0.2) هر ماه منتشر خواهد شد. همراه با آدرس باگ هایی که رفع شده اند.
 • - نسخه minor یا (8.1.0 یا 8.2.0) در بازه‌های زمانی 6 ماهه منتشر میشوند.همراه با معرفی قابلیت‌‌های جدید.
 • - در موارد نادر که یک باگ بسیار مهم رفع شده باشد و امکان صبر تا انتشار نسخه minor بعدی وجود نداشته باشد ممکن است دروپال یک انتشار برنامه ریزی نشده برای نسخه minor داشته باشد که فقط شامل همان رفع باگ خواهد بود. در این صورت حتما از طریق سایت دروپال اطلاع رسانی های لازم انجام خواهد شد.
 • - آخرین نسخه minor منتشر شده در نسخه 8 نسخه LTS یا با پشتیبانی طولانی خواهد بود.
 • - درپال 9.0.x در همان نزدیکی نسخه LTS دروپال 8 منشعب خواهد شد. البته ممکن است این اتفاق قبل از نسخه LTS دروپال 8 هم اتفاق بیفته که این موضوع به میزان کارهای باقیمانده در هر دو انشعاب بستگی دارد. بعد از انتشار دروپال 9.0.0 از همان روش patch/minor دروپال 8 برای دروپال 9 نیز استفاده خواهد شد.
 • - نسخه LTS دروپال 8 به صورت کامل تا 3 ماه بعد از انتشار نسخه LTS دروپال 9 پشتیبانی خواهد شد. این پشتیبانی شامل BUG FIx و Security Fix خواهد بود. بعد از آن دروپال 8 تا 3 ماه بعد از انتشار دروپال 10 فقط Security Fix رو دریافت خواهد کرد و بعد از این 3 ماه دیگر از دروپال 8 توسط انجمن دروپال پشتیبانی به عمل نخواهد آمد. در حال حاضر در مورد اینکه Security Fix تا مدتی بیش از 3 ماه توسط انجمن پشتیبانی شود به نتیجه ای نرسیدند و احتمالا زمان پشتیبانی همان 3 ماه خواهد ماند.

تاریخ‌های کلیدی:

اولین چهارشنبه هر ماه میلادی انتشار نسخه رفع باگ دروپال‌ های 8، 7 و 6
سومین چهارشنبه هر ماه میلادی انتشار نسخه رفع خطای امنیتی دروپال های 8 , 7 و 6
19 نوامبر سال 2015 انتشار دروپال 8
تاریخی که مشخص خواهد شد شروع توسعه نسخه 8.1
24 فوریه 2016 پایان زندگی دروپال 6 - از این تاریخ به بعد دروپال 6 پشتیبانی نخواهد شد.
آپریل یا می 2016 (مشخص خواهد شد) انتشار نسخه 8.1.0 دروپال

با استفاده از این روش انتشار نسخه ‌‌های جدید دروپال نظم بیشتری خواهد گرفت و توسعه دهنده های دروپال با دیدن هر نسخه از دروپال متوجه میزان و سطح تغییرات در اون نسخه خواهند شد. بنابراین زمانی که نسخه 8.0.1 دروپال منتشر بشه همه ما میدونیم که این تغییرات در سطح رفع چند خطا در دروپال 8 خواهد بود و بعد از انتشار دروپال 8.1.0 میفهمیم که در هسته دروپال 8 قابلیت‌های جدیدی اضافه شده.