5 منبع برای آموزش ماژول نویسی دروپال

By عرفان بناکار, 7 ژوئیه, 2013

چند باری شده دوستانی رو دیدم که قصد مهاجرت از سیستم های دیگه به دروپال رو داشتند. اونها معمولا آشنایی خوبی با زبان PHP داشتند اما برای نوشتن یک ماژول جدید در دروپال با مشکل مواجه میشدند. بنابراین تصمیم گرفتم سایت هایی که میتونه به این دوستان برای نوشتن یک ماژول جدید در دروپال کمک کنه رو معرفی کنم.

اول از همه برای یادگیری ماژول نویسی دروپال پیشنهاد میکنم خود دروپال رو به خوبی یاد بگیرید. خیلی از مواقع دونستن یک سری از قابلیت های دروپال میتونه شما رو از نوشتن یک ماژول جدید بی نیاز کنه. یا حتی درک خوب داشتن از دروپال میتونه به شما ایده های خوبی برای ماژول نویسی بده.

دوم اینکه قبل از نوشتن یک ماژول جدید همیشه نیازتون رو در اینترنت جستجو کنید. ما اینجا در دروپالیون یک ضرل المثل داریم: اگر ایده ای به ذهنت رسید قبلا ماژولش نوشته شده، یا به زودی نوشته میشه.

خوب با همه اینها یادگیری ماژول نویسی در دروپال خیلی از مواقع به شما کمک میکنه که کارها رو سریع تر انجام بدید. بنابراین شما رو بیشتر منتظر نمیزارم.

1- drupalbook.com: برای یادگیری هر چیزی معمولا باید اول در مورد اون مطالعه کرد. شما با استفاده از این سایت میتونید کتاب های زیادی در مورد دروپال مشاهده کنید. وای این کتاب ها که اکثرا پولی هستند. خیلی نگران نباشید ما در ایران زندگی میکنیم. توی اینترنت بگردید نسخه های PDF برای دانلود هست. فقط برای شادی روح نویسنده یک صلوات بفرستید. ;)

2- ویدئوهای آموزشی: خیلی از مواقع دیدن یک ویدئوی آموزشی میتونه بیشتر از یک کتاب به شما کمک کنه. سایت های دروپالی زیادی هستند که ویدئوهای آموزشی مختلفی در مورد دروپال دارند. مثل nodeonebuildamodule , codekarate و یا drupaleasy که پادکست های خیلی خوبی داره.

3- examples: همیشه یکی از بهترین راه ها برای یادگیری یک کار مشاهده نمونه کارهای مشابه انجام شده است. تعدادی از دوستداران دروپال اقدام به نوشتن ماژولی به نام examples کردند که نمونه کدهایی برای انجام کارهای متفاوت در اون قرار دارد. شما میتونید با نصب این ماژول و بررسی کدهای نوشته شده در اون ماژول نویسی در دروپال رو بهتر یاد بگیرید.

4- API.drupal: شما با مراجعه به این سایت میتونید API های متعددی که برای دروپال وجود دارد رو ببینید و از اونها استفاده کنید. این سایت یک راهنمای جامع برای استفاده از API های دروپال است.

5- dropbucket: در این سایت شما تکه کدهای دروپالی زیادی رو میبیند. کلا فلسفه این سایت اینه که دروپال کارهای تیکه کدهایی که برای کارهای متفاوت استفاده میکنند رو در این سایت قرار بدهند تا بقیه هم در صورت نیاز از اونها استفاده کنند. شما میتوانید با مراجعه به این سایت و بررسی تیکه کدهای نوشته شده با مازول نویسی دروپال بیشتر آشنا بشید.

این ها تمام راه های یادگیری ماژول نویسی دروپال نیست. شاید شما که امروز یک ماژول نویس قهار دروپال هستید راههای بهتری رو سراغ دارید. خوشحال میشیم اونها رو با ما در میان بگذارید.

با الهام از اینجا

عکس مطلب: از امید میرشمسی

تگ های مطلب
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس سایت و ایمیل ها به صورت خودکار به لینک تبدیل میشوند
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.