رفتن به محتوای اصلی

یک جنگ واقعی. دروپال، وردپرس، جوملا

مقایسه دروپال و وردپرس و جوملا،‌ بالاخره من هم به دام این جنگ افتادم. نمیشه یک طراح بود و هر روز نخوای در مورد مزیت های این سیستم ها به مشتری ها توضیح ندی. این جنگیه که همه ما درگیرشیم. اما خوشبخانه این جنگ کسی رو بیخانمان نکرده. اما این جنگ خیلی شفاف نیست بیشتر بحث ها احساسی هستند و معمولا به نتیجه درستی نمیرسند. در این مقاله بررسی میکنیم که کدام سیستم مدیریت محتوا بهتر است؟
قرار نیست علاقه مندان به دروپال بعد از خوندن این مقاله به جوملا مهاجرت کنن یا وردپرس کارها احساس کنند خدای آنها دروپاله. ما 3 گلادیاتور داریم. دروپال ، جوملا و وردپرس. برای یک جنگ تمام عیار آماده باشید.
قانون این جنگ اینه که همه چیز رو از بعد فنی بررسی میکنیم. اما در نهایت این نویسندست که تمام تصمیم ها رو میگیره. این مطلب بروزرسانی شد.

این مطلب با بررسی دروپال 8، وردپرس 4 و جوملا 3 بروزرسانی شد.

1- مستندات

وردپرس یک آشفته بازاره. شما نمیتونین چیز بدربخوری پیدا کنید البته اگر چیزی پیدا کنید. سایت وردپرس داکیومنت ها رو به ندرت بروزرسانی میکنه و اگر شما به چیزی نیاز دارید باید به کد رجوع کنید و اون رو بفهمین. بهترین قسمت انجمن ها هستند. ممکنه به شما کمکی بکنه.
دروپال در این قسمت بهتره. شما معمولا مستندات خوبی در مورد چیزهایی که میخواهید پیدا میکنید. بله عالی نیست اما بد هم نیست.
جوملا از وردپرس هم اوضاع بدتری داره. شما چیزیکه میخواید رو شرح میدید و اونها پاسخ میدند اما در نهایت چیزی که واقعا بدست میارید هیچه. این فقط شما هستید که باید به سوالها پاسخ بدید. انجمن ها برای سوالات تخصصی تر و مشکل تر پاسخی ندارند و شما در تاریکی اسیر میشید.

امتیازها:
وردپرس: 5 از 10
دروپال: 7 از 10
جوملا: 4 از 10

2- پشتیبانی از چندزبانگی
وردپرس از چندزبانگی پشتیبانی نمیکند.کاری که میتونین بکنین اینه که تمام اطلاعات رو در یک پایگاه داده دیگه ذخیره کنید و از یک قالب دیگه برای نمایش اونها استفاده کنید. روش دیگه هم استفاده از پلاگین (WPML) هست که این کار رو برای شما انجام میده.
در دروپال 8 شما فقط باید یک ماژول رو در هسته فعال کنید. چندزبانگی آماده میشه. بعد از این مرحله شما میتونید تمام محتواهاتون رو به زبان های دیگه از طریق رابط کاربری دروپال ترجمه کنید. این کار به ساده ترین شکل ممکن اتفاق می افته.
در جوملا امکان چندزبانگی فراهم شده و برای چند زبانه شدن سایت نیاز به نصب افزونه های دیگر نیست بلکه باید از ماژول های در هسته استفاده کنید. اما به صورت کلی چند زبانگی در جوملا نسبت به دروپال پیچیده تر خواهد بود.

امتیازها:
وردپرس: 3 از 10
دروپال: 9 از 10
جوملا: 8 از 10

3- کدنویسی / یادگیری پیچ و خم ها
وردپرس یک procedural framework است. برای افزودن قابلیت های جدید باید از هوک (Hook) ها استفاده کنید گرچه شما مجبور به کدنویسی به شیوه procedural نیستید. میتونین از OOP برای کدنویسی استفاده کنید اما احساسی که در نهایت به شما دست خواهد داد استفاده از یک فریم ورک ناقص است. وردپرس در نسخه جدید بیشتر سعی کرده از قابلیت های OOP استفاده کنه. در این زمینه موفقیت هایی نیز داشته اما هنوز وردپرس بر اساس مدل MVC کار نمیکنه.
دروپال در نسخه 8 کاملا از مدل MVC پشتیبانی میکنه. یک فریم ورک کامل در زمینه OOP‌ هست. از بسیاری از کتابخانه های پرکاربرد استفاده میکنه و در این زمینه پیشرفت بسیار محسوسی داشته.
اما جوملا در این زمینه متفاوته. شما احساس کار با یک فریم ورک حرفه ای رو خواهید داشت. شاید اولین CMS هست که به شکل واقعی از شیوه کدنویسی OOP استفاده میکنه. کد نویسی در جوملا لذت بخش تره.

امتیازها:
وردپرس: 5 از 10
دروپال: 7 از 10
جوملا: 7 از 10

4- قابلیت های اضافه

drupal

در وردپرس قابلیت های اضافه توسط پلاگین ها به سیستم شما اضافه میشوند. تعداد زیادی از اونها وجود داره و تقریبا هر چیزی که تصورش رو بکنید پیدا خواهید کرد. مشکلی که در پلاگین های وردپرس وجود داره اینه که معمولا پلاگین ها به صورت جامع یک فرآیند رو پاسخ نمیدن. بلکه هر کدام از اونها صرفا یک وظیفه ثابت رو به عهده میگیرن بنابراین چنانچه شما قصد تغییر در روند استفاده از یک پلاگین داشته باشید با سختی مواجه خواهید شد.
در دروپال شما ماژول ها رو دارید. اونها واقعا کارآمد هستند. یکی از مزیت های ماژول های دروپال اینه که معمولا ماژول ها خروجی مورد نظر برای استفاده در دیگر ماژول ها رو نیز فراهم میکنن. به صورتی که بعد از نصب یک ماژول میتونید نحوه نمایش و جریان کاری موجود در این ماژول رو با استفاده از ماژول های دیگر مدیریت کنید.
در جوملا به اونها پلاگین، کامپوننت و ماژول میگن. بله میدونم کامپوننت های محبوب چیزی شبیه ماژول ها در دروپال یا پلاگین ها در وردپرس هستند. و ماژول ها شبیه بلوک ها در دروپال هستند.

امتیازها: وردپرس: 8 از 10
دروپال: 10 از 10
جوملا: 6 از 10

5- رابط کاربری مدیریت
وردپرس یک محیط بسیار کارآمد و ساده داره. همه چیز به صورت مرتبی چیده شده و شما به راحتی هر چیزی رو که میخواهید پیدا میکنید.
دروپال رو اینطور میشه ترسیم کرد: شتر با بارش گم میشه. همه چیز با هم در چند منو قرار گرفتند که احتمال اینکه چیزی رو گم کنید خیلی زیاده. در نسخه 8 دروپال سعی شده با استفاده از قابلیت های جدید تا حدی محیط مدیریتی دروپال ساده تر و کارآمد تر باشه. با اینکه هنوز دروپال در این زمینه به سادگی وردپرس و جوملا نیست اما به نظر میرسه تلاش صورت گرفته تا حدی موفق بوده است.
جوملا یک رابط چموش داره. گاهی اوقات لذت میبرید از این رابط کابری اما گاهی برای پیدا کردن یک چیز باید کمی بگردید و در آخر جایی پیداش میکنین که انتظار نمیره. اما به طور کلی قابل قبوله.

امتیازها:
وردپرس: 9 از 10
دروپال: 7 از 10
جوملا: 8 از 10

6- توابع کمک کننده / HTML
joomla
وردپرس هیچ پشتیبانی از شی های HTML نمیکنه. شما اگر نیاز به یک لیست کشویی داشته باشید هیچ راهی جز نوشتن کدهای HTML از ابتدا ندارید.
دروپال قراردادن چیزی شبیه یک گرید (grid) در صفحات واقعا زجرآوره. شما در نهایت موفق به انجام این کار خواهید شد اما بعد از تمام شدن کار حتما ریش هاتون رشد کرده.
در جوملا شما مقدار زیادی کمک دارید. شما میتونید یک گرید (grid) در صفحه خودتون با میزان کمی کدنویسی ایجاد کنید.

امتیازها:
وردپرس: 4 از 10
دروپال: 7 از 10
جوملا: 8 از 10

7- جذابیت عمومی

wordpress

وردپرس در این جنگ شبیه یک عروس زیباست. وردپرس ویژگی های ساده و پیشرفته زیادی داره که ممکنه در نگاه اول به اونها پی نبرید. وردپرس زیبا و تمیزه.
دروپال در نگاه اول درهم ریخته است. همه قالب ها به نظر خیلی حجیم میرسند. شما باید کار زیادی انجام بدید تا وب سایت شما خیلی حرفه ای به نظر برسه.
جوملا به نوعی مخلوطی از دروپال و وردپرس است. از موقع نصب شما احساس میکنید که در حال دیدن یک قالب حرفه ای هستید. اما همه چیز کمی توی ذوق میزنه.

امتیازها: وردپرس: 9 از 10
دروپال: 5 از 10
جوملا: 7 از 10

8- ترجمه متن ها
وردپرس و دروپال هر دو از یک روش استفاده میکنند. شما از تابعی شبیه _e یا _ استفاده میکنید و وردپرس ترجمه آن رو در جایی که لازمه به شما نشان میده.
در دروپال شما باید یک ماژول دیگه نصب کنید. یک فایل PO بسازید و شروع به ترجمه متن خودتون بکنید. تمام متن هایی که شما میخواهید ترجمه کنید در تابعی شبیه t(‘Translate me’) قرار گرفته اند. نمیشه گفت دروپال در این زمینه خیلی راحته.
اما جوملا روند ترجمه واقعا خوبه. تمام چیزی که لازم دارید اینه که متن صریح خودتون رو در تابعی شبیه (‘THIS_IS_THE_TEXT’) بنویسید و بعد در فایل ini جداگانه متن خودتون رو ترجمه کنید.

امتیازها: وردپرس: 6 از 10
دروپال: 7 از 10
جوملا: 9 از 10

9- پشتیبانی از پایگاه های داده
وردپرس فقط از Mysql پشتیبانی میکنه اما به نظر میرسه برای پشتیبانی از postgresql برنامه هایی داره.
دروپال با Mysql و PostgreSQL کار میکنه. درایورهای بسیار بیشتری در ماژول های دروپال آماده شده که شما میتوانید از آنها استفاده کنید. به طور مثال شما میتوانید دروپال رو روی SQL Server یا اوراکل نیز نصب کنید.
جوملا از mysql و postgresql پشتیبانی میکنه. اما هنوز مشکلاتی در پشتیبانی از postgresql داره.

امتیازها: وردپرس: 4 از 10
دروپال: 9 از 10
جوملا: 7 از 10

10- API های داخلی
وردپرس خیلی در این زمینه خوب نیست. در ضمن مستندات ضعیف رو هم در نظر یگرید به طوری که قبل از شروع شما باید ساعت ها به نحوه استفاده API ها مشغول باشید.
استفاده از API ها در دروپال کمی با دردسر همراهه اما شما از مستندات و مثال های خیلی خوبی برخوردار هستید.
جوملا در این زمینه راحت تره اما شما یک استاد خبره در اختیار ندارید.

امتیازها: وردپرس: 6 از 10
دروپال: 7 از 10
جوملا: 7 از 10

11- واحد تست
وردپرس توضیحات خوبی برای ایجاد یک واحد تست داره. شما ممکنه بخواهید یک اسکریپت یا پلاگین رو قبل از اضافه کردن به سایتتون بررسی و تست کنید. اینکار در وردپرس توسط PhpUnit انجام میشه.
در دروپال 8 نیز شما میتوانید از phpunit برای تست ماژول ها استفاده کنید.
جوملا از PhpUnit استفاده میکنه. کاری که شما باید انجام بدید اینه که آخرین ورژن از اون رو دانلود کنید و در پوشه test قرار بدید و کدهای خودتون رو در آنجا بنویسید.

امتیازها:
وردپرس: 9 از 10
دروپال: 9 از 10
جوملا: 9 از 10

12- پشتیبانی از تارخ شمسی

وردپرس در این زمینه بسیار خوب عمل کرده. البته بعضی قسمت ها هنوز در زمینه نمایش تاریخ شمسی مشکل دارند اما به لطف وردپرس کاران ایرانی در این زمینه وردپرس بسیار عالی عمل کرده.

دروپال راه حل خوبی برای نمایش تاریخ شمسی یا هر تاریخ دیگری داره. اما در حال حاضر ماژول هایی که تاریخ شمسی رو در دروپال 8 نمایش میدهند کامل نشدن. در صورت کامل شدن این ماژول ها میشه گفت دروپال به دلیل استفاده از php intl در نهایت برای نمایش تاریخ شمسی بهینه تر خواهد بود.

جوملا نیز مانند وردپرس پشتیبانی خوبی از تاریخ شمسی به عمل میآورد.

امتیارها:
وردپرس: 8 از 10
دروپال: 6 از 10
جوملا: 8 از 10

12- کی پشتیان آنهاست؟
وردپرس دارای مجوز GPL v2 است که توسط Matt Mullenweg و Mike Little ایجاد شده. و الان خیلی به شرکت Automattic وابستست.
دروپال یک پروژه متن باز و جامعه محور است که توسط Dries Buytaert نوشته شده که ایشون در حال حاضر لیدر این جامعه هست.
جوملا دارای مجوز GNU هست که در اصل یک پروژه مشتق شده از MAMBO هست.

امتیازهای کلی
وردپرس: 76 از 120
دروپال: 90 از 120
جوملا: 88 از 120

شما باید کدام رو انتخاب کنید و چرا
وردپرس در نسخه های جدید اذعا میکنه که دیگه مثل قدیم فقط یک سیستم مختص وبلاگ نیست. اما باید گقت این ادعا هنوز کاملا صحت نداره و هنوز بیشترین تمرکز وردپرس بر روی وبلاگ هاست. شما در نهایت به محدودیت های اون پی میبرید. البته ممکنه در نسخه های بعدی به یک CMS بیشتر شبیه بشه. شما با وردپرس میتونین یک وبلاگ حرفه ای با یک رابط کاربری مدیر خوب و زیبا داشته باشید.
پیشنهاد من اینه که سعی نکنین آرزوهای خودتون رو با وردپرس انجام بدید. واقعیت اینه که به یادگیری اون نمی ارزه. شما انتخاب های خیلی بهتری دارید. پس اون رو ساده نگه دارید. اگر به یک سیستم ساده و بی دردسر نیاز دارید از وردپرس استفاده کنید. اما به یک سیستم حرفه ای و کاملا سفارشی شده نیاز دارید به سراغ سیستم های دیگه برید و با توسعه وردپرس خودتون رو به کشتن ندید.

دروپال واقعا یک انتخاب عالی است.اگر نیازهاتون رو خیلی خوب میدونید دروپال برای شما عالیست. شما به یک کدنویس PHP مسلط به دروپال نیاز دارید. شما نمیتوانید شروع به نصب اون کنید و امیدوار باشید تمام کارها رو برای شما انجام بده.
منحنی یادگیری شما در دروپال بسیار سریع تر خواهد بود و تمام این ها به خاطر هسته بسیار قوی دروپال است. تنها مشکلی که وجود داره اینه که ممکنه این سیستم کمی در ابتدا زیبا نباشه. یک منوی بزرگ با هزاران تنظیمات و چند ده هزار ماژول مختلف. اگر خیلی حوصله یادگیری ندارید و یا با اصول اولیه وب و تنظیمات وب سرور آشنایی ندارید از این سیستم استفاده نکنید.

جوملا یک سیستم عالیست. این CMS واقعیست که خیلی خوب کار میکنه.کاربری این سیستم راحته. از زمان نصب تا موقع انتشار یک مقاله شما ممکن است هیجان زده شوید و حیرت کنید. شما یک CMS ساده و قوی دارید که تا وقتی نخواهید کارهای خیلی سفارشی شده ای انجام دهید به نیازهای شما پاسخ خواهد داد.اما انجمن های جوملا در مقایسه با دروپال ضعیف تر هستند.

شاید بعد از خواندن این مقاله با خودتون فکر کنید که در یک وب سایت دروپالی نباید نتیجه ای جز بهتر بودن دروپال حاصل میشد. کمی به شما حق میدم اما من تمام تلاشم رو برای یک مقایسه منصفانه کردم.

شما هم نظرات خودتون رو با ما در میان بزارید. شما از چه CMS هایی استفاده میکنید؟ کدام رو بهتر میبینید؟

در همین زمینه بخوانید: دروپال یک سیستم مدیریت محتوا نیست

دسته بندی مطلب

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by Anonymous (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  واقعا من با شما موافقم این مطلب بیخود چی بود؟ یه باره بگو وردپرس و جوملا برن خدمتکاری شما بشین رو تخت پادشاهی! این دری وری ها چی بود! شما که جنبه بی جانبه بودن رو نداری مطلب نذار!
  این تازه طرفداری از نظر دوستم بود حالا خودمم نظرمو می نویسم!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  اگر شما چیزی از سیستم مدیریت محتوا سر در می آوردین به این صورت امتیاز دهی نمیکردین!!!
  یک نمونه :
  در قسمت افزونه ها از وردپرس تعریف کردی و بعد بهش امتیاز 7 دادی؟ همه میدونن که وردپرس تنها سیستمی هست که هزاران افزونه داره!
  آخرشم میخواستی برسی به اینکه دروپال خوبه!!چرا به خودت زحمت دادی یه دفعه میگفتی دروپال راحت میکردی!!!!
  بنده با همه ی سیستم های مدیریت محتوا کار کرده ام و به سیستمی رسیدم که شما بهش کم لطفی می کنی! وردپرس
  شما قبل از اینکه بیای و چنین مقایسه ای رو انجام بدی برو تحقیق کن!!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by محمود (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  من فکر میکنم برای اثبات قابلیت های خودتون نیازی به این نیست که قابلیت های بقیه رو در نظر نگیرید. اتفاقا من با وردپرس بسیار کار کردم قبل از اینکه دروپال کار بشم وردپرس کار میکردم اگر امتیازهای وردپرس در اون قسمت خاص که شما میگید کمتر از دروپاله به دلیل کمتر بودن ماژول ها نیست به دلیل کارایی کمتره. شما در وردپرس هیچ ماژولی حتی نزدیک به views هم ندارید. شما cck رو ندارید. شما panels رو با این قدرت ندارید. دلیل کاراییست. من آماده ام تا در این زمینه یک بحث کاملا فنی با شما انجام بدم.
 • احسنت به شما که محتواسازیتون بسیار عالیست

  واقعا خستگی ناشی از خوندن مقالات کپی شده برخی سایت ها از مغزم درومد

  نقدتون هم عالی و منصفانه بود

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by محمود (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  من هم با وردپرس ، جوملا ، دیتالایف و کار کردم و با هر کدوم سایت طراحی کردم
  به نظر من هر کدوم در شرایط خاص خودش مناسبه
  ولی دیگه میخوام با دروپال کار کنم که قابلیتاش واسه من خوبه!!!
  به نظرم وردپرس سادست و کاربر پسنده و هدف کلیش بر همین پایست
  جوملا ، حرفه ای و میخواد کاربر پسند باشه
  دراوپال، حرفه ایی که میخواد حرفه ای بمونه !!

  در ضمن همه اینا بستگی داره بنظر خوده فرد و این که با چه دانشی داره از اونا استفاده میکنه.
  مسلماّ یه فردی که تازه کاره و کد نویسی زیاد بلد نیست نمیتونه با دروپال شروع کنه!!!
  یا یه حرفه ای فقط وردپرس کار کنه !!!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by محمود (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  حسین جان با خوندن مطلبت متوجه شدم که نهایتا 6 الی 7 ساله که با نت آشنا شدی و اطلاعاتت خیلی کم است و قسم میخورم که حتی از یک فرد مبتدی هم اطلاعات و تجربت کمتره . ضمنا خیلی بهت احترام گذاشتم گفتم 6 الی 7 سال .
  خدایی و پیغمبری فکر نمیکنم حتی 3 - 4 سال هم باشه که دستت به موس کامپیوتر خورده .
  بالا بری پایین بیای حرف اول جهان رو جوملا میزنه و ورد پرس اصلا cms نیست و فقط و فقط یک وبلاگ ساز خیلی ناقسه که اگه دوست داشتی بهت با مدرک ثابت میکنم حتی به نیوک هم نمیرسه بعد تو و امثال تو میخواهند با جوملا مقایسش کنن .!!!!!!
  زهی خیال باطل .خداییش موویبل تایپ سگش شرف داره به وردپرس . من تو سایت دانلود دات کام با دوست عزیزم آقای امیر عصاری 10 -12 سال باهاش سرو کله زدیم و اینو از نزدیک حس کردیم و بهمون ثابت شد که وردپرس فقط یه وبلاگ هست و بس . خدایی سایت من رو ببین هر وقط تونستی قالبی برای وردپرس رو کنی که حتی 30 درصد این قالب امکانات و قشنگی داشته باشه و ضمنا اینقدر دقیق رسپونسیو باشه تازه اجازه حرف زدن داری در غیر این صورت باید بری با همون وبلاگت حال کنی .راستی از استاد بزرگ جناب بهروز کمالیان هم نظرشون رو در رابطه با وردپرس بپرسی .در رابطه با امنیتش هم حتما یه سوالی بکنی ضرر نداره .لازم به ذکر است که چنان چه آقای کمالیان را نمیشناسید بهتون بگم که ایشان موسس سایت آشیانه و بزرگترین و به نظر شخصی من هکر اول جهان هستند و با افتخوار اعلام میکنم که یکی از دوستان خوب و عزیز من . قربون داداش گلم یا علی . ارادتمند امیدوار
  اینم سایتم که 4 - 5 روزه راش انداختم و هنوز کامل هم نشده : http://www.kavoshelectro.ir

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  به نظر من مقصود آقای ErfanB کیفیت است نه کمیت.
  البته که وردپرس هم قابلیت‌ها و افزونه‌های خوبی داره مثل همین برنامه گالری سازش که الان یادم نیست اسمش چیه کارکردن باهاش خیلی خوبه اما وردپرسه دیگه وردپرس = راحتی تو مطلبی هم که من خوندم با اینکه قصد بیطرفی است اما فکر کنم یک مقدار جاده خاکی هم داره که البته هرکسی دیگری هم که باشه هنگام نوشتن در رابطه با دروپال مقداری به وجد میاد و کنترل از دستش در میره و مقصر هم نیست.
  شاید بهتر باشه بگیم وردپرس یک نمونه با رابط کاربری جذابتر از دروپال است چراکه کدنویسی‌های نزدیکی دارن و از سبک مشابهی تبعیت می‌کنند. شاید

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by oops (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  من سعی کردم که یک نقد منصفانه داشته باشم که اگر قرار بر غرض ورزی بود در بسیاری از موارد جوملا و وردپرس امتیازهای بیشتری نمیگرفتند. با این حال هنوز احساس میکنم که امتیازها منصفانه است. گرچه نمیتونم علاقه خودم رو نسبت به دروپال کتمان کنم.
 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من به طراحان دروپال میگم مارکوپولو نه کاربر چرا بخاطر اینکه تو دروپال شما هربار یک چیز جدید کشف می‌کنی یا برای رسیدن به مقصد منظورت هزاران راه داری نه هزاران افزونه. آقا چرا بحث کنیم دروپال یک سیستم آزاد است فقط یکبار استفادش کن اوایل کارکردن باهاش خیلی سخته اما بعد هیوای چیبگم قطره نیست هولوییه فقط امید به پشتیبانی فارسی نداشته باش که این یکی هم کم اورد البته حق هم دارن هربار که این سیستم نسخه جدیدش میاد کوهی از امکانات است که به اون اضافه میشه آخ فکر کنم من هم دارم جو زده میشم برمیگردم زمین خداحافظ خودتون امتحانش کنید.
  آدم مثل این بیماران محترم معتاد می‌شه من oops یک مسافر ببخشید یک قطره
  جناب مدیر سایت این ویرایشگر سبک وزن BU را بگذارید جای دوری نمیره حداقلش اینه که دست ما بازتره نخوایم کد بزنیم البته اگر ...

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام
  شما سه دسته ابزار فني را در نظر بگيريد .
  فرضا شما تا حدود 80 درصد نياز تون را با هر كدام از آنها كه بخواهيد به راحتي مي توانيد برآورده كنيد . اما با توجه به نياز شما هر كدام براي منظور خاصي ساخته شده و انجام آن 20 درصد نيز با هر كدام از آنها امكان پذير است ، اما شاخص هاي ديگري را بايد در نظر گرفت . از لحاظ هزينه ، نحوه پشتيباني ، زمان و خيلي چيزهاي ديگه كه ممكن است من ندانم .
  من بحث كلي كردم . دليلش هم اينه كه انتخاب هر كدام با توجه به شناخت مناسب و زماني كه براي آن صرف مي كنيم تا در آن خبره شويم بستگي داره . نمي دانم تا حالا كسي با اسمبلي پروژه بانك اطلاعاتي انجام داده يا نه ؟ من انجام دادم ولي براي كاربرد خاصي و همه مي دانيم كه اين زبان براي اين كار ساخته نشده ولي به سختي مي توان اين كار را انجام داد .
  در توليد وب سايت انتخاب من دراپال است ، ولي اين دليل بر بهتر بودن محض دراپال نيست .
  پروژه هاي بانك اطلاعاتي را با دات نت انجام مي دهم ولي براي توليد سايت از ASP.net استفاده نمي كنم . واين دليل بر ضعف ASP.Net نيست .
  با عرض پوزش كه وقتتون را گرفتم . من خواستم بگم كه بحث مقايسه براي آشنائي و انتخاب خوب است ولي به نظر من جبهه گيري در اين خصوص درست نيست .

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by vmd111 (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  بله با شما موافقم. من هم سعی نکردم جبهه گیری کنم. اتفاقا در زمان نوشتن این متن به این فکر میکردم که از کلمات مناسبی برای نشان دادن نقاط قوت و ضعف هر سیستم استفاده کنم و حتی این وسواس رو در مورد دروپال کمتر داشتم به طوری که شاید نقاط ضعف دروپال رو خیلی هویدا نشون دادم.
 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by vmd111 (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  مجدد سلام
  ببخشید که در بالا خیلی یکه تازی کردم .حقیقتش منم یه جورایی جو گیر شدم .خدایی چون با جوملا خیلی راحت هستم و چون 14 - 15 ساله مدام باهاش و همراهش بودم یه جورایی تعصبش رو میکشم .
  الان اومدم پایین رسیدم به مطلب این دوستمون . حقیقتا به دلیل این که با دروپال تا به حال کار نکردم هیچ وقط تو این نظر سنجی ها در رابطه باهاش هیچ چی نگفتم و هیچ گاه نه تاییدش کردم و نه ردش کردم .خدایی تا حالا تو این بیست و چند سالی که تو زمینه طراحی وب فعالیت میکنم هیچ وقط حتی برای یک بار هم نرفتم طرفش که حتی نصبش کنم ولی امروز بعد از خوندن مطلب این دوست عزیزمون ( VMD 111 ) یه مدلایی منم هوس کردم ببینم این چیه که بعضی از دوستان تا این حد طرفش رو میگیرن !!!!!!! دلیل این که هیچ گاه تا کنون طرفش نرفتم این وبلاگ آشغالی وردپرس بود و تبلیغاتی که ازش شنیده بودم که بعها متوجه شدم که دوستان عزیزمون چون نمیتونن به علت پیچیدگی این 2 تا CMS توپ باهاش کار کنن به این شبهه CMS یعنی وردپرس رو میارن .دلیلش هم پایین بودن اطلاعات و بلد نبودن زبان و نداشتن تجربه کافی اونه میباشد و به نظرم اگر به جای این که خودشون رو با این نیمچه CMS راضی کنن دنبال یادگیری جوملا و دروپال برن مطمئنا به جایگاه های بهتری میرسن . باز هم زور نیست که . به قول قدیمیا صلاح مملکت خویش را خسروان دانند. امیدوارم بعد از تست دروپال منم به جمع شما بپیوندم و بتونه این CMS من رو هم مثل شما عزیزان به طرف خودش جذب کند .
  بیش از این مزاحمتون نمیشم و آرزوی موفقیت یکایک شما رو در این زمینه از خداوند خواستارم .
  ارادتمند یکایک شما عزیزان امیدمتال

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من هم قبلا با وردپرس کار کردم و یه سرکی هم به جوملا زدم و الان دروپال کار میکنم!
  در مورد امتیازی که وردپرس در قسمت افزونه ها گرفته باید بگم من با عرفان کاملا موافقم و اینو به حرفاش اضافه کنم که ورد پرس شاید در نگاه اول با توجه به کمیت پلاگین ها خیلی سرتر به نظر برسه اما علاوه بر کارایی یه عیب خیلی بزرگ و دلسرد کننده داره اونم اینه که با افزایش پلاگین ها فشار روی سرور بشدت زیاد میشه تا جایی که برای یک وبسایت با بازدید نسبتا بالا حتی vds هم شاید بعضی مواقع جواب نده!
  تعداد پلاگین های وردپرس هرچقدر هم که زیاد و متنوع باشه شما عملا یک وبسایت حرفه ای و پربازدید باهاش نمیتونید بسازید مگر بشینید کد نویسی کنید که عرفان به حق اشاره کرده:
  "اما اگربه یک سیستم حرفه ای و کاملا سفارشی شده نیاز دارید به سراغ سیستم های دیگه برید و با توسعه وردپرس خودتون رو به کشتن ندید."
  و عرفان خان آیا واقعا توسعه با کدنویسی در جوملا اینقدر راحتره!؟ من خیلی جاها دیده بودم که دروپال رو به عنوان یه فریم ورک تحلیل کنن ولی نمیدونستم جوملا از دروپال سرتره!
  واسه مقالات دمت گرم دست درد نکنه!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by mydrupal (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  واقعا اینه که من این ها رو بر اساس چیزهایی که خوندم و مقالاتی که دیدم نوشتم. من توی جوملا کدنویسی نکردم اما با وردپرس کار کردم و میدونم که هر پلاگین در وردپرس که نصب میشه باید در قالب دست کاری بشه. در مورد جوملا اما شنیدم که کد نویسی در اون راحت تره. اما به دلیل هسته قویتر دروپال ماژول های دروپال سازگاری بیشتری دارند و بازدهی بهتری هم دارند.
 • شما برای جوملا وقتی یک قالب داشته باشی هیچ افزونه ای لازم نیست دست به قالب بزنی و نوشتن اکستنشن براش خیلی آسونه

 • با حرفهای دوست عزیزمان آقای vmd111 موافق هستم و باید بگم که مطمئمنا بحث این مقاله در راستای جانب داری از یک سیستم نبوده و نیست، بلکه هدف مقایسه کاملا نسبی این سیستم ها با یکدیگر هست تا کسانی که می خواهند کاری را شروع کنند بر اساس اینکه کارشان در چه زمینه ای هست؟ و همچنین بر اساس توانایی های فنی خود یکی از این سیستم ها را به عنوان پایه کار خود انتخاب کند. واضح است برای کسی که دانش کامپیوتری کمتری دارد ، دروپال یک انتخاب درست نیست! امکان دارد سیستمی که در ورد پرس یا جوملا به راحتی و بدون دانش کامپیوتری ایجاد میشود در دروپال نیاز به تخصص و صرف وقت بیشتری داشته باشد. یکی دیگر از راه های مقایسه سیستم های مدیریت محتوا ، مقایسه سیستم ها و وب سایتهایی است که از طریق این cms ها ایجاد شده اند، که به نظر من این مقاله را تایید خواهد کرد.
 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  خدمتتون که عرض شود . من وردپرسی هستم . البته html , css کار میکنم. هرسایتی و دقیقا هرسایتی رو از توی وردپرس درمیارم. سرعت واقعا عالی . انجمن انگلیسی واقعا کامل و پاسخگو . رابط کاربری بسیار ساده و دلنشین سئوی بسیار بسیار راحت و کارآمد ... دیگه چی میخواید؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by عرشیا (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  حق باشماست. چون شما با وردپرس راحتین. با اون کار کردید و تمام چم و خمش دستتونه. این یک مقایسه برای انتخابه. یک سوال میپرسم به من بگید این خواسته من رو در چه مدت میتونین انجام بدید؟ فرض کنید سایتی میخوایم که به ازای هر نوع محتوایی که ساخته میشه یک صفحه در سایت ایجاد بشه که حاوی بلوک های آخرین نظرات اون محتوا و آخرین افراد بازدید کننده از اون محتوا باشه. و اگر کاربر انتخاب کرد یک زیر سایت هم برای محتوایی که ایجاد کرده براش درست بشه و اون زیر سایت رو فقط کاربرانی که نقش ادیتور رو داشته باشند بتونن ببینند. این خواسته رو من در دروپال در حداکثر 2 ساعت انجام میدم. مطمئناً دوستانی هستند که در مدت زمان کمتری این کار رو میکنن. در وردپرس چقد زمان میبره؟
 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  به طرفداران وردپرس سلام خیلی صریح و رک بگم وردپرس خودش هم قبول داره که cms نیست اینو در تمام کدهاش میتونید ببینید که تلویحاً اشاره به سیستم وبلاگدهی بودن خودش داره حال اینکه دروپال فراتر از یک cms است و بسیارانی پذیرفته اند که دروپال یک cmf است هروقت افزونه ای درحد view و cck داشتید تازه میتونید خودتونو با دروپال مقایسه کنید در ضمن هر کس به اندازه ی س سوزنی از php سر رشته داشته باشه بی مقایسه کدهای دروپال ، وردپرس و حتی جوملا خواهد فهمید که کجا چه خبره

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  دستت درد نکنه، به خاطر دید چند محوره ای که داشتی و اینکه تونستی این همه آیتم رو بررسی سه گانه کنی، شاید متهمت کنن که طرفدار دروپالی و اینکه نظرهات مقرضانه است، اما به نظر من که فکر کردی، تایم گذاشتی، تولید محتوا کردی، نظر خودتم ابراز کردی. مرسی

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  به نظر من این مقاله کاملا فنی و منصفانه نوشته شده است . کافیه کلمه کلیدی drupal vs wordpress vs joomla را در گوگل جستجو کنید و با مشاهده ی ماتریکس های مختلف مقایسه این سه سیستم مدیریت محتوا به برتر بودن دروپال در خیلی از زمینه ها پی ببرید . این که شما به خاطر راحتی از یک پلتفورم وبلاگ نویسی استفاده می کنید دلیلی بر سرتربودن این سیستم نداره ...

  با توجه به مقالات انگلیسی که قبلا خوندم با این مقاله کاملا موافقم

  موفق باشید

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  منمم به صورت اتفاقی به این مطلب رسیدم
  جالب تر از همه این که چند روز پیش همچین مطلبی رو توی مقالات لاتین خوندم و من هم با این امتیاز بندی موافقم
  به نظر من wp هرچی باشه بلاگه و توی خانواده cms نمی تونه باشه

  من الان حدود سه سال به ماژول نویسی روی دروپال مشغولم و وقعا از این کار لذت می برم جالب اینه هر کاری خواستم انجام بدم apiهای دروپال به دادم رسید و دوم اینه منابع لاتین خوب و مفیدی براش هست و به راحتی می شه اون چیزی که می خواهی را دربیاری

  باز هم از وب سایتت ممنون

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  حدود چند ماه نزدیک به 40 نوع سی ام اس رو نصب و امتحان کردن و در نهایت یه جورایی به 2 سی ام اس ختم شد و اون دوتا دروپال و جوملا بود که در نهایت دروپال به نظرم قوی تر اومد و الان از انتخابم راضی هستم و اینکه پدرت یه قسمت هایی در میاد اما کارهایی که تو بعضی سی ام اس ها 15 روز تست و کد نویسی میخاد تو دروپال صرف یکی دو ساعت جواب میگری درسته سخته اما در نهایت جوری بهش علاقه مند میشه که فکر انتخاب سی ام اس دیگه رو از سرت بیرون میکنی
  در نهایت هر سایتی نسبت به نیازهاش باید با سی ام اس متناسب خودش نصب بشه به طور مثال کاربر عادی مقدار زیادی با دروپال به مشکل بر میخوره اما وردپرس اینطور نیست اینجا بحث پشتیبانی و ... پیش میاد در صورتی شما پشتیبانی سایت رو قراره واگذار به صاحب سایت کنی وردپرس گزینه مناسب تر و مشتری جذب کنی اما اگر افراد تقریبن متخصصی داشته باشن دروپال انتخاب خوبیه.
  از مقالت استفاده بردم

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  راستش دروپال رو تا حالا تست نکردم. ولی یادمه جوملا رو که ریختم (چند سال پیش) اینقدر به هم ریخته بود که کلاً ازش منصرف شدم.
  در ضمن، خوشبختانه هنوز به محدودیت‌های وردپرس نرسیدم. میشه بگید چیا هستن؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by مهدی غیاثی (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  محدودیت رو زمانی حس میکنین که بخواید از وردپرس به جز استفاده وبلاگی ، استفاده دیگه ای بکنید. من معتقد نیستم که با وردپرس نمیشه پروژه ها رو به سرانجام رسوند اما مطمئنم که با وردپرس سخت تر و زمان بر تر و در نهایت ناپخته تر انجام خواهد شد.
 • منظورتون از استفاده‌ای غیر از استفاده‌ی وبلاگی رو نمی‌فهمم. وردپرس برای استفاده‌ی وبلاگی ساخته شده و نه کار دیگه!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by ahmadalli (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  ]وب دقیقا منظور من هم همینه دیگه. وردپرس برای وبلاگ ساخته شده پس نمیتونه با سیستم هایی مثل دروپال که بیشتر به یک فریم ورک شبیه مقایسه بشه
 • جریان اینه که تقریبا اکثر استفاده‌ی مردم از این سیستم‌ها برای وبلاگ نویسی هستش و نه چیز دیگه! کسی که می‌خواد سایت بزنه(مخصوصا توی ایران) نمیاد از این سیستم ها متن‌باز و رایگان استفاده کنه و یا خودش سایتش رو طراحی می‌کنه یا پول میده دیگران براش این‌کار رو انجام بدن. برای همین هم هست که وردپرس با سیستم های دیگه مقایسه می‌شه.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام میدونم مطلبم بی ارتباط با این موضوع است اما دیدم هرکس اینجا نظر گذاشته می گه من برنامه نویسم گفتم شاید اینجا یک فرجی شد.
  سوالم در رابطه با همین مشکل همیشگی و لاینحل مانده افزونه webform است مشکل نمایش سال میلادی بجای سال شمسی در فرم.
  موقعی که فیلد تاریخ را مشخص می کنیم ماه به صورت فارسی است اما سال به میلادی نمایش داده میشه و این باعث سردرگمی کاربران میشود امیدوارم از این همه برنامه نویس یکی پاسخ بده البته قبلا بخاط اینکه این سوال را اینجا هم مطرح کردم عذر خواهی می کنم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by مهمان (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  برای پیدا کردن جواب این سوالتون و جواب سوالهای دیگتون بهتره به سایت StackOverFlow(انگلیسی) مراجعه کنید یا در فوروم barnamenevis.org(فارسی) سوالتون رو مطرح کنید. من از حرفاتون چیز زیادی نفهمیدم. ولی مطمئنم توی barnamenevis.org جواب‌تون رو بهتون میدن.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  دیدم اما همانطور که در همین پست گفته شده در نسخه جدید امکان این تغیرات نیست

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام بچه ها نظرات همه جالب بود نمی تونم بگم نویسنده ی مقاله یک طرفه است ولی من قبل از اینکه به مطالب این سایت بریم چندین نمونه مقاله فارسی و انگلیسی رو راجع به تفاوت بین این 3 تا سیستم مطالعه کردم ، من تا 3 ماه پیش جوملا کار بودم شاید 2 سال می شد همه کارم باش کردم حتی هسته ی جوملا رو هم عوض کردم و قسمت مدیریتشو ایجکسی کردم نحوه کد نویسی جوملا واقعا حرفه ایه ولی کلا ضعیفه جالب بود رو یه پروژه ای رفتم رو وردپرس خیلی جالب بود شما همه به توسعه دادن وورد پرس گیر دادین ولی خوبیه ورد پرس اینه که بت اجازه میده هر تعداد کلاسو بنویسی و اصلا پروژه رو از بیس بنویسی و واسه امنیت کلی وبیسش از وردپرس استفاده کنی تو سایت هایی که من دیدم از لحاظ کلی وردپرس بهتر از جوملا و دروپال بود البته همیشه اون چیزی که فکر می کنید عادلانه است اتفاق نمیوفته و این هم یک واقعیته وردپرس در حال حاضر بهترین ولی دلیل نمیشه همه از وردپرس استفاده کنن به نظر من استفاده از 3 تاش واسه پروژه های مربوط به خودش باید استفاده کرد من دروپالو ندیدم ولی با خوندن این نظرات خیلی مسرم دروپالو نصب کنم وببینم فکر کنم اگه یه سی ام اس دیگه بیاد و ادغامی از این 3 تا باشه خیلی بهتره در هر صورت در حالت کلی همه هنوزم ضعیفا

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من واقعا با این طریقه امتیاز دهی مخالفم!
  اما به عنوان یک وب مستر و طراح باید امتیازی رو که منصفانه است بدم!
  برای مبتدیان همیشه وردپرس بهترین انتخاب بوده و هست البته نه فقط مبتدیان بلکه حرفه ای ها هم همینطور الان من سایت خودم رو با ورپرس راه انداختم!
  برای مبتدیان:
  1.وردپرس
  2.جوملا
  3.PHPnuke
  4.Xoops
  5.Drupal
  برای حرفه ای ها:
  1.جوملا
  2.PHPnuke
  3.وردپرس
  4.Drupal
  5.Xoops
  من نظر خودم رو بی طرف گفتم انتخاب با شماست ضمنا باید بگم طرفداران دروپال به این خاطر کمه که نسبت به بقیه CMS ها کمتر گسترش پیدا می کنه و رابط گیج کننده ای داره! البته من نسخ جدیدش رو ندیدم شاید تغییر کرده باشه!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by یکی (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  بهتره به لینک زیر سری بزنید:

  http://www.packtpub.com/open-source-awards-home

  این جایزه بهترین پروژه های متن باز در سال 2011 است که مرجع بسیاری از سایت های معتبر هست.
  به طور کلی بهترین cms رو جوملا انتخاب کرده و در رتبه بعد دروپال
  در بازدهی دروپال اوله
  در comunity دروپال اوله
  در راحتی استفاده دروپال اوله

  توی کل صفحه نامی از وردپرس نخواهید دید. اگر هم منظورتون از طرفدار کم ایرانه که حق با شماست اما دلیلش توسعه کم نیست که اتفاقا دروپال یکی از سریع ترین توسعه ها رو داره بلکه اینه که طراحان ایرانی میخوان بزن در رویی کنن پس دروپال براشون مناسب نیست.

  طراحان دروپال به یک سایت قوی فکر میکنن و قصد دارن بهترین کار رو ارايه بدند. پس ما افتخار میکنیم که متفاوتیم و کارمون رو بلدیم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  خیلی سعی کردم همه نظرات رو بخونم اما اوایل رو که دید انداختم نتونستم جلوی خودم رو بگیرم
  آقا این دوست غریبه ما اومده یه مطلبی نوشته، دوست نداری نخون. لزومی نداره تو عقل کامل خودت رو بدی به این مطالب و CMS خودت را با این مطالب انتخاب کنی. امتیازهاتون هم به کنار ولی کدوم مطلب درست نبود؟ ووردپرس با چندصد میلیون افزونه (!!!) هم باشه باز یک سیستم وبلاگ دهی هست، از اول هم من با جوملا کار کردم و به نوعی باهاش خو گرفتم. اما نباید پایداری و امکانات دروپال را نادیده گرفت.
  حیف که بعضی از دوستان زحمت میکشند و برای بعضی از افراد مطالبی مینویسند. همون بهتر که گیج و مبهوت برن دنبال وبلاگهاشون!!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  بی مقدمه . به عنوان یک برنامه نویس Win App که هیچی از وب نمی دونه اومدم برای خودم سایت بزنم . اول از جوملا شروع کردم . نصب و ... براحتی صورت گرفت . وارد قسمت مدیریتی شدم با معلومات که بنده دارم . حدودا 3 روز طول کشید تا من بر نحوه ی مانور در قسمت ادمین اشنا بشم . اومدیم چند تا مازول یا کامپوننت نصب کنیم . هر چیز به درد بخور بود پولی بود . یک ماه گذشت دیدم ورژن جدید اومد . و چون دیدم دارم در انزوای مازول و کامپوننت قرار میگیرم مجبور به مهاجرت به ورژن بالاتر شدم . اومدم خودم یه قالب طراحی کنم . دیدم به قدری پیچونده که اصلا نمیشه کد نوشت . اسم این پیچیدگی را هم گذاشتن OOP واقعا مسخره است . چند روز بعدش هم هک شدم رفت پی کارش .بعدش اومدم وردپرس نصب کردم . در عرض کمتر از 15 دقیقه کل قسمت های مدیریت دستم اومد . در کمتر از 30 دقیقه یک قالب طراحی کردم . بدون اینه حتی یک ثانیه آموزش ببینم . دیدیم تماما کد های php است و یعنی کسی که css و html و php بلده می تونه هر کاری که فکرشو بکنی با وردپرس انجام بده . جوملا را باز می کنی اول بسم الله تگ jdoc را می بینی . حال باید تحقیق کنی ببینی این چی هست ؟ !!!!! بعد متوجه میشی دست و بالت بسته هست و هر چیزی که جوملا میگه باید اطلاعت کنی ولی در وردپرس دیتابی mysql و php دیگه چی میخوای هر چه میخواهد دل تنگت بنویس . اگر به قسمت developer وردپرس برید codax.wordpress.org می بینید که همه ی توضیحات لازم همراه با مثال های فراوان اومده .
  در اخر اینکه 4 یا 5 سال قبل وردپرس به عنوان سیستم وبلاگی بود . اما الان این دید به کل از بین رفته و یک سیستم مدیریت محتوای کامل است

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by یاشار میرزائی (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  دوست عزیز عرض کردم سادگی میخوای وردپرس ولی عزیزم اگه میخوای یک طراح سایت حرفه ای باشی نمیشه با وردپرس مانور زیادی داد ولی جوملا واقعا فوق العاده است

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by یاشار میرزائی (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  به هر حال پیچیدگی معماری فریم ورک ها میتونه در تعیین کاربران اونها تاثیر داشته باشه. و در این مورد به ترتیب وردپرس و بعد جوملا و در چند گزینه دیگر دروپال قرار داره. توسعه این فریم ورک ها بدون توجه به معماری اونها میتونه در نهایت منجر به آشفته بازاری مثل دروپال بشه ولی این دلیل بر پیشی گرفتن وردپرس به لحاظ قدرت و کارایی نسبت به سایر Cms ها نیست. در واقع میشه گفت که هر چیزی را بهر کاری ساختند ودر آغاز هر سی ام اسی هم با هدفی مشخص شروع به توسعه دادن شده فلذا اهداف راهبران این سی ام اس ها در ابتدای سیاست گذاری پروژه هاشون خیلی مهم بوده.
  به نظر من که هم با جوملا و هم با وردپرس کار کردم و اصلا به جز یکبار نصب دروپال ازش چیزی در خاطرم نیست ؛ به روز رسانی ماژول ها و پلاگین ها در سیستم های مدیریت محتوا خیلی اهمیت داره چون دامنه نیاز ها آنقدر در حوزه وب افزایش پیدا کرده که دیگه وقت گذاشتن برای همه این نیاز ها در آینده ای نزدیک چیزی شبیه خود کشی یا بیماری آرتروز دست و گردن برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان خواهد بود.
  مورد بعدی امنیت سیستم ها هستش که در این زمینه زیاد نمیتونم اظهار نظر کنم ولی امنیت هر سه سیستم تا حدودی قابل قبول هستش البته اگر بتونید پلاگین ها و افزونه های امنیتی و موارد پیشگیرانه رو انجام بدید که در وردپرس این کار واقعا زجرآوره و اگر نتونید همه اون موارد رو انجام بدید متاسفانه یه جوجه هکر هم میتونه شما از میدان به در کنه.

  در کل من با دروپال کاری ندارم چون الان خیلی مشتاق شدم که حتما یه سر عید دیدنی برم نصبش کنم. ولی ای کاش ما مهندسان حوزه وب به مانند دیگر رشته های مهندسی برای گفته ها و نظراتمون رفرنس و مرجع رسمی علمی میاوردیم نه دیدگاه متخصصانه عالمانه خودمون رو که متاسفانه در این سایت من کمتر دیدم.
  ولی خداییش دست دوستان درد نکنه چون خیلی وقت بود همچین کامنت طولانی نخونده بودم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  دوست عزیز من همین الان مقاله شما رو خوندم واقعا تبریک آقای منصف
  شما با این امتیاز دادن آبروی وردپرس و جوملا رو بردید
  بهتره دوست عزیز یه کمی به اطراف خودت نگاه کنی و مقایسه کنی تعداد سایت های جوملایی و وردپرسی رو با دروپال
  دوست عزیز به نظر من اگه سادگی بخوای وردپرس و اگه امکانات و بزرگی پروژه بخوای جوملا
  منصف باش جناب منصف

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by حسینی (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  ممنون که نظرتون رو با ما در میان گذاشتین. اگر جوملا و وردپرس با یک مقاله آبروشون میره که وای به حالشون.

  اما تعدد استفاده کنندگان که دلیلی بر مزیت اون نیست. مثلا توی ایران که تعداد پراید از بنز بیشتره یعنی پراید بهتره؟
  یا الان که طرفداران ویندوز از لینوکس بیشتره معنیش اینه که ویندوز بهتره؟

  صحبت از قابلیت های دروپال و جوملا و وردپرس میتونه خیلی احساساتی باشه اما هنوز تصور میکنم که منصفانه قضاوت کردم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  man fekr mikonam az beine hameye in CMS ha word press kolan be hich dardi nemikhore dar hade ye webloge sadast :|
  joomla va drupal:|
  faqat nemidonam kodomeshon amniatesh bishtare vagarna baqie chizasho mishe sakht :|

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من نمیدونم آخه دوستان چه اصراری دارن در مورد چیزی که ازش اطلاع ندارن نظر بدن!!!
  دوست من اگه مثلا فقط یه بار دروپال رو نصب کردی و یکم باهاش ور رفتی ازش سر در نیاوردی که دلیل نمیشه بیای اینجا از خودت رتبه بندی بکنی بعدشم بگی بیطرف قضاوت کردم!!!
  شمایی که میگی الان دیگه وردپرس cms شده
  شمایی که میگی برنامه نویسی جوملا قویتره دروپال انعطافش کمتره
  و دیگر دوستان اگه با دروپال و ویژگی هاش آشنا شید بهتر میتونید نظر بدید (اگه یه بار نصب کردید و بعده 3 روز پاک کردید در مورد دروپال لطفا قضاوت نکنید)

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  اگه تازه کارید و توی دوراهی انتخاب گیر کردید بزارید خیالتون رو راحت کنم...من نمیخوام مثل خیلیا بگم که هر سیستمی ویژگی خودشو داره و نمیدونم نمیشه مقایسه کرد و از این حرفا!
  دو تا طبقه بندی هست که هرجای دنیا از هر کسی که با هرسه سیستم کار کرده بپرسید شبیه همینا رو میگه!
  طبقه بندی اول
  1. اگر قصدتون از ورود به دنیای وبمسترها و طراحی وبسایت اینه که یه وبسایت ساده واسه خودتون داشته باشید قطعا بهترین انتخاب واسه شما وردپرسه چون خیلی راحته و سریع راه میوفتید.(البته نمیگم که کسی تاحالا پروژه ی بزرگی با ووردپرس نساخته)
  2. اگه قصد طراحی وبسایهای در حد متوسط وبالا رو دارید و از طرفی حوصله خوندن مستندات انگلیسی رو "ندارید" جوملا بهترین انتخاب برای شماست
  3.اگه قصد طراحی وبسایهای در حد متوسط وبالا رو دارید و از طرفی حوصله خوندن مستندات انگلیسی رو "دارید" دروپال بهترین انتخاب برای شماست
  3. اگه حرفه ای فکر میکنید و وبسایها و پرتالهای بزرگ و خاص توی ذهنتونه قطعا انتخاب شما دروپاله (و البته سیستم های قدرتمند دیگه ای که میتونه به آنچه در ذهنتون هست نزدیکتر باشه ولی در حالت کلی دروپال به اندازه ای انعطاف پذیر هست که نیاز های شما رو هر آنچه هست برآورده کنه ،سخت یا راحت داره ولی نشد نداره!)

  و طبقه بندی دوم:
  1.برای پروژه های در حد کوچک تا متوسط انجامش با وردپرس راحتر و بصرفه است و با دروپال سخت و به نسبت پروژه پر هزینه
  2. برای پروژه های بزرگ ولی نه خیلی خاص جوملا میتونه با کاربری راحتری که داره بیشتر از دروپال استفاده بشه
  3. برای وقتی که صحبت از پروژه های بزرگ و حرفه ای در میانه ساختش با دروپال از همه نظر ترجیح داده میشه (البته باز میگم ،منظورم این نیس که اصلا پروژه ی بزرگ و خاصی با جوملا یا وردپرس ساخته نشده، شده ولی با صرف انرژی ،هزینه و کدنویسی های بسیار سنگین)

  اینم خلاصه کلام.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by مهمان (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  منم موافقم و نظرتون رو تائید می کنم.
  شاید تاریخ پست کمی قدیمی شده؛ اما:
  من هم با جوملا و هم با وردپرس سایت تحویل دادم، یک سالی هم باهاشون کار کردم (و هنوز هم برای پروژه های کوچک استفاده می کنم).
  در دروپال آدم هر روز از قدرتش شگفت زده می شه! جداً اشکالاتش (برای پروژه های بزرگ) خیلی کمتره.

  امتیاز دهی هم به نظر من به واقعیت نزدیکه مگر اینکه در ورژنهای بعد از این پست تغییرات خاصی صورت بگیره.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by مهمان (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  یه مثال میزنم راحت متوجه بشید. کارکنان شهرداری با جارو های دستی هم خیلی بیشتر از کارکنان شهرداری با ماشین های اتوماتیک هست . این دلیل میشه جاروی دستی بهتر از ماشین های اتوماتیک است ؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام .مقاله ی خوبی بود!
  من هم 1 ای به نام :
  جوملا یا وردپرس؟مسئله این است! نوشتم که 5 صفحه هست
  http://www.yootemplate.ir/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D…
  البته می دونین که هر کس با هر سیستمی کار کنه با نظر خودش به اون نمره میده
  اگر من جوملا کارم میگم جوملا 20 ،وردپرس 10
  حالا شما اگر وردپرس کارین میگین وردپرس 20 جوملا 10

  این بحث ها یکم احساسی شده!!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  ErfanB ممنون به نظر من هم مقایسه خوب و عادلانه ای بود
  همواره شاد و پیروز و در پناه حق

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با تشکر از مقاله جالبتون
  به شخصه به عنوان شخصی که با هر سه سیستم کار کردم میگم که مقاله منصفانه بود ولی امتیازدهی جالب نبود.
  درسته که دروپال سیستم قوی ای هست ولی در 90 درصد شرایط کارا نیست و اون هم بخاطر پیچیدگی هایی هست که برای کاربران در هنگام شروع به کار پیش میاد. من دروپال رو فقط برای سایت هایی با نیاز خاص ( به عنوان طراح وبسایت همچین مشتریایی کم به پست آدم میخوره) می پسندم. و در بقیه شرایط ترجیحم استفاده از جوملا و وردپرس هست.
  به شخصه جوملا رو از همه لحاظ به دیگر سیستم ها ترجیح میدم. چون برای اغلب پروژه ها مناسبه، از سایت های کوچیک گرفته تا بزرگ.
  اما از وردپرس هم نمیشه به سادگی گذشت. واقعا توانایی انجام همه جور کار هم داره، در ضمن خوش مشتری هم هست!
  http://www.packtpub.com/open-source-awards-home
  در این لینک هم که جایزه بهترین CMS به جوملا تعلق گرفته.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by بوشهر (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  حق با شماست دروپال در نگاه اول نسبت به بقیه سیستم ها کمی پیچیده تر به نظر میرسه. اما این پیچیدگی به خاطر قسمت مدیریت اونه که در مقاله اشاره کردم وگرنه منطق چیدمان المان های مدیریتی به نظر خوب میرسه تا جایی که در همون لینکی که معرفی کردید و در قسمت  The Open Source CMS subcategory*  دروپال رو از هر نظر بهتر دونسته حتی از نظر راحتی در استفاده

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  دوستان ، به نظر من ، نقد جابندارانه ای نبود ، اتفاقا خوب هم نوشته شده بود . ولی یه توصیه بهتون می کنم که حاصل 5 سال کاره ، به نظرم بهتره اولین تجربه نصب CMS آتون با وردپرس باشه ، هم نصب راحت تری داره هم به چیزهایی آشنا می شید که توی همه ی سیستم ها مشترکه ، بعدش یه یکسالی با این سیستم کار کنید. پلاگین نصب کنید ، منوها رو دستکاری کنید ، قالب راست چین کنید و در نهایت قالب ها رو سفارشی سازی کنید و اولین قالب ساده اتون رو بنویسید . اگه خوشتون اومد می تونید ماژول نویسی رو هم تجربه کنید ، کار زیاد سختی نیست و آموزشهاش رو توی Youtube هم می تونید پیدا کنید ، بعد که کارهای زیبایی تحویل مشتری هاتون دادید و جاتون توی بازار باز شد ، اونوقت سفارشهایی به دستتون میرسه که می بینید انجامشون با وردپرس یا سخته یا اصلا براتون امکان پذیر نیست ( نمیگم کلا امکان پذیر نیستا، میگم برای من و شمای تازه کار امکان پذیر نیست ) اونوقت جوملا رو نصب کنید ، با یک دنیا افزونه و پلاگین و کامپوننت . از مقع نصب همه چیز به نظرتون آشنا میاد ، چون می دونید در واقع جوملا و وردپرس از یک هسته بودند و میانه راه از هم جدا شدند . وقتی توی منوهای جوملا چرخ میزنید و به راحتی آب خوردن یک منو رو از سمت راست قالب به بالای قالب یا زیر محتوا انتقال میدید حتما یادی هم از من بکنید !
  خوب از الان یک ماهی وقت دارید که با جوملا آشنا بشید ، خیلی از چیزهاش شبیه وردپرسه و اصلا به زحت نمی افتید . فقط یکم عادت کردن به منوها و کار با بعضی کامپوننت ها زمان می بره ولی مطمئن باشید حتما حتما 100 درصد پروژه های آینده تون رو می تونید با جوملا انجام بدید . قدم بعدی هم استفاده از قالب هاست و در نهایت طراحی قالب و ورود به دنیای کد نویسی ، ادامه ی این روند با ترجمه ماژول ها و تولید ماژول های جدید پیش میره .
  اگه به جایی رسیدید که نیاز به ارتباط با بانک داده داشتید ، اونوقته که می تونم بگم شما سر دو راهی جوملا و دروپال قرار دارید ! می تونید وقت بذارید و کامپوننت نویسی جوملا رو یاد بگیرید با همه ی کم بود منابع و سردرگمی بین ورژن های مختلف جوملا خصوصا ورژن های 2.5 و 3 یا برید و به دروپال متوصل بشید . با مستندات فراوان و کدنویسی شبیه کدهای خام PHP بدون نیاز به معماری های سه لایه و هزار بحث پیچیده ی دیگر که احتمالا در کامپوننت های جوملا شما را گرفتار می کرد .

  ولی به نظر من وردپرس ساده ترین ، جوملا فارسی ترین و دروپال انعطاف پذیرترین سیستم های مدیریت محتوای جهان اند !

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by مسعود (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  این چه مزخرفی است که می گی شنیده بودیم وردپرس شباهت هایی با دروپال داره اما این که وردپرس و جوملا پروژه هایی هستند که از هم جدا شدن حرف مفت واقعاً 5 سال داری کار می کنی وای به حال اون بدبختهایی که براشون سایت ساختی.
  جوملا از یک پروژه دیگه جدا شده که حالا یاد ندارم کاربرای دیگه لطف کنن یادآوری کنند.

 • متشکر. مطلب بسیار جالبی بود. همیشه مقایسه این 3 سیستم برای من جالب هست. دلایلی بسیاری باعث شده که سالها با دروپال کار کنم. البته از زمانی که دروپال 5 استفاده می شد تا الان دروپال بسیار متفاوت عمل کرده است.

  ولی چند نقد در مورد مطلبی که نوشته شده است دارم. قضاوتی که در قسمت «توابع کمک کننده / HTML» در مورد دروپال شده است، خیلی منصفانه نیست. دروپال سیستم بسیار جالب و کارآمدی برای تولید کد های HTML دارد و توابع کمک کننده زیادی در بحث theme دارد که اگر در نوشتن ماژول های جدید برای دروپال به پیش برویم، بر آن واقف خواهیم شد. بنابراین امتیازی که به دروپال در این قسمت می دهید بسیار بیشتر از چیزی است که داده اید.

  سیستم ترجمه دروپال نیز مزیت بسیار بیشتری نسبت به ترجمه سیستم های دیگر دارد. فکر نمی کنم سیستم ترجمه جوملا شایسته این امتیازی که دادید باشد. شاید در بحث سرعت که ترجمه رشته ها در جوملا از فایل است و در دروپال در دیتابیس مزیتی در جوملا باشد. ولی سادگی سیستم ترجمه دروپال، امکان داینامیک تغییر ترجمه رشته ها و یافتن آنها نکته بی نظیری در دروپال است.

  در بخش کد نویسی نیز با اینکه تجربه کد نویسی کامپوننت برای جوملا و به صورت حرفه ای تر برای نوشتن ماژول های دروپال را دارم، این نظر را می دهم که API دروپال واقعا کمبودی ندارد. خصوصا در دروپال 7 که کنترل هر چیزی در دستان شما خواهد بود. مستندات Drupal API نیز به اندازه کار راه اندازی تهیه شده اند.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  بابا اه! یک حرفه ای نمیتونه بگه چی خوبه و با کدام یکی میشه راحتر ماژول نویسی کرد؟؟؟؟ هرکی با یچیزی عادت کرده و علمشو تو اون زیاد کرده،فقط بگین تو کدام یک میشه راحتر تم و ماژول نوشت و درست کرد.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by مهمان (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  فکر نمی کنم شروع راحتی برای ماژول نویسی در دروپال وجود داشته باشد. ولی در طولانی مدت، توسعه ماژول در دروپال با امکاناتی که Drupal API به شما ارائه می دهد، آسانتر خواهد بود. معماری داخلی دروپال مهندسی بسیار خوبی دارد و برنامه نویس پسند است.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by مهمان (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  با سلام خدمت همه
  به عنوان یک متخصص ارشد وب(ciw) و کسی که با مامبو و جوملا و وردپرس ودات نت نیوک و اخیرا دروپال کار کرده می گم که به نظرمن انتخاب یک cms کاملا اختیاری است و بستگی به وقت و تخصص و نوع کار و مشتری شما دارد.
  مامبو و جوملا و وردپرس را یک ماه تا دوماه می شه یاد گرفت و قالب هم زیاد داره ولی برای دروپال حداقل 3 تا 4 ماه برای خودش و مدت زیادی هم برای قالب درست کردن باید وقت بگذارید.
  اجازه بدهید یک مثال بزنم.
  توی جوملا وقتی شما می خواهی یه مطلب بگذاری گروه و زیر گروهتون رو درست می کنید و یک محتوا با داشتن عنوان و متن کوتاه و متن اصلی و گروه بندی داخلش می گذارید و تمام. ماژول بیشترین بازدید و .... هم نصب می کنید و باز هم تمام.
  اما توی دروپال شما می تونید نوع فیلدهای محتوای خودتون رو تعیین کنید. مثلا می خواهیم مطلب ما شامل یه روتیتر و زیر تیتر و عنوان اول و عنوان دوم و متن خلاصه و متن اصلی و ساعت درج مطلب و.... باشه. شما می تونید با دروپال انواع محتوا رو تعیین کنید و به هرکدام از کاربراتون اجازه بدهید یه نوع محتوا که شامل یک سری فیلد ورودی خاص هست توی سایت بزارند.
  برای خروجی هم شما می تونید بر اساس جزئی ترین اطلاعات ورودی ، از سیستم خروجی بگیرید.وتمام اینها بدون اینکه شما اصلا بدونید php چی هست انجام می شود. ولی....
  من توی یک نصف روز اولین سایت وردپرسیم رو زدم. برای جوملا دو سه روزی وقت گذاشتم. اما اولین سایت دروپالم دو هفته شبانه روزی وقت گذاشتم. منظورم از زدن نصب کردن نیست. کانفیگ بندی و محتواگذاری و .... تا بخروجی برسه.

  به هر حال با توجه به توان و زمان و تخصص خودتون باید سیستم رو انتخاب کنید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  شاید یه پاسخ ساده به دوستانی که اینهمه دنبال سوال کدوم CMS رو انتخاب کنیم می گردن این باشه.

  پروژه های سبک WP
  پروژه های متوسط JOomla
  پروژه های سنگین Drupal

  اگه دنبال راحتی و عافیت هستید غیر از ورد پرس چیزی رو پیشنهاد نمی کنم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  فقط این رو بگم در تایید دوست خوبمون، خلاصه کلام! شاید دروپال کار کردن باهاش اوایلش سخت باشه، اما مطمئنی که در آخر هر کاری خواستی میتونی باهاش انجام بدی و نمیرسی به جایی که بگی ای بابا، کاش سایت رو از پایه خودم نوشته بود ...

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by ناشناس (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  راستش دروپال تا حالا که منو نصف راه نزاشته !
  تازه هر چی بیشتر در مورد دروپال مطالعه میکنم بیشتر به انعطافش پی میبرم و ایده هایی رو تو ذهنم خلق میکنه.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  درود تشکر از مطلب جالب شما همه دوستان عزیز نظر خودشون رو دادن و همه قابل احترام است. من به شخصه هیچ موقع در مورد چیزی که احاطه و تسلط کامل ندارم هیچ قضاوتی نمیکن دوستانی که نقد فنی کردن همگی تقریبا درست هست و دوستان عزیزی که نظرشون محترمه و روی تعصب(و نه از روی دانش) نقد کردن هم جای تامل داره! من اولین بار با دروپال کار کردن سال 1383 و سایتی که راه اندازی کردم خیلی زمان بر بود و آخرش هم اون چیزی که باید میشد نشد. بنابراین چون کارایی دروپال رو بلد نبودم گذاشتمش کنار و رفتم سراغ کدنویسی محض. سال 1386 با جوملا آشنا شدم و تا همین الان هم باهاش طراحی میکنم ولی فقط سایت هایی که ساده و سریع باشند در واقع rapid develpement خیلی سریع، ساده و بدون دردسر برای سایت هایی با اندازه کوچک. یک سال پیش برای اولین بار با وردپرس سایتی راه اندازی کردم با توجه به اینکه خیلی از دوستان باهشا کار کردن و ازش تعریف کردن. در واقع سایتی که جنبه وبلاگ دهی داشته باشه و برای اینکار مناسب بود من هم وردپرس رو انتخاب کردم. ولی خب این بزرگترین اشتباه زندگی کاریه من بود. وردپرس مملو از باگ هست که برنامه نویسان عزیز باید با وسواس بیشتر به سراغش بروند. و اما مدتی است که با دروپال آشنا شدم. توی این مدت خیلی کم تونستم 4تا سایت بزرگ رو راه اندازی کنم!!! این یعنی قدرت توسعه و استفاده مجدد. و در نهایت هسته بسیار قدرتمند دروپال که به شما امکان انجام هر کاری رو میده! شما کافیه برنامه نویس نسبتا خوبی باشید. میتونید با پلاگین ها و ماژول هایی که دروپال در اختیارتون قرار میده به سادگی یه آب خوردن بهترین خروجی رو داشته باشید. ولی جوملا یه سیستم مدیریت محتوا CMS است که قابلیت های زیادی داره مثل ماژول پلاگین و کامپوننت، ولی نه برای یه پروژه متوسط به بالا. وردپرس با توجه به باگ های زیادی که دارهو اینکه کلا نمیشه اسمش رو یه CMS گذاشت چون تمرکز بیشتری روی وبلاگ نویسی داره پس کلا نمیتونه وارد این مقایسه بشه. به نظر من بهتر بود دروپال با جوملا مقایسه میشد و وردپرس جای مقایسه در بین سیستم هیا مدیریت محتوا نداره چون اصولا CMS نیست. ولی دروپال، خب خیلی ها فکر می کنن یه CMS است در حالی که اینجور نیست و دروپال در اصل یه CMF است. Content Management Framework پس باید به دروپال به دید یک فریم ورک نگاه کرد. یک فریم ورک پیچیده و بزرگ که در واقع راه اندازی سایت کوچک و معمولی با اون کار اشتباهی است. البته باید بگم شدنی است ولی هزینه بالایی داره پس جوملا اینکارو سریع تر و بهتر انجام میده. برنامه نویسان عزیز و محترم اگه میخواین واقعا یه سایت بزرگ و با امکانات بالا و قابلیت توسعه راه اندازی کنید دروپال بهترین انتخاب است. البته باید بگم شاید در قدم اول به مشکل بر بخورید و تو ذوق تون بزنه که طبیعی هست. اینقد پیچیده و سر در گم هست که اگه حوصله کافی نداشته باشید خیلی سریع دل سرد میشید. پس با انتخاب مناسب هر سیستم برای هر پروژه خاص، به بالاترین مزیت یه سیستم دست پیدا کنید نه اینکه اون سیستم رو زیر سوال ببرید. من تاکنون با سیستم های فریم ورک های زیادی برخورد کردم و باهاشون دست کم یک بار پروژه انجام دادم. فریم ورک های معروفی مثل زند، کد ایگنایتر و کیک از جمله این های هستند همچنین جوملا وردپرس و دروپال. در آخر به این نتیجه رسیدم که با تجربه ای که دارم دروپال میتونه بهترین انتخاب برای هر برنامه نویس حرفه ای باشه برای سایت های قابل توسعه. و جوملا بهترین انتخاب برای راه اندازی سریع. موفق باشید

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  @#25.1 "طرف اومده دروپال رو با phpnuke مقایسه کرده آخه آدم چی بگه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟" موافقم با شما من که اون مقایسه رو دیدم مغزم یخ زد...آدم به این جماعت چی بگه!!! من خودم نزدیک به ده سال هست که بصورت حرفه ای کار وب می کنم و با CMS ها و سامانه های مدیریت محتوای زیادی کار کردم در ابتدا با سیستم مدیریت محتوای دات نت نیوک شروع به کار کردم و به ترتیب کار با جوملا، وردپرس ، LIFERAY ، شیر پوینت و... آغاز کردم و در نهایت به درویال رسیدم و با توجه به تجربه هایی که کسب کردم نتیجه این بود برای سایت هایی که لود بالایی دارند از Liferay استفاده می کنم (منظور از لود بالا یعنی بیش از ده ها هزار بازدید و میلیون ها تراکنش به صورت همزمان) نکته: liferay قابل راه اندازی بر روی هاست نیست ونیاز به سرور اختصاصی دارد. و برای سایت با لود متوسط از دروپال استفاده میکنیم من شخصاَ عاشق دروپال و لایف ری هستم هر دو دارای هسته قوی هستند واز نظر کیفیت ، بازدهی و کارایی ، امنیت و معماری مناسب هستند و به خوبی کد نویسی شده اند اگر کد های هسته دروپال و لایف ری رو با CMS های دیگر از نظر الگوریتم ، معماری وکدنویسی تحلیل و مقایسه کنید متوجه میشد داستان از چه قرار هست. البته من برای وب سایت خودم از ورد پرس استفاده کردم چون برای معرفی خدمات و محصولات راحت و کم درده سر هست. www.tookasoft.com Erfan جان من با شما موافق هستم و بخاطر مقاله خوب و وقتی که گذاشتی از شما تشکر میکنم موفق باشی

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

   

  نوینده ی عزیز

  من هم asp.net و هم php کار کردم. مدیر امنیتی ه هستم و تا حالا cms هم نوشتم. دروپال سیستم خوبیه اما نه اینکه وردپرس یا جوملا از اون چیزی کم داره. اصلا اینطور نیست . شما هر آنچه فکر میکنید میتونید توی هر سه تای اینا راه اندازی کنید . من خیلی تلاش کردم که با اینا آشنا بشم و بهترین رو انتخاب کنم. بهترین که نتونستم پیدا کنم چون هر سه ئاقعا قوی بودن اما خودم از وردپرس استفاده میکنم چون رحت تر هست. همین . نه اینکه بهتره

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام به همه دوستان من تقریبا در مدت 4 سال گذشته با همه cmsها کار کرده ام(اکثر آن ها)...ولی واقعا دروپال یک چیز متفاوت است.به شما پیشنهاد میکنم فقط یک هفته وقت بگذارید دروپال نصب کنید با دو افزونهcckوviewکار کنید،فقط در سطح آشنا شدن بعد قضاوت کنید....

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  به راستي که عنوان جنگ برازنده است شايد بحث مقايسه را بايد برداشت و کاربردها را بيان نمود تا بدانيم اگر يکي از موارد حسن نداشت رها مي شد.
  پس کاربرد هر کدام متفاوت و جايگاه خود را دارد.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  واقعا برای شما متاسفم
  شما اول مقاله گفتید بدون تعصب میخواهید نقد کنید ولی ... آقا برو دستشویی خودتو بشور
  خجالت بکش با این امتیاز دهی مسخره
  به نظر شما جوملا و وردپرس برن آب حوض خالی کنند
  اولا جوملا و وردپرس تنها سیستمی هستند که هزاران امکانات و قالب دارن
  ولی دروپال چی داره؟
  شما میگید view ؟
  آخه شما فقط به این ماژول استناد میکنید
  آقای محترم دروپال سیستم خوبیه ولی از لحاظ امکانات و قالب به پای وردپرس و جوملا نمی رسه
  دروپال اگر عرضه داشت لااقل یه قالب شیک تحویل ملت میداد
  خودشو کشته با این قالب های مسخره
  خاک تو سر شما و دروپال مسخره
  _________________________________
  متاسفانه به دلیل استفاده از کلمات نامناسب مجبور به ویرایش نظر شدیم . (عرفان بناکار)

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by اخبار (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  @#1342 محترم برای اینکه نشون بدید ما اشتباه کردیم یا اینکه شما درست میگید نیاز به توهین نیست.

  بزار خیالت رو راحت کنم دروپال اصلا یک سیستم مدیریت محتوا نیست بلکه یک framework برای ایجاد یک سیستم مدیریت محتواست. بزار راخت بهت بگم شما با دروپال میتونی یک جوملا بنویسی 

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by اخبار (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  اگه وردپرس باید بره آب حوض بکشه تو به این درد هم نمیخوری آدم مسخره ی بی تربیت.
  از اینکه کسی مث تو وردپرس کار میکنه از وردپرس کار بودن خودم خجالت می کشم.
  من از طرف همه بچه های وردپرسی از شما (بچه های دروپالیون ) معذرت می خوام.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by اخبار (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  آقا حالا سانسور کردن اینجوریه متنت ببین چقد بیشعوری اتفاقا مقایسه منطقی هست با هر سه تاش کار کردم ولی دروپال رو دیدم با SHAREPOINT هم مقایسه کردن هم سایت ورد پرسی دارم فت فراوون هم دروپال هم جوملا در کل مقایسه منطقی بود ممنون

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام
  بعنوان کسی که با PHP و MySQL ده سالی هست دارم کار ميکنم و اخيرا مدتی هم با ورد پرس کار کردم، درباره کليت متنت نظری ندارم چرا که دوستانی که بيشتر با اين سيستمها کار کردن ميتونن اظهار نظر کنن.
  اما بنظر من بخش کليدی اين مقاله، جمله زير بود که خود من با گوشت و پوستم حسش کردم:
  اگر به یک سیستم ساده و بی دردسر نیاز دارید از وردپرس استفاده کنید. اما اگر به یک سیستم حرفه ای و کاملا سفارشی شده نیاز دارید به سراغ سیستم های دیگه برید و با توسعه وردپرس خودتون رو به کشتن ندید.
  شک ندارم جمله بالا از هر لحاظ درسته و مو لای درزش نمی ره .
  بله وردپرس محبوبه، قويه ، فلان هزارتا ماژول داره و بهمان هزار تا سايت و ... باهاش ساخته شده ولی فقط برای وبلاگ ساختن راحته و بس.

  با سپاس

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام خدمت دوست و همراه قدیمی خودم، عرفان بناکار
  خیلی وقت بود که خبری نداشتم از احوالت
  امیدوارم هرجا هستی سلامت باشی و مثل همیشه رو به پیشرفت
  امروز ایمیلی از طرف شما رسید که با این سایت آشنا شدم
  و چیزای جالبی رو اینجا دیدم
  این مطلبت رو هم خوندم
  می دونی که من مدت زیادی هست با جوملا کار می کنم و 90 درصد کارهامو با جوملا انجام میدم
  با ورد پرس هم کار کردم کم و بیش
  دروپال هم چند باری نصب کردم و باهاش کار کردم، با سیستم های مدیریت محتوای دیگه هم کار کردم
  چه اونایی که قدیمی تر هستند و چه اونایی که نو ظهورن
  ولی آمار و مطالبت رو که اینجا خوندم دوست نداشتم چیزی بر تایید یا رد صحبتتات بنویسم، چون واقعا تونستم تو این مدت زیر و بم جوملا رو در بیارم و نیازم رو راحت تر از اونی که خیلی ها باهاش برخورد می کنند رفع کنم
  فقط این انگیزه برام ایجاد شد که برم سراغ دروپال و یه بررسی دیگه ای روش داشته باشم
  خدا رو چه دیدی شاید بعد از 6-7 سال مهاجرت کردم به دروپال، اونم با کمک گرفتن از شما
  شاد باشی و پیروز
  کوچیکت
  سعید شریعتی

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by سعید شریعتی (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  @#1344 سلام سعید جان

  خیلی خوشحال شدم از اینکه اینجا میبینمت. من هیچ وقت یادم نمیره زمانی که در فکر انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا بودم با تو تماس گرفتم و به من پیشنهاد کردی که دروپال رو یک نگاهی بندازمو میتونم بگم همین جمله شما بود که باعث شد با دروپال آشنا بشم.

  من خوشحال میشم بتونم کمکی کنم هر چند این رو وظیفه خودم میدونم. 

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  چرا نامی از دیتالایف نیست؟
  کدام cmsاز نظر دسته بندی نوشته ها وامکان گذاشتن نوشته ها با صفحه بندی(شماره صفحه) مدیریت شده که توانایی ساپورت بالای 50 هزار صفحه وحستجوی مناسب وسریع هم بدون فشار برسرور داشته باشه وامکان پشتیبانگیری وبازگردانی از دیتاها هم داشته باشد مناسب تر است
  با تشکر

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  بعضی از دوستان جوری با تعصب حرف میزنن و نظرات هم رو مسخره میکنند که آدم شرمش میاد از خوندن...تا زمانی که نتونیم بدون تعصب و از سر جنگ و دعوا بحث کنیم اوضاعمون همین خواهد بود

  من یک مثال ساده میزنم امیدوارم مفید باشه

  با هر 3 سیستم میشه همه کار کرد . هر نوع پروژه ای که تصور کنید میشه رو هر 3 سیستم پیاده سازی کرد ولی سوال اینجاست . به چه قیمتی؟!؟!

  یکی از دوستان نوشته بودند با وردپرس میشه هر کاری که تصور میشه انجام داد . به نظر من منظورشون با PHP بوده . بله میشه وردپرس رو شخصی سازی کرد و با نوشتن صد ها خط کد و بلکه بیشتر ، تغییراتی اساسی در یک بخش کوچک ایجاد کرد .

  اگر بنا به این کار بود اصلا نیازی به یک سیستم مدیریت محتوای آماده نداشتیم!!! خوب از بیس همه چیز رو خودمون مینوشتیم!!!

  اینجاست که فرق دروپال با وردپرس مشخص میشه . فلسفه استفاده از سیستم های مدیریت محتوای مختلف در زمان های متخلف هم همینه : بالاترین کیفیت در کمترین زمان ممکن

  کار تخصصی من سئو هست .
  وردپرس به صورت پیش فرض بهترین وضعیت رو از نظر سئو در موتور های جستجو داره و میتونیم در کمترین زمان بهترین نتیجه ممکن رو ازش بگیریم . با در نظر گرفتن این موضوع که با گذاشتن وقت بیشتر میتونیم سئوی دروپال و جوملا رو هم به همین سطح برسونیم (در نگاه کلان و علمی سئو اصلا ربطی به یک سیستم خاص نداره ) آیا منطقیه که برای یک سایت خیلی ساده که سئو در اون از اهمیت ساده ای برخورداره از دروپال استفاده کنیم ؟ مسلما خیر

  عکسش هم صادقه . برای یک سایت سازمانی که صد ها امکان حرفه ای نیاز داره استفاده از دروپال و جوملا در اولویت قرار داره . هر چند میشه این کارو با وردپرس هم انجام داد ولی به نظر کار درستی نمیاد لقمه رو 77 بار دور کلمون بچرخونیم!! وقتی با 2 تا ماژول دروپال میشه از یک هفته کد زدن به زبان PHP در وردپرس جلوگیری کرد چه لزومی داره از وردپرس استفاده کنیم؟!

  خلاصه که وردپرس و جوملا و دروپال نه به شما پولی میدن بابت این جنگ های خنده دار نه آخرش سودی هست .

  به نظر بنده مقایسه نگارنده مطلب بسیار عادلانه بود و نیازی به این همه تهمت و جنگ نبود:)

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  ممنون از همگی
  من راستش میخوام در کمترین زمان بتونم از وب نون در ارم
  الانم html.css کار میکنم و رو اسکین های دی ان ان هم یه مانورهایی دادم اما دی ان ان برای پروژه های کوچک خیلی سنگینه و به صرفه نیست...
  اما کلا فکر کنم مانور رو ورد پرس برای کار معمولی خوب باشه

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  به صورت کاملا تصادفی مطلب جذابی را خواندم که نه تنها تازگی نداشت٬ بلکه بحث های زیادی در مورد آن در سایت های مختلف و فروم ها در جریان است. از همه جالبتر اینکه در هرجایی مطلبی با چنین موضوعی بخوانید٬ نظرات عینین یکی خواهد بود.
  در مورد مقایسه سیستم های مدیریت محتوا و کاربردشان مطالب زیادی منتشر شده و اساتید و بزرگان زیادی اظهار نظر کرده اند. اما آنچه که بطور یقین در نظرها مشاهده می شود٬ گرایش افراد به یک سیستم مدیریت محتوای خاص می باشد و تنها دلیل آن ارتباط نزدیک طراح با آن سیستم می باشد.
  چندان مهم نیست که فلان سیستم مدیریت محتوا مستندات یکپارچه نداشته و یا پنل مدیریت فلان سیستم بسیار پیچیده است. آنچه که مهم است به طراح و نویسنده های سایت مرتبط می باشد. مدتها با جوملا راحت بودم٬ برایم مهم نبود که چه نقاط ضعفی دارد. مهم این بود که هر آنچه که می خواستم بدست می آوردم و نیازهایم را برآورده می کرد. پس از آن بصورت تصادفی مجبور شدم تا با وردپرس سایت یک انجمن علمی را راه اندازی کنم. جالب آنکه بر خلاف انتظارم در مدت خیلی کوتاهی این کار انجام گرفت. و البته دروپال که همیشه زبانزد حرفه ای ها می باشد و البته متاسفانه سعادت آنرا نداشتم که درک درستی از آن داشته باشم.
  در نهایت هدف از این همه پرچانگی عنوان این موضوع است که هر سه سیستم مدیریت محتوا (به نظر بنده وردپس هم لایق این نام گذاری می باشد.) جدا گانه منحصر بفرد بوده و در نوع خود بهترین می باشند که به مقایسه آنها پرداخته می شود.
  به نظر من امتیاز های داده شده منصفانه می باشد٬ اما مقایسه صورت گرفته مقایسه صحیح و درستی نیست. آنچه که رخ داده به این می ماند که یک اتومبیل مینی کوپه٬ یک سدان و یک اس یو وی را با هم مقایسه کنید و در نهایت نتیجه گیری کنید.
  درست تر این است که مثلا دروپال با جوملا٬ پلون و .... مقایسه گردد و وردپرس با مووبل تایپ و .....

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  خیلی از مطلبتون استفاده کردم. کاش یه آپدیتش میکردین. در خیلی هاش باهاتون موافقم. با جوملا زیاد سایت ساختم و باز وردپرس هم کارکردم اما در نه در توسعه.یه چیزی که توی جوملا خیلی اذیت میکرد و حتی صدای مشتری ها رو هم دراورده سرعتشه که صفحاتش کند میاد و وردپرس خیلی سریعتر صفحات لود میشه.
  اومدم داکیومنت وردپرس رو برای توسعه دیدم که خیلی ناامیدکننده بود. اما بخش توسعه دورپال خیلی بهتر کارشده بود هرچند ایده آل نبود.
  بخاطر مقالتون باز کمال تشکر رو دارم. لحن برخی دوستان هم ناراحت کننده بود. بهرحال یکی میادو تجاربش رو در اختیار بقیه قرار میده. همینکه تجربیاتش رو میگه باید ازش ممنون بود حالا چه موافق باشیم و چه مخالف
  یه مطلب دیگه اینکه یه چندوقتی روی گسترش pyrocms کار کردم که برا اساس کدیگناتر نوشته شده. هم خیلی خوش دسته و هم خیلی راحت میشه گسترشش داد

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  اتفاقا به نظر من نقد کاملا منصفانه ای بود. من بیشترین کارم با وردپرس بوده و روی جوملا هم تسلط دارم و لی با این وجود در بسیاری از موارد اونا نیازم رو برآورده نمیکنن. مخصوصا زمانیکه بخوام یه سایت کاملا سفارشی بنویسم. نمونش این که چند وقته بر روی یه سایت ثبت نام به صورت یک پرتال برای کاربران کار می کنم بعد از کلی وقت تلف کردن و بررسی کلی افزونه به این نتیجه رسیدم باید بسیاری از بخش ها رو خودم با php بنویسم. شروع کردم از پایه نوشتن این پرتال چون این جوری دیگه درگیر یادگیری نوع ارتباطات جوملا با هسته و دیتابیسش نبودم. ولی واقعا آخرای کار اذیت شدم چون مدیریت صفحات session ها و امنیتش واقعا اذیتم کرد. من با دروپال کار نکردم واسه همین می خواستم بدونم مثلا واسه نوشتن یه سایت کاملا سفارشی با php می تونه کارو ساده تر کنه یا اینکه کلا تو این جور موارد باید قید سیستم های مدیریت محتوا رو زد و با فریم ورکای php سایتو نوشت. کلا واسه سایت صددرصد سفارشی ارزش داره برم دروپال رو یاد بگیرم یا نه؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by فرهاد (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  سلام

  واقعیت اینه که هر فریم ورکی تا حدی کار رو برای شما ساده میکنه و تا حدی دست شما رو میبنده. بنابراین من نمیتونم دقیقا به شما بگم برای کاری که در آینده میخواهید بکنید آیا دروپال خوب هست یا نه. اما ما تا اینجای کار پروژه های متفاوتی رو با دروپال پیاده سازی کردیم. کلا بعد از چند وقت سر و کله زدن با دروپال به این نتیجه رسیدم که از دروپال برای طراحی سایت های کوچک نباید استفاده کرد. هر چه ابعاد کار بزرگ تر میشه دروپال خودش رو بیشتر نشون میده و کار با اون لذت بخش تر میشه. ما در حال حاضر در حال طراحی یک ERP با دروپال هستیم. که تا اینجا با مشکلی مواجه نشدیم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  درود به همه دوستان

  فقط خواستم بگم که با وردپرس هم میشه بدون استفاده از هیچ پلاگین دیگه ای، به راحتی سایت چند زبانه درست کرد. کافیه از قابلیت وردپرس چند سایته استفاده کنید.

  پیروز باشید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام به همه!!
  بخدا خیلی عجیبه که ایرانی ها اصلآ نمی تونن با هم کنار بیان!! قبل از اینکه همدیگرو سرویس کنید یکم معدبانه تر صحبت کنیم بهتر نیس.
  "مسخره کردی خودتو با اون طرز امتیاز دهی؟ خب نمیتونی بیطرف باشی چرا امتیاز میدی اصلا؟!
  من طرفدار و کاربر هیچ کدوم اینها نیستم، گذری اینجا رو خوندم، اما خیلی جانبدارانه است!"
  بجای همه ی این بی ادبی ها می گفتید "من با امتیاز دهی شما مخالفم!!" همین.
  البته این چیزا رو در همه ی فروم ها میشه دید و امری طبیعه!! ذات ایرانی ها هیمنه.
  خووووووب الانه که از همون جنس آدما منو هم سریس کنند!!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من از اسم سایتت قبل از خوندن مقاله فهمیدم که مسلما تو این مقاله دروپال رو بهتر جلوه میدی ولی به نظر من مقایسه این 3 تا سیستم دیگه خیلی گیج کننده شده و همه احساسی تصمیم میگیرند . فلانی تو وردپرس مهارت داره خب یقینا میاد میگه وردپرس از همه سرتره . خب این قضیه در مورد بقیه هم صدق می کنه .

  شما تو این مطلب سعی کردی با انصاف باشی ولی مثل همه احساسی رفتار کردی و البته بهت حق میدم چون دلیلشو توضیح دادم .

  مثل این میمونه که بری تو انجمن وردپرس بعد انتظار داشته باشی همه از وردپرس بد بگن . خب معلومه که انتظاری نابجاست .

  در مورد سایر دوستان باید بگم وقتی با ادب و احترام میشه بحث کرد چرا با توهین و خشونت مقصود رو برسونیم

  پیروز و سرفراز باشید ;)

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  خداییش اگه نقد منصفانه اینه غیر منصفانه چی میشه

  در وردپرس قابلیت های اضافه توسط پلاگین ها به سیستم شما اضافه میشوند. تعداد زیادی از اونها وجود داره و تقریبا هر چیزی که تصورش رو بکنید پیدا خواهید کرد.
  در دروپال شما ماژول ها رو دارید. اونها واقعا کارآمد هستند. شما هیچ نگرانی نخواهید داشت.
  در جوملا به اونها پلاگین، کامپوننت و ماژول میگن. بله میدونم کامپوننت های محبوب چیزی شبیه ماژول ها در دروپال یا پلاگین ها در وردپرس هستند. و ماژول ها شبیه بلوک ها در دروپال هستند.

  امتیازها: وردپرس: 7 از 10
  دروپال: 10 از 10
  جوملا: 5 از 10

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  دوست عزیز امتیاز ها برای کارایی افزونه ها داده شده. در دروپال ماژول هایی همچون ویوز و panels و rule و... وجود داره که قدرت و انعطاف فوق العاده ای در اختیار مدیر سایت میزاره.در وردپرس و جوملا افزون ای حتی نزدیک به اینها وجود نداره.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام این مقایسه خیلی جای بحث داره.
  من فکر می کنم جوملا، وردپرس و دروپال هرسه از 100 نمره ای بالای 95 دارند و واقعا بهترین های دنیای وب هستند. اما اینکه ما چقدر بتونیم از امکانات اونها استفاده کنیم مهمه.
  من خودم همیشه جوملا رو انتخاب می کنم و تونستم یک سایت کاملا استاندارد و کارآمد تحت جوملا ایجاد کنم. اگر به سایت من http://www.soomar63.com مراجعه کنید در انتهای سایت لیست استانداردها و امتیازها رو می تونید ببینید. این قدرتی هست که تو سیستم جوملا بسترش فراهم بوده و من تونستم به درستی ازش استفاده کنم. اگر دوستان علاقه مند به وردپرس یا دروپال هم سایتی دارن که ادعا می کنن استانداردها و اصول رو به درستی رعایت کرده و امتیاز ویژه ای داره خوب بیان معرفی کنن! قصد ضعیف نشون دادن اون سیستم ها رو ندارم اما چیزی که از نظر من مهمه، درک کامل یک سیستم هست بجای اینکه همه اونها رو نصفه نیمه یاد بگیریم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  ما که همیشه از دانش شما استفاده می کنیم و این مطلب هم مشابه بقیه عالی بود.
  واقعا منصفانه و عادلانه بود و هیچ امتیازی برای هیچ موردی لحاظ نشده بود. از همه مهمتر اینکه روش شناسی داشت و مرتب و منضبط و متکی بر یک منطق استاندارد بود. در جامعه بی منطق، ناعادل، غیر مستند، غیر علمی، و در یک کلام بی پایه و رو هوا بی نهایت جای تقدیر داره. ممنون.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من با دورپال کار نکردم و از نزدیک قالب ها و امکانتشو دیدم در اصل میشه گفت هنوز جای کار زیادی داره
  فعلا در بین کاربران اینترنتی وردپرس و جوملا بیشترین محبوبیت را دارد حالا چرا را نمی دونم از نگاه کلی جوملا و وردپرس در کلیه زمینه ها توانستن خوب مشتری پیدا کنند اما دورپال هنوز ناشناخته مونده
  توی وب بگردین چند تا سایت دروپالی است
  سایت های دانلود و خبری که فک و فراونه وردپرسی هستند به خاطر سئوی قوی وردپرس
  سایت های شرکتی وسازمانی هم که روی جوملا هستند در اصل میشه گفت وردپرس و جوملا در اوج هستند اما دیگر سیستم ها نه
  مقایسه شما خوب بود اما امتیاز دهی شما نه بیشتر طرف دروپالو گرفتی و خوب مشخص بود

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام بر همه من در زمینه سایت سازی و اینجور چیزا مهارت زیادی ندارم اما حرف من اینه چرا ادم باید لقمه رو دور گردنش بپیچونه وقتی راه ساده ای هم برای راه اندازی سایت هست وقتی وردپرس وجوملا سختی کار رو برای ما کشیدن تا ما بتونیم به راحتی چنتا کلیک یه سایت داشته باشیم چه لزومی داره روزها و هفته ها وقت صرف کنیم اگر هم واقعا ادعاتون میشه که حرفه ای هستین پس چرا خودتون cms طراحی نمیکنین! در کل هدف راه اندازی سایت هست و زیبایی و ارزانی قیمت مهمه و وقت طلاست از نظر من حرفه ای کسیه که خودش بسازه نه ساخته های دیگران رو ویرایش کنه در هر حال من نظرم رو گفتم امیدوارم به کسی بر نخوره
  با سپاس فراوان

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من که هیچ گاه نتونستم از این بحث ها نتیجه بگیرم. ولی سپاسگزاری می کنم از نوشتار سودمندتون و زمانی که برای این سنجش گذاشتین.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با عرض سلام
  بنده با ورد پرس و جوملا کار کردم ولی با دروپال آشنایی ندارم.
  از نظر من ورد پرس بسیار ساده و به قول دوستامون به درد وبلاگ نویسی میخوره، ولی جوملا خیلی حرفه ای و برای پروژه های سنگین میتونه استفاده بشه.
  در کل من به جوملا رای میدم.
  با تشکر

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  نقد خوبی بود
  یکم وردپرس رو آووردی پایین!
  یه سوال، من برنامه نویسی بلد نیستم، با دیتالایف و وردپرس تونستم کار کنم، برم سمت دروپال می تونم کار کنم؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  اول از همه تبریک می گم بهتون بابت جنجالی که راه انداختید. تعداد کامنت ها به تنهایی گواه اینه که شما خیلی خوب می دونید
  چجور می شه خواننده ها رو تحریک کرد.
  از نظر زوایایی که بررسی کردید خب بنظر من ناقص بود. فرضاً فاکتور امنیت رو بررسی نکردید که البته دروپال در این زمینه همیشه خوشنام بوده. یا سرعت رو بررسی نکردید که وردپرس توش پیشتازه. من ترجیح می دم از مزیت های جوملا نگم چون جانبدارانه بنظر خواهد آمد ولی راستش اون شعبده ای که توی بحث خُرد امتیاز دهی هست بنظر من غیر منطقیه.
  اختلاف امتیازها منصفانه نیست. مثلاً جایی که دروپال امتیاز خوب می گیره باید ۹ به ۳ و ۶ باشه ولی جایی که دروپال ضعیفتره اختلاف می شه ۸ - ۷ - ۷!
  راستش من بعد از سالها کارکردن با سیستم ها و زبانها به این نتیجه رسیدم که هیچکدوم از این سی ام اس ها ضعیف نیست و هر کدوم خاصیت های منحصر بفرد خودشو داره. در این لحظه که اینو می نویسم دروپال رو بخاطر امنیتش، وردپرس رو بخاطر زیبایی و سرعتش و جوملا رو بخاطر امکانات فوق العاده زیاد، حرفه ای بودن و انعطافش دوست دارم.
  بنظرم مقایسه نشن بهتره.
  این مثل امتیاز دهی به یه بوکسور و یه ملکه زیبایی و یه بی ام دابلیو در یه مسابقه آشپزیه!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  ضمن تشکر از شما بابت سایت خوبتون
  باید چند نکته که تجربه شخصی بنده هست رو خدمت دوستان اعلام کنم
  من حدود 10 ساله که مدیریت سایت و سرور رو انجام میدم، تو این مدت با اغلب سیستمها کار کردم و میزبانی کردم
  در مورد وردپرس باید بگم که برای افرادی که میخوان وبلاگ نویسی کنن عالیه ولی برای مدیریت سایت خیلی چیزا کم داره، البته اسمش هم با خودشه، سیستم مدیریت وبلاگ وردپرس. حالا گیریم یه سایت هم با وردپرس راه اندازی شد، مطمئن باشین برای اینکه تو بازدید بالا کم نیاره نیاز به یه سرور خیلی قوی هست وگر نه تو بازدید بالا به خاطر کوئری های زیاد و اغلب سازماندهی نشده ، تبدیل میشه به یه بد افزار برای سرور
  امنیتش هم خوبه، البته به شرطیکه مدام به روز باشه و از هر افزونه ای استفاده نشه. به نظر من وردپرس اگر بهینه نشه واقعا به هیچ دردی نمیخوره (دوستان عزیز من طرفدار وردپرس بودم و بیش از 6 سال از وردپرس استفاده کردم ولی آخرش مجبور شدم سیستم رو به دروپال انتقال بدم تا سرورم با رم 8 گیگ و 4 هسته سی پی یو کم نیاره!)
  لازمه بگم که وردپرس واقعا محیط کاربری ساده ای داره و هر کاربر و طراح آماتوری باهاش حال میکنه
  در مورد جوملا هم نظری نمیدم چون هرچی نقطه ضعف داره از طرف دیگه نقاط قوت هم داره ولی خود من باهاش حال نمیکنم، چون من اول رو سرور مجازی طراحیمو کامل میکنم و بعد منتقل میکنم رو سرور اصلی و جوملا تو این کار خیلی جواب نمیده، البته گفتم که این نظره شخصیه و خیلی ها تو این زمینه هم باهاش مشکل ندارن)
  بریم سراغ دروپال: خوب اول یه چیزی بگم که حرفای بعدیمو اثبات میکنه و اونم اینه که خیلی از سایتهای مهم دولتی حتی توی آمریکا با دروپال نوشته شدن ( برای مثال سایت کاخ سفید). محیطش برای کسایی که با وردپرس کارکردن واقها مزخرفه، کار کردن باهاش اگر مبتدی و آماتور باشین خیلی سخته و طول میکشه تا باهاش مچ بشین
  امنیتش فوق العادس و اگر تو کد اصلی دست نبرین میتونم بگم که تقریبا باگ نداره
  لودش فوق العاده بالاست
  ارتباطش با بانک اطلاعاتی خیلی بهینه شدس و میشه گفت که مشکل وردپرس رو تو بازدید بالا نداره.( من تجربه 20000 بازدید همزمان رو باهاش داشتم و مشکلی برای سرورم نبوده در حالیکه وردپرسم با 500 بازدید هم زمان سرور رو دون میکرده- البته وردپرس بهینه سازی نشده بود چون به نظرم ارزشش رو نداشت)
  برای راه اندازی یه پرتال کامل دروپال جوابدهی بهتری نسبت به بقیه داره، صد البته اگر برنامه نویس باشین و توابع رو خوب بشناسین.
  در کل من از 10 به هر سیستم امتیازات زیر رو میدم:
  وردپرس فارسی:5 وردپرس انگلیسی:8(دلیل این مورد مشکل عدم بهینه شدن ارتباط با بانک اطلاعاتی در وردپرس فارسی و همچنین مصرف بیش از حد منابع در خیلی از افزونه ها نظیر جلالی و ... است)
  دروپال برای حرفه ای ها:10 برای آماتورها:5
  جوملا:7

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با وردپرس الان میشه با یک قالب و چند افزونه سایتی ساخت که یک دروپالی یا یک جوملای حرفه ای(نه زیاد) نمیتونن بسازنن. شما ببنید چند سایت تفریحی، خبری، دانلود و... داریم که با وردپرس ساخت شدن!! اینو با قاطعیت میتونم بگم شاید حرفه ای ها برن سراغ جوملا اما خیلی به ندرت میرن سراغ دروپال! ولی وردپرس یچیزی دیگه هست. حتی برای اونای که سایت ساختی با وردپرس خیلی راضی بودن چون مدیریتش راحت تر بوده و در کنارش بسیار جذاب و فوق العاده.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by matlabhome (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  سلام. سایت شما وردپرسیه . بهتر از وردپرس کارهای حرفه ای بخواید که سایت شما رو بررسی کنند. اما در نگاه اول سایت حس خوبی به من داد. موفق باشید

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  مطلب فوق العاده قدیمی است لطفا بروز رسانی کنید تا مورد حجوم وردپرسی ها واقع نشید

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام
  اگه بخوایم یک سایت فروشگاهی عین "گوگل پلی" درست کنیم که صد در صد سایت بسیار بزرگی خواهد بود.
  و امنیت و seo و پایداری سایت هم برامون مهم باشه کدوم یکی از cms ها (جوملا - وردپرس -دروپال) بهتر و ساده تره ؟؟؟؟

  البته با در نظر گرفتن این موضوع مهم که من برنامه نویسی تا حدی بلدم ولی در حد متوسط و فکر نمی کنم بتونم از پایه سایتم رو کد نویسی کنم و یا مثلا بخوام خودم قالب طراحی کنم.

  با تشکر از راهنمایی شما

 • به هر حال یا باید برنامه نویس خوبی باشی تا کارت پیش بره یا بیاد برنامه نویس (های) زبده رو برای پیش برد کارت اجیر کنی.
  اگه می خوای با اسکریپت های پیش ساخته پیش بری پیشنهاد می کنم وقت بیشتری بذاری چون اسکریپت های زیاد هستن که ترجمه نشدن ولی ممکنه نیازت رو رفع کنن در ضمن اسکریپت دیتالایف هم فراموش نشه خیلی منعطفه و میشه با داشتن سطح متوسط اطلاعات شخصی سازیش کرد.
  من روشدومی رو یشنهاد می کنم چون وقت و انرژیت رو روی محتوا و مدیریت سایت متمرکز می کنی
  ****
  قسمت کامنت های قالب بندی افتضاحی داره و بعد از همه این کپچا یک خط در میان کار می کنه

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام
  دوست عزیز میشه گفت امتیاز دهی شما کاملا منصفانه نبوده
  من اعتقادم این هست که برای هر نوع سایتی یکی از این سیستم ها به درد میخوره
  مثلا وردپرس برای سایت های دانلود عالی هست، همچنین برای سایت فروش فایل بی نظیر هست
  جوملا برای سایت های کوچک و بزرگ مناسب هست و هر نوع سایتی میشه طراحی کرد
  دروپال امنیت بالایی داره و به نظر بنده برای سایت های بزرگ و مهم میشه به دروپال اعتماد کرد
  ولی برای سایت های شرکتی و بعضا سازمانی جوملا راحتتر هست
  دوستان طراح سایت میدونند من چی میگم
  سایت هایی که برای مشتری راه اندازی میشه بیشتر از هرچیزی که باعث دغدغه و نیز صرف زمان میشه آموزش استفاده می باشد
  من دروپال را از همه لحاظ قبول دارم ولی باور کنید برای یک شرکت طراحی کردم پدرم دراومد تا بهشون حالی کردم چی به چیه
  ولی جوملا بسیار راحتتر هست در این زمینه
  من الان مشتریانی که به دنبال امنیت بالایی هستند از دروپال استفاده میکنم و البته برای چند سایت سازمانی که شهرداری ها و نظام مهندسی ها بودند از جوملا نیز استفاده کردم و میشه گفت جوملا هم امنیت بسیار خوبی داره ولی امنیت دروپال بیشتر هست

  نظر بنده بدون هیچ جانب داری این هست که مهمترین مسائل برای مشتری راحتی استفاده می باشد
  چون امکانات لازم در هر 3 سیستم وجود دارد
  ولی وردپرس امنیت خوبی ندارد و نیز روی سرور فشار بالایی ایجاد میکند ک هاصلا به نفع کسانی که سرور دارند نیست

  اگر سایت با امکانات کامل و امنیت بسیار بالا میخواهید دروپال
  اگر سایت با امکانات کامل و راحتی استفاده میخواهید و نیز مشتری پسند انتخاب جوملاست
  و اگر سایت فروش فایل و دانلودی میخواهید وردپرس که افزونه های خوبی برای این موارد دارد که کار راحتتری به نسبت دروپال و جوملا خواهید داشت

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  وردپرس : کلی امکانات داره راحت میشه ازش استفاده کرد ولی امنیتش پایینه و باید مواضب باشی چه قالب و افزاونه ای استفاده می کنی تا هک نشی ( اومدم زرنگی بکنم یه قالب نال شده استفاده کردم و کمتر از یک هفته هک شدم )
  دروپال : خیلی ساده و بدون امکانات در واقع گنده حرف و طبل توخالی محسوب میشه اصلا امکانات نداره محبوبیت نداره و شناخته شده نیست بگردی 2 تا قالب درست و حسابی پیدا نمی کنی ولی مدام دروپالی ها رو می بینی که از عظمت نداشته دروپال صحبت می کنن
  جوملا : خوش ساخت و میشه برای جاهای مختلف ازش استفاده کرد ولی باید قبلا کلی آموزش بخوانی تا بتونی مدیریتش کنی نا گفته نماند که قسمت مدیریت از رابط کاربری افتضاحی برخورداره و حتی با حرفه ای شدن هم باز دچار مشکلی.
  ***
  امیدوارم نظرم رو حذف نکنید، به هر حال این نظر شخصی من هست و دلیلی برای دفاع ازش نمی بینم چون بعد از کلی تجربه به این نتیجه رسیدم

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  خسته نباشید و خداقوت اساسی میگم خدمت شما بابت انتشار این مقاله بسیار عالی، ممکنه یه آما دقیقی از درصد استفاده از این سیستم مدیریت محتوا ها در سرتاسر جهان نسبت به یکدیگر ارائه کنید ؟ مثلا بگید چند درصد از سایت ها از جوملا استفاده می کنند ؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  این هم یک دلیل محکم برای اثبات دوستان عزیزی که زحمت تهیه این مطلب را کشیده اند که امیدوارم دیگه کسی دنبال این ووردپرس آشغالی نره .

  :: شما هم دوست دارید سایت راه اندازی کنید ؟ نمی دونید از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده کنید ؟ پس این مطلب و جدول مقایسه ای که براتون قرار دادیم رو از دست ندید . شاید شما هم سایتی رو با یکی از این سه سیستم مدیریت محتوای قدرتمند و محبوب راه اندازی کرده باشید . ولی آیا می دونید که ممکنه CMS دیگه ای برای راه اندازی سایت شما بهتر باشه ؟
  در زیر به صورت کلی دلایل استفاده از هر سیستم مدیریت محتوا رو میگیم و خصوصیت برجسته ای که داره رو به صورت خیلی کلی میاریم . و در ذیل اون یک جدول که از لحاظ مختلف wordpress و joomla و Drupal رو مقایسه کرده و برخی آمار رو ارائه داده اوردیم .
  :: وردپرس : بهترین دلیل استفاده از وردپرس میتونه ساده بودن کار با اون ، فراوانی پلاگین ها و افزونه ها و تم های موجود برای این سیستم مدیریت محتوای فوق العاده محبوب باشه . وردپرس بیشترین استقاده رو در میون CMS های فوق داره و بیش از 14 درصد سایت های دنیا با این CMS راه اندازی شدن .وردپرس بهترین گزینه برای کسایی هست که دانش کمی از توسعه نرم افزار و طراحی وب دارند و فقط می خوان مطالب و یا تصاویری رو به صورت روزانه منتشر کنند . از معروفترین استفاده کننده های وردپرس میشه یاهو ، eBay ، Mozilla ، Sony ، Samsung و CNN رو نام برد . بقیه رو میتونید از اینجا ببینید .

  :: جوملا : جوملا یک CMS بسیار قوی ، انعطاف پذیر و البته با پشتیبانی خوب هست . ولی خوب برای اینکه با محیط مدیریتی این CMS آشنا بشید یکم باید بیشتر زمان بزارید . جوملا و دروپال CMS های بزرگتری هستند و ممکنه بخش هایی از اونها رو اصلا نیازی بهش پیدا نکنید . بخش هایی که برای راه اندازی وب سایت های بزرگ ، عظیم و همه منطوره ایجاد شده اند . در کل برای سایت های کوچک خیلی توصیه نمیشه از جوملا و دروپال استفاده کنید . از جمله سایت هایی که از جوملا استفاده می کنند رو می تونید از اینجا ببینید .

  :: دروپال : دروپال هم مثل جوملا یک CMS قوی و بزرگ هست و البته با محیطی پیچیده تر . خصیصه دیگه ای که سیستم مدیریت محتوای Drupal داره امنیت منحصر بفرد اونه . از لحاظ پشتیبانی وردپرس و جوملا از دروپال بهتر هستند . استفاده کننده های از Drupal رو هم می تونید از اینجا ببینید .

  در آخر هم بگم که هر سه ی این CMS ها جواب کار خودشون رو پس داده اند و فقط باید ببینید کدامیک بسته به نوع سایت شما برایتان مناسب تر است . در زیر هم یک جدول مقایسه ای جالب از این سه سیستم مدیریت محتوای محبوب و پر کاربرد رو می تونید ببینید :

  مقایسه جوملا و وردپرس و دروپال :

  http://www.7learn.com/wp-content/uploads/2012/08/joomla-vs-wordpress-vs…

  این هم یک مطلب توپ و کامل دیگر برای اثبات برتری جهانی جوملا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  شنایی با سیستم های مدیریت محتوا "CMS" / جوملا، وردپرس، دروپال، مووبل‌تایپ کدام بهترند؟
  سیستم هایی که آنها را با نام CMS می شناسیم مخفف عبارت Content Management System به معنای سیتسم مدیریت محتوا می باشند. cms نرم افزار تحت سرور می باشد که به مدیران سایت ها اجازه می‌دهد که بدون داشتن دانش کدنویسی بتوانند صفحات سایت خود را ایجاد کرده و آنها را تغییر دهند.

  به گزارش صبحانه، با گسترش خدمات موجود در اینترنت و فراهم شدن بسترهای فعالیت در این حوزه، باعث شده است که شرکت ها و افراد تصمیم بگیرند که برای خود یک وب سایت نیز ایجاد کنند. اما از جایی که هرشخصی توانایی و زمان کافی برای یادگیری زبان های برنامه نویسی تحت وب را ندارد می بایستی از نرم افزارهای موجود برای راه اندازی و مدیریت سایت خود استفاده کند که به اختصار CMS نامیده می شوند.

  CMS چیست؟

  سیستم هایی که آنها را با نام CMS می شناسیم مخفف عبارت Content Management System به معنای سیتسم مدیریت محتوا می باشند. cms نرم افزار تحت سرور می باشد که به مدیران سایت ها اجازه می‌دهد که بدون داشتن دانش کدنویسی بتوانند صفحات سایت خود را ایجاد کرده و آنها را تغییر دهند.

  البته قبل از اینکه بحث در این مورد را ادامه دهیم به این نکته اشاره کنم که منظور ما از cms در این مطلب فقط سیستم های مدیریت محتوای تحت وب WCMS می باشد.

  هدف اصلی استفاده از cms ساده کردن کارها می باشد. به عبارتی اگر بخواهید متنی از یک صفحه را تغیر دهید نیازی به بارگذاری مجدد همه اطلاعات بر روی سرور نیست ، بلکه به راحتی می توان از گزینه های موجود متن را ویرایش کرده و با زدن یک دکمه بلافاصله آن را ذخیره کرد.

  همچنین برای ایجاد صفحات جدید نیازی به نوشتن کدها برای هر صفحه به صورت جداگانه نمی باشد، بلکه یکبار این کدها نوشته می شوند و هر بار که شما بخواهید مطلب و صفحه جدیدی را به سایت خود اضافه کنید این کدها به صورت اتوماتیک به متن ارسالی شما اضافه خواهند شد.

  برای مثال اگر شما می خواهید برای خودتان یک سایت خبری راه اندازی کنید ، می توانید یک cms را بر روی سرور نصب کرده و کار خود را آغاز کنید. شما برای کار با cms نیازی به دانش برنامه نویسی تحت وب ندارید و لزومی هم ندارد که بدانید سیستم مدیریت محتوایی که استفاده می کنید به چه طریق این کارها را انجام می دهد. چرا که برای شما سایت و محتوای آن مهم می باشد.

  تا اینجا باید متوجه شده باشید که استفاده از cms چقدر می تواند شما را در راه اندازی یک وب سایت کمک کند. اما این دلیلی نمی شود که شما هر cms ای را که دیدید آن را نصب کرده و از آن استفاده کنید. درحال حاظر بیش 1200 سیتسم مدیریت محتوا وجود دارد که هرکدام برای فعالیت های خاصی مناسب می باشند، برای همین شما باید زمینه کار سایت خود را مشخص کرده و متناسب با فعالیت هایی که میخواهید انجام دهید یک cms را برای کارتان انتخاب کنید.

  در این پست چندین سیستم مدیریت محتوای رایگان و البته محبوب را با هم بررسی خواهیم کرد تا در آخر یکی از آنها را برای آغاز کسب و کار اینترنتی خودمان استفاده کنیم. پس تا آخر مطلب را دنبال کنید.

  یک cms خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

  • دارای محیط فارسی

  • پشتیبانی از طرف طراح و توسعه دهندگان ( چه cms رایگان باشد و چه تجاری )

  • محیط کاربری ساده

  • قابلیت انعطاف پذیری برای گسترش دادن

  • سرعت انتشار مطالب در سایت و مدیریت بخش های مختلف

  • داشتن ادیتور متن با گزینه های کاربردی و و امکانات لازم برای گذاشتن فایل های مدیا در کنار متون

  • قابلیت برگراری ارتباط با کاربر (منظور داشتن امکاناتی همچون عضویت ، نظرسنجی و... می باشد)

  • یک cms خوب باید راه کارهای جلوگیری از نفوذ به سایت داشته باشد

  • بهینه بودن برای موتورهای جستجو از قبیل Google , Yahoo و Bing

  • چند کاربره بودن

  • و...

  علاوه بر اینکه سیستم مدیریت محتوایی که انتخاب می کنید باید شرایط فوق را داشته باشد به این نکته هم باید توجه کرد که CMS انتخابی روی کدام سیستم عامل قابل اجرا می باشد. با اینکه اکثر cms ها برای سیستم عامل لینوکس نوشته می شوند ولی برخی از آنها هم برای سیتسم عامل ویندوز می باشند که به این نکته نیز باید توجه کرد.

  وقت آن رسیده که به معرفی و مقایسه چند مورد از سیستم های مدیریت محتوای معروف بپردازیم که در دنیا توسط میلیون ها وب سایت استفاده می شوند.

  1. وردپرس WordPress

  نرم افزار کدبای که در سال 2003 توسط مت مولنگ عرضه شد. این سیستم مدیریت محتوا در ابتدا برای راه اندازی وبلاگ در نظر گرفته شده بود. ولی بعد از آزاد شدن مشارکت همگانی در توسعه وردپرس در سال 2005 این سیستم به سرعت گسترش پیدا کرد، به طوری که وب سایت های معروفی نیز به سمت استفاده از این سیستم کشیده اند. هم اکنون طبق آمار شرکت Pingdom وردپرس رتبه اول بیشترین استفاده را دارد ، طبق گزارش آماری وب سایت Technorati هم اکنون حدود 51% از وبلاگ های دنیا از سیتسم وردپرس استفاده می کنند.

  با افزایش محبوبیت و استفاده میلیونی کاربران از این سیستم نهایتا در سال 1384 گروه وردپرس فارسی از عده ای افراد علاقه‌مند تشکیل یافت تا این سیستم را به زبان فارسی ترجمه کرده و پشتیبانی آن را برای کاربران فارسی زبان به طور رایگان انجام دهند.

  وردپرس به زبان PHP نوشته شده است و از پایگاه داده MySQL برای نگه‌داری اطلاعات استفاده می کند. وجود سایت ها و انجمن های پشتیبانی و منابع آموزشی فراوان باعث شده تا این سیستم در ایران نیز بیشترین استفاده را داشته باشد.

  با اینکه هسته وردپرس برای وبلاگ نوشته شده است ولی وجود افزونه های فراوان و سئوی بالای این سیستم اکثر وبمستران را به استفاده از این سیستم کشانده است و در حال حاظر سایت های بزرگ و پربازدید نیز از این سیستم برای مدیریت وب سایت خود استفاده می کنند.

  2. جوملا Joomla

  جوملا نام سایت ساز آزاد و رایگان و البته محبوب برنامه نویسان می باشد که در سال 2005 عرضه شد. جوملا برخلاف وردپرس از همان ابتدا برای راه اندازی وب سایت ها در نظر گرفته شده بود برای همین مدیریت آن نسبت به وردپرس سخت تر می باشد. انعطاف پذیری بالای این سیستم شما را قادر می سازد تا یک سایت شرکتی ، خبری ، گالری عکس و ... را راه اندازی کنید.

  مراحل نصب جوملا نسبت به وردپرس طولانی تر می باشد ولی بسیار ساده می باشد و هر شخصی می تواند با زدن چند دکمه و دادن اطلاعات لازم برای نصب مراحل را طی کرده و شروع به ارسال پست در سایت خود کند. جوملا نیز گروه پشتیبانی فارسی دارد که این سیستم را به زبان فارسی ترجمه کرده اند و پشتیبانی آن را بر عهده دارند. جولا جزء 3 سایت ساز برتر محسوب می شد که نشان دهنده قدرت و کارایی بالای این سیستم می باشد.

  3. دروپال Drupal

  سیستم رایگان و متن باز چند سکویی که بیش از1% وب سایت ها از آن استفاده می کنند. منظور از چندسکویی، قابلیت نصب آن بر روی انواع سیتسم عامل ها می باشد. دروپال با اینکه در مقایسه با cms های قبلی درصد کمی از بازار سیتسم های مدیریت محتوا را در اختیار دارد، ولی این به معنای ضعف آن نیست. دروپال به موضوع امنیت توجه خاصی دارد و جزء بهترین ها در این مورد می باشد. برای اینکه به قدرت دروپال در این مورد پی ببرید فکر کنم همین که بدانید وب سایت کاخ سفید از این سیستم استفاده می کند کافی باشد.

  در صورتی که بخواهید از این سیستم استفاده کنید داشتن دانش زبان های برنامه نویسی برایتان لازم خواهد شد. چراکه برخلاف رقبای خود از افزونه ها و قالب های کمتری برخوردار می باشد. با اینکه استفاده از این سیستم در وب ایران بسیار کم می باشد ولی چندین نمونه موفق نیز به چشم میخورد.

  4. مووبل تایپ Movable Type

  آخرین موردی که برای معرفی در نظر گرفتم سیستم مدیریت محتوای مووبل تایپ هست. رقیب اصلی وردپرس که می توان از آن بر روی هر سیستم عاملی به شرط وجود پایگاه داده و قابلیت اجرای اسکریپت های CGI استفاده کرد. مووبل تایپ برخلاف 3 مورد قبلی که با زبان برنامه نویسی PHP نوشته بودند، این سیستم با زبان پرل (Perl) نوشته شده است. قابلیت انعطاف پذیری بالا و محیط کاربر پسند از برتری های این سیستم محسوب می شوند.

  مووبل تایپ با اینکه جزء CMS ها محبوب به شمار می رود ، ولی در حال حاظر استفاده از این سیستم در وب ایران بسیار کم می باشد. شاید دلیل آن هم وجود سیستمی به نام وردپرس باشد که قالب ها و افزونه های رایگان زیادی نسبت به مووبل تایپ دارد.

  بررسی مختصر هر 4 سیتسم :

  • وردپرس ، جوملا و دروپال هر سه به صورت کد باز بوده و هر شخصی می تواند در هسته آنها تغییراتی ایجاد کند ولی مووبل تایپ به این شکل نمی باشد.

  • زبان برنامه نویسی وردپرس ، جوملا و دروپال PHP و برای مووبل تایپ Perl می باشد.

  • استفاده از هر 4 سیستم رایگان می باشد.

  • به جزء وردپرس هر 3 سیستم معرفی شده از CGI نیز پشتیبانی می کنند.

  خلاصه

  اگر میخواهید بدون کدنویسی برای خود وب سایت راه اندازی کنید باید از یک CMS استفاده کنید. انتخاب سی ام اس مستلزم برآورد نیازهای ما و قابلیت آن می باشد. برای مثال اگر دوست دارید که برای خودتان یک وب شخصی ایجاد کنید و در آن عکس ها و دست نوشته های خودتان را بگذارید وردپرس گزینه خوبی می باشد و در مقابل اگر تصمیم به راه اندازی یک وب سایت تجاری با چندین نویسنده دارید جوملا بهترین گزینه خواهد بود.

  به دلیل سهولت در یادگیری وردپرس و استفاده از آن، در ادامه مطلب از سری آموزش های راه اندازی وب سایت ما این سیستم مدیریت محتوا را بررسی خواهیم کرد و به آموزش آن خواهیم پرداخت.

  نویسنده : پیام کیوانی خبرگزار معروف و سرشناس خبرگزاری آفتاب

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام.
  من با تمام این سیستم ها کار کردم و با خوندن این مطلب متوجه شدم نویسنده چقد خوب همه چیزو به بهترین شکل در نظر گرفته و چه دید خوبی نسبت به این سیستم هاداره.
  نکته ی دیگه اینکه به نظر من سیستم مدیریت محتوای زوپس هم میتونست توی این مبارزه شرکت داشته باشه.
  درسته که زوپس پشتیبانی خیلی خوبی توی ایران نداره اما قطعا جز بهترین هاست و نباید دور انداخته بشه. توی برخی قسمت ها از تمامشون بهتره به نظرم. دوست دارم نویسنده این متن این نکته رو لحاظ کنه.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by ali (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  ممنون از معرفی زوپس. متاسفانه چون تا الان هیچ تجربه ای در استفاده از این سیستم نداشتم بنابراین قطعا نمیتونم منصفانه در این مورد امتیاز بدم.

  اگر شما میتونید در هر کدام از این بخش ها با ذکر دلیل امتیازی منطقی به زوپس بدید نتیجه کار رو برای من ارسال کنید تا زوپس هم به گلادیاتورهای ما اضافه بشه

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من با هر 3 سیستم کار کردم. نمیشه گفت کدوم بهتر هست کدوم بدتر. هرکدام ویژگیهای خودشون رو دارن.
  فقط باید کمی با کور سیستم ها آشنایی داشته باشید تا اونموقع بشه بهتر بررسیشون کرد.

  باز هم تشکر از مطلبتون

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  عنوان مطلب واقعا خنده داره
  به محتوای مطلب و طرز امتیاز دهی و اینکه چقدر دور از واقعیته کاری ندارم اما واقعا بین وردپرس، جوملا و دروپال (!) هیچ رقابتی نیست، یا حد اقل دروپال در این رقابت مطرح نیست، بد نیست نگاهی بندازید به آمار
  علاوه بر محبوبیت عمومی و فراگیری وردپرس که شما اون رو عروس زیبا معرفی کردید، رتبه ی سایت های وردپرسی در لیست سایت های برتر هم نشون دهنده ی قدرت این برنامه ی محبوب و در حال رشده
  نگاهی به این مطلب بندازید شاید فکرتون عوض شد:
  http://wpabad.ir/farsi/cms-popularity-stats

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  ممنون بابت مقالتون
  تمام این دوستانی که فقط نقد میکنند و ادعای کار با همه مدیریت محتوایی را دارند حداقل زحمت بکشند فقط دوتا جمله تکنیکال بزارن بجای شرو ور - زمانی که تونستید مقایسه های بالا را فنی به چالش بکشید سواد دارید وگرنه خاصیتتون مثل ده هزارتا افزونه جوملاست.
  دروپال از اولی که آمد بسیار حرفه ای و امن توسعه داد محصولش و نسبت به رقبا و با تمام الگوهای طراحی مدیریت محتوا سازگار بود
  ولی وردپرس از اولش هم بلاگ بود
  جوملا هم از نسخه های اولیه فقط بخاطر هلو بودن در نصب خیلی طرفدار پیدا کرد و همینطور بخاطر زود تشکیل شدن تیم های فارسی مثل جومفا و جومیران و ... و ایجاد مستندات فارسی

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  <p><a href="blog.tedata.net:80/2012/10/50.html">سجاده مسجد</a> يکي از مهم ترين نياز هاي هر مسجد مي باشد<br />که نه تنها در مساجد بلکه در حسينيه ها و اماکن مذهبي ديگرنيز همچون مصلي ها نيز کاربرد دارد .<br />اما انواع سجاده هايي که براي مسجد ها استفاده مي شود با هم تفاوت دارد<br />مان گونه که گفتيم ممکن است فرش هايي که براي مساجد استفاده مي شوند اصلا <a href="blog.tedata.net:80/2012/10/50.html">حالت سجاده اي</a> نداشته باشند<br />خريد سجاده براي مساجد تا حد زيادي به بودجه اي بستگي دارد که <a href="blog.tedata.net:80/2012/10/50.html">مساجد</a> قصد دارند براي نمازخانه و حسينيه خود خرج کنند<br />گاهي برخي مساجد بودجه ي کمي دارند و ترجيح مي دهند که در مسجد خود از موکت و يا <a href="blog.tedata.net:80/2012/10/50.html">گليم فرش</a> استفاده کنند<br />يکي ديگر از انواع مفروشات براي مساجد و حسينيه ها استفاده از موکت مي باشد<br />موکت ها به صورت هاي مختلفي بافت مي شوند و براي خود دنيايي دارند<br />قيمت موکت ها در حالت معمولي که در بيشتر مساجد استفاده مي شود از قيمت انواع فرش هاي مسجدي کمتر است<br />فرش سجاده اي به مفروشه اي براي مساجد و حسينيه ها گفته مي شود که توسط دستگاه هاي <a href="blog.tedata.net:80/2012/10/50.html">توليد فرش ماشيني</a> توليد مي شوند<br />اما <a href="blog.tedata.net:80/2012/10/50.html">سجاده فرش ها</a> در مقابل موکت ها و گليم ها فرش ها داراي پرز مي باشند<br />و در واقع ارتفاع خاب آن ها از حدود ? ميل تا ?? ميل متفاوت است</p>

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  For me, wordpress is the easiest open-source content management system you can use and for the information, 60 percent of website developer around the world use this system. Reason are, there are so much template you can choose for free, website themes are easy to customize and most of the hosting plan you can buy online have free wordpress installation setup. (click here to watch - https://www.youtube.com/watch?v=P6qyQiam0TQ) what is the top tower defence now. And check this best article guide for Guns of Glory game by visiting this link https://playpc.io/guides/guns-of-glory-the-iron-mask-beginners-guide/ .

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • آدرس سایت و ایمیل ها به صورت خودکار به لینک تبدیل میشوند
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.