رفتن به محتوای اصلی

و اینک ... Datex 2

بعد از چند وقت تلاش و افزودن امکانات جدید ورژن ۲ ماژول Datex برای دروپال منتشر شد. این ماژول چندین امکان جدید داره که سعی میکنیم در این مطلب به اونها اشاره کنیم. و قبل از اون طبق معمول تشکر ویژه از کوشا عزیز به خاطر تلاش های زیادی که برای این ماژول انجام داد.

شاید مهمترین اتفاقی در این ورژن افتاده اینه که API‌ های این ماژول یک بازنگری کلی انجام شده. API ها ساده تر شده اند و کاملا برای پشتیبانی از تمام تقویم ها بهینه شده است. سبک تر شده و استفاده از اون هم راحت تر شده.

اما این تمام اتفاق هایی که در این ورژن افتاده نیست. امکانات خاصی به این ماژول اضافه شده است که با هم بررسی میکنیم.

 1. اضافه شدن قابلیت popup به ماژول date: در این حالت شما میتوانید فیلدهای date را که به نوع محتوای خود اضافه میکنید را به صورت popup نمایش دهید. قبلا هم قابلیت نمایش select را نیز به فیلدهای ماژول date اضافه کرده بودیم. پس فقط در حالت text تاریخ شمسی نخواهد بود.
 2. آماده برای افزودن تقویم های دیگر: به دلیل تغییراتی که در api های datex انجام شده اضافه شدن تقویم های دیگر مثل قمری یا تایلندی به سادگی انجام خواهد شد. کافیست از API‌های datex استفاده شود و با چند خط کوتاه این تقویم اضافه شود. در ضمن به دلیل استفاده از این کتابخانه Jquery تقریبا برای تمام زبان ها و تقویم ها popup نوشته شده است.
 3. اضافه شدن schema: به دلیل اینکه datex سعی میکند یک ماژول جهانی باشد بنابراین تصمیم گرفتیم رابط کاربری برای استفاده بهتر این ماژول ایجاد کنیم. schema این قدرت رو به شما میدهند که تصمیم بگیرید در چه شرایطی در سایت چه زبانی از چه تقویمی استفاده کند. برای سادگی کار یک schema به نام default ایجاد شده است. شما با استفاده از این schema ها میتوانید مشخص کنید مثلا وقتی زبان سایت انگلیسیست تاریخ سایت به چه شکل نمایش داده شود. شما میتوانید مثلا در زبان انگلیسی تاریخ سایت جلالی نمایش داده شود.
 4. نحوه نمایش تاریخ در مشاهده محتوا و نظرات: شما میتوانید علاوه بر تنظیم حالت های مختلف نمایش تاریخ در سایت مشخص کنید صرفا در نمایش تاریخ محتوا ها و نظرات با چه فرمتی تاریخ نمایش داده شود.
 5. تصمیم در مورد نمایش تاریخ در فیلدهای date: در زمانی ایجاد و نمایش یک فیلد از نوع date شما میتوانید مشخص کنید که این فیلد از چه schema یی استفاده کند. مثلا یکی از دوستان ما میخواست که یک سایت فروش خودرو راه اندازی کند. او نیاز داشت که در هنگام افزودن خودرو اگر یک خودرو خارجی را وارد میکرد تاریخ ساخت را به صورت میلادی وارد کند و برای خودروهای داخلی تاریخ ساخت را شمسی وارد کنید. او 2 schema ساخت یک برای حالتی که در زبان فارسی تاریخ سایت را شمسی نمایش دهد یکی هم برای زمانی که در زبان فارسی تاریخ سایت را میلادی نمایش دهد. بعد او 2 فیلد date ساخت. برای فیلد اول از schema اول استفاده کرد که تاریخ را شمسی نمایش دهد و برای فیلد دوم از schema دوم استفاده کرد که در هر صورت تاریخ را میلادی نمایش دهد. در این حالت او توانست برای خودروهای خارجی و ایرانی فیلدهای شمسی و میلادی مورد نظر را داشته باشد. این قابلیت در views نیز قابل استفاده است. حتی شما میتوانید یک فیلد را میلادی از کاربر بگیرید و شمسی نمایش دهید. نوع استفاده به نیاز شما بازمیگردد.
 6. تاریخ دقیق: با استفاده از توابع جدید برای تشخیص تاریخ جلالی به نظر میرسد که این ماژول تا سال های سال تاریخ را به درستی تشخصی داده و در مورد سال های کبیسه دچار مشکل نشود.

قابلیت های گذشته نیز هم چنان پابرجاست:

 1. استفاده در حالت بدون نیاز به patch
 2. استفاده در حالت patch شدن هسته دروپال
 3. استفاده از توابع داخلی برای تبدیل تاریخ
 4. استفاده از کتابخانه php-intl موجود در php برای تبدیل تاریخ

نحوه نصب و استفاده:

برای نصب این ماژول مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ماژول datex را از صفحه این ماژول در سایت دروپال دانلود کنید.
 2. این ماژول را مانند بقیه ماژول ها نصب کنید. در لیست ماژول ها 3 ماژول را میبینید
  1. Datex API: که شامل api ها و توابع مورد نیاز این ماژول است.
  2. Datex: که وظیفه مدیریت تاریخ در دروپال را به عهده دارد. در ضمن ماژول Datex_date که در ورژن 1 وجود داشت به این ماژول منتقل شده است. برای استفاده صحیح شما باید این ماژول را نصب کنید.
  3. Datex Popup: برای نمایش تاریخ به صورت popup باید این ماژول را نصب کنید.
 3. پس از نصب ماژول به صفحه admin/config/regional/language بروید و زبان های مورد نیاز را به دروپال خود اضافه کنید.
 4. به صفحه admin/config/regional/date-time/datex بروید و بر روی manage schema کلیک کنید. یک schema به صورت پیش فرض با نام default قبلا ایجاد شده است. بر روی edit کلیک کنید و نکات زیر را در نظر بگیرید.
  1. ماژول Datex به صورت پیش فرض تمام تقویم ها را میلادی در نظر میگیرد. بنابراین اگر شما تقویمی را برای زبانی فعال نکنید تاریخ برای آن زبان به صورت میلادی نمایش داده میشود.
  2. در ضورتی که میخواهید تاریخ در زبان فارسی به صورت شمسی نمایش داده شود تیک گزینه Enable datex in Persian را بزنید.
  3. از لیست انتخاب jalali را انتخاب کنید. ( در حال حاضر فقط jalali قابل انتخاب است تا زمانی که تقویم های دیگری نیز برای زبان های دیگر اضافه شود)
  4. در نهایت ما برای زبان انگلیسی هیچ تقویمی را انتخاب نمیکنیم و چون تقویم به صورت پیش فرض میلادی است برای زبان انگلیسی تقویم میلادی انتخاب خواهد شد و برای زبان فارسی نیز تقویم jalali را انتخاب کرده ایم.
 5. دوباره به صفحه تنظیم ماژول datex در admin/config/regional/date-time/datex بروید و از منوی Non-patchin Mode انتخاب کنید که تاریخ نمایش محتوا و نظر به چه گونه باشد و روی دکمه ذخیره کلیک کنید.
 6. از این پس باید بر اساس تنظیماتی که در schema انجام داده اید تقویم شما در زبان های مختلف به درستی نمایش داده شود. از مراحل گفته شده در مرحله 4 را انجام داده باشید تاریخ سایت شما در زبان انگلیسی باید به صورت میلادی باشد و در زبان فارسی به صورت جلالی.
 7. اگر میخواهید یک schema جدید تعریف کنید باز به صفحه تنظیمات datex بروید در admin/config/regional/date-time/datex و بر روی  New schema کلیک کنید و مراحل زیر را دنبال کنید.
  1. یک نام برای schema مورد نظر خود انتخاب کنید. مثلا من میخواهم تاریخ در هر شرایطی به صورت جلالی نمایش داده شود. بنابراین نام always jalali را انتخاب میکنم.
  2. بر روی زبان هایی که میخواهم تاریخ نمایش آنها میلادی نباشد کلیک میکنم. در اینجا چون میخواهم در هر زبانی تاریخ جلالی نمایش داده شود تیک هر دو زبان فارسی و انگلیسی را میزنم و تقویم را jalali انتخاب میکنم.
  3. روی دکمه ذخیره کلیک میکنم.
  4. از این پس میتوانم در صفحه manage schemas هر schema که تعریف شده است را ببینم و ویرایش و حذف کنم.
 8. برای فعالسازی قابلیت popup مراحل زیر را دنبال کنید.
  1. ماژول datex popup را نصب کنید.
  2. فایل های کتابخانه مربوط به قابلیت popup را دانلود کنید و به شاخه sites/all/libraries منتقل کنید.
  3. فایل را  extract کنید و نام آن را به jquery.calendars تغییر دهید به صورتی که شما چنین مسیری را داشته باشید. sites/all/libraries/jquery.calendars/jquery.calendars.all.min.js

امیدواریم این ماژول به شما در طراحی سایت هایتان کمک کند. چنان چه مشکلی با این ماژول داشتید میتوانید به صفحه این ماژول در سایت دروپال مراجعه کنید و از قسمت issue ها مشکل خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطلب

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام و خسته نباشید و تشکر بابت زحمتی که می کشید.

  دو تا سئوال:
  1- من از حالت popup استفاده می کنم.اما برای اینکار ماژول date رو هم نصب کردم. چون datex popup به Date Popup نیاز داره و Date Popup هم مستقل نیست و به Date نیاز داره. اگر ماژول Date Popup مستقلی هست ممنون می شم راهنمایی بفرمایید یا راه دیگری هست.چون به نظرم datex مستقل از Date هست.

  2- هرجا از حالت popup استفاده می کنم در Scheduler و جاهای دیگر ارور دارد. با Scheduler هروقت زمان انتشار فعال می کنم این ارور رو می دهد:

  The 'publish on' value does not match the expected format of 1392-07-21 17:54:05

  هم در حالت text هم در حالت Popup

  همینطور با ماژول Date Popup Authored این ارور رو می دهد:

  Warning: preg_match() expects parameter 2 to be string, array given در _datex_node_edit_form_date_validate() (خط 283 در C:\xampp\htdocs\drupal\sites\all\modules\datex\datex.module).
  شما بایستی تاریخ معتبری معین کنید

  ممنون از وقتی که می گذارید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  شاید دیگر به فعالی گذشته نباشم اما هنوز دستی بر آتش دارم.
  به همین علت از شما و گروه خوبتان تشکر می‌کنم که یک جرقه کوچک را اینچنین شعله ور کردید.
  و آفرین به پشتکار شما و اینکه هنوز هم بعد از گذشته این مدت نسبتاُ طولانی که دیگر گروه‌ها با کسب درآمد دروپال و متن باز را از یاد می‌برند اما شما هنوز در مسیر خود با عزمی راسخ گام برمیداری.
  با تشکر oops

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  عرض سلام

  اول از همه باید از شما برای زحماتی که کشیدید صمیمانه تشکر کنم.

  یک سوال داشتم. من از schaduler برای unpublish کردن محتواها در تاریخ های مشخص استفاده میکنم.

  در حقیقت بعضی از محتواها در سایتی که دارم میسازم دارای تایمر هستند که این تایمر کارش نشون دادن زمان باقیمانده تا زمان unpublish کردن محتوا هست.

  در حال حاضر که سایت انگلیسی هست مشکلی نیست و من در فیلد تاریخ مربوطه به صورت رشته ای تاریخ مورد نظر رو وارد میکنم.

  اما در نظر دارم که سایت رو فارسی کنم میخواستم ببینم ایا این ماژول dateX مشکلی داره ؟ فعلا هم در نظر دارم که به صورت رشته ای تاریخ رو وارد کنم.

  ممنون میشم در این مورد بنده رو راهنمایی بفرمایید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  عرض سلام و خسته نباشید دارم و ممنون بابت ماژول بسیار خوبتون که واقعا یکی از مشکلات اساسی کاربران فارسی زبان رو حل کرد.
  دو تا سوال داشتم می خواستم بدونم ایراد از چیه:
  1. نمودونم چرا تمام تاریخ هایی که در اون نام ماه کامل و یا روز کامل وجود داره به صورت معادل انگلیسی اون نوشته می شه. به طور مثال برای 12 مهر نوشته میشه 12 mehr panjshanbeh.
  این مورد در قالب های پیشفرض زمانی دروپال و یا قالب های شخصی به همین صورته. آیا در معرفی قالب نیاز به تعریف با حروف خاصی است مثلا به جای F یا M. این مشکل در ورژن قبلی وجود نداشت.
  2. در تعریف یک فیلد Date به حالت popup زمانی که از بخش more setting and value حالت نمایش تاریخ رو به صورت ماه کامل قرار میدهیم در زمان submit پیغام خطا برای ماه می دهد. (The month is invalid) که ناشی از نشناختن نام ماه های فارسی می باشد. آیا راهی برای حل این مشکل وجود داره.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by فرهاد (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  سلام

  در مورد مشکل اول شما میتونید نوشته ها رو از قسمت ترجمه به فارسی تبدیل کنید. ترجمه ها رو در سایت دروپال قرار دادیم. امیدواریم که به زودی تائید بشه.

  در مورد مشکل دوم اگر میشه بیشتر توضیح بدید که در چه شرایطی این مشکل پیش میاد

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by عرفان بناکار

  پیوند ثابت

  ممنون بابت پاسختون. در مورد مشکل دوم که باز ممکن است مشکل از سوی پیاده سازی بنده باشد:

  مثلا در یک فرم فیلدی از نوع date انتخاب و ویجت اون رو به حالت popup انتخاب می کنیم. حالا در این حالتی که بر روی فیلد کلیک کنیم و از تقویم جلالی باز شده تاریخی رو انتخاب کنیم این تاریخ مثلا به صورت 17/7/1392 نمایش داده می شود و در صورت submit کردن مشکلی پدید نمی آید. ولی وقتی از بخش more setting and value همون فیلد نوع نمایش تاریخ رو برای ویجت popup تغییر بدهیم مثلا به صورت 17 octobre 2013 در زمان کلیک بر روی تقویم و انتخاب یک تاریخ در فیلد تکست مثلا تاریخ به صورت 17 مهر 1392 در فیلد نمایش داده می شود در این صورت اگر ما submit کنیم ارور invalid month ... می دهد.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  یک پیشنهاد.
  حالا که شما به تفکر جهانی کار رسیده اید نباید این برنامه را فقط در وبلاگ خود معرفی کنید.
  مثلاً در انجمن سایت خود دروپال با طرح سوالاتی مانند اینکه شما چقدر به این افزونه ها نیاز دارید؟ یا از نظر شما چه امکاناتی برای این برنامه نیاز است؟ و مواردی از این دست این افزونه را به تمامی کاربران دروپال جهانی معرفی کنید و منتظر نباشید تا به مرور زمان این برنامه مورد توجه قرار بگیرد.
  دیگر کاربران هم باید در این حرکت همراهی کرده و باطرح سوالات خود در انجمن اصلی دروپال با عنوان هایی مانند افزونه تاریخ بین المللی یا افزونه تاریخ با پشتیبانی از همه تاریخ ها؛ به معرفی این افزونه به همه کاربران دروپال گار کمک کنند این معرفی عمومی باعث میشود افراد و برنامه نویسهای بیشتری از دروپال درگیر این پروژه شده ایرادات سریعتر رفع و کار توسع تسریع شود

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من از دیروز به یه مشکل تازه ای برخورد کردم. سایت روی سیستم خودم درست کار میکرد در حالیکه وقتی میبردمش روی سرور صفحه سفید میومد.

  کلی اینطرف و اونطرف کردیم اخرش فهمیدم که مشکل مربوط به ماژول dateX هست و نسخه PHP سرور

  تا اونجا که فهمیدم این ماژول از ورژن 5.3 استفاده میکنه در حالیکه سرور ما فعلا ورژن 5.2.17 هست. من پیشنهاد میکنم در فایل اینفو ماژول حتما نسخه پی اچ پی قید بشه که اینطوری دوستان دچار مشکل نشن.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by Mehrdad201

  پیوند ثابت

  سلام

  متاسفانه ما با این مشکل بر نخورده بودیم. تصور نمیکردیم با ورژن های قبلی php سازگار نباشه. البته بهتره که سرور ها ورژن php رو به 5.3 ارتقا بدن. مخصوصا الان که تا ورژن 5.5 هم اومده. اما با این حال حتما قید میکنیم در ماژول. ممنون از نکته ای که فرمودید

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام

  وقت بخیر

  من الان خواستم از این datex استفاده کنم نشد.در واقع نتونسم قبلی را کامل پاک کنم و اینو نصب کنم...

  راه دیگه ای وجود دارد؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام
  من این datex را نصب کردم و تا مرحله 4 از توضیحات شما که پیش رفتم، کلا سایتم بهم ریخت و ارور زیر را میده

  Call to undefined method DateTime::getTimestamp() in /home/itit/public_html/sites/all/modules/datex/datex_api/datex_api.class.inc on line 267
  و به هیچ قسمتی هم نمیره حتی به صفحه ماجول ها هم نمیره که datex را حذف کنم الان باید چه کاری انجام بدم؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  چرا کسی پاسخگو نیست؟
  طبق بررسی بنده ورژن php سرور من نیز 5.2.17 می باشد. ولی الان قادر نیستم که این ماژول را حذف کنم چرا که اصلا صفحه ماژول ها را نمیاره
  آیا باید از طریق دیتا بیس کاری کنم؟
  جناب Mehrdad201 شما چگونه مشکل خود را برطرف کردید ؟ یک نفر راهنمایی کنه.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by هما (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  از بابت مشکلی که به وجود آمده متاسفیم. اگر از drush استفاده میکنید با استفاده از دستور drush dis datex میتونید ماژول رو حذف کنید. اگر هم نشد از طریق دیتابیس و جدول system میتونید ماژول را غیر فعال کنید.

  یک کار دیگر اینه که ورژن php خودتون رو به 5.3 یا بالاتر ارتقا بدید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  از drush هنوز استفاده نمی کنم. ارتقاء ورژن php سرور نیز که در اختیار من نیست
  تنها راه از طریق جدول system هست در این جدول سه سطر مربوط به datex پیدا کردم حال باید این 3 سطر را delete کنم یا اینکه مولفه ای از اون را حذف کنم؟
  ممنون

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام

  اولا از کار بزرگ شما در این زمینه تشکر می کنم

  دوما دو تا باگ در این زمینه برای من بوجود آمده:
  ۱. بعد از اینکه فرمت تاریخ و چگونگی نمایش تاریخ را مشخص می کنم، هنگام ذخیره محتوا تاریخ به درستی نمایش داده می شود اما بعد از تغییر چگونگی نمایش و فرمت تاریخ ، تاریخ نمایش داده شده در نودهای ایجاد شده تغییر نمی کنند و مانند فرمت قبل نمایش داده میشوند
  ۳. در صورتی که قالبی دلخواه برای نمایش تاریخ (تب قالب در کنار تب datex) ایجاد شود و از این قالب برای نمایش تاریخ در وب سایت استفاده شود نود هایی که ذخیره می شوند به فرمت قبلی (فرمتی که هنگام اولین تنظیمات ماژول انتخاب می شود) نمایش داده میشوند

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  البته فراموش کردم مطرح کنم:
  PHP INTL نصب نیست...
  از virtual box استفاده میکنم(جهت سرور محلی)

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من یه سوال دارم. البته ببخشید خارج از موضوع این پست.

  من در پروژه دروپالی خودم به یه مشکل عجیبی برخورد کردم. در این سایت جایی هست مقل فروم که من مشکلم رو کامل توضیح بدم و دوستان و اساتید به بنده در حل این مشکل کمک کنند ؟

  من فرومی در سایت ندیدم.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام و ضمن عرض تشکر
  می خواستم در بدنه یک بلوک کد پی اچ پی بنویسم و تاریخ روز را نشان دهم. با فراخوانی چه تابعی از datex می توانم تاریخ را به شمسی تبدیل کنم.
  کد php که نوشته ام به صورت زیر است که تاریخ میلادی را نشان می دهد.
  <?php
  function current_date_front() {
  $now = time();
  $output = '';
  $output .= format_date($now);
  return $output;
  }
  print current_date_front();
  ?>
  لازم به ذکر است که از datex استفاده کرده ام و برای فیلد date درست کار می کند یعنی در صفحات فارسی تاریخ را شمسی و در صفحات انگلیسی تاریخ را میلادی نشان می دهد.
  با تشکر

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by radani (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  مشکلم حل شد.
  اینجا می گذارم اگر دوستان خواستند استفاده کنند.
  کد php را به کد زیر تغییر دادم و درست شد.
  <?php
  function current_date_front_fa() {
  $locale = $GLOBALS['language']->language;
  $format=variable_get('long_date_format','l,j F, Y');
  $now = date("m/d/y");
  $output = '';
  $output .= datex_format_date($locale,$now,$format);
  return $output;
  }
  print current_date_front_fa();
  ?>

  البته من یک قالب به اسم long_date_format در قالب های زمان از قبل تعریف کرده بودم و توی کدم از اون استفاده کردم.

  موفق باشید

 • البته اسمش و نمیشه گذاشت مشکل، در اصل محدودیت امکاناته

  تاریخ شروع توی تنظیمات Date حداکثر -10 سال هست. برای فیلدی مثل تاریخ تلود که 50 سال قبل و میخواهیم محدودیت داره

  یه مشکل دیگه که امروز باهاش مواجه شده ام این که اگر مقدار پیش فرض براش بگذاریم (تاریخ روز و به عنوان پیش فرض گذاشتم) مقدار پیش فرض و میلادی قرار میگذاره.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  باسلام
  میدونم اینچیزی که میخوام بگم به این پست مربوط نمیشه اما...
  قصد بروز رسانی چند ماژول را داشتم و همه چیز هم خوب پیش میرفت تا اینکه به قسمت Drupal database update رسیدم و دکمه ادامه رو برای اتمام عملیات فشار دادم اما صفحه در حالت لودینگ گیر میکنه و فراتر نمیره و در صفحه گزارشات هم خطای Database updates رو میده و ازمن میخواد که اسکریپ مربوطه را اجرا کنم ، اجرا میکنم اما باز آش همان آش و کاسه همان کاسه!! فراتر از لودینگ نمی رود تا عملیات بروز رسانی تکمیل شود لطفا راهنمایی نمایید با سپاس

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام و خسته نیاشد و تشکر فراوان از این ماژول.

  من همه کار ها را انجام دادم و نتیجه مثبت بود بجز در بخش popup که طبق دستورات اینجا کارها را انجام دادم ولی نتیجه ای نداد.
  (در بخش انگلیسی کار می کند و لی در بخش فارسی هیچی نمی اید)
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  In reply to by ali (تایید نشده)

  پیوند ثابت

  برای اینکه popup درست کار کنه حتما باید 2 نکته رو توجه کنید.

  1- فایل های jquery در مسیر درست در شاخه libraries قرارگرفته شده باشه.
  2- فیلد date شما دارای یک schema درست باشه.

  آیا هر دو مورد بالا رو بررسی کردید؟

 • سلام

  مراحل نصب datex را همانطور که نوشته بودید انجام دادم. ولی popup کار نمیداد تا وقتی که  jquery_update را نصب کردم و مشکل حل شد. حالا دوستاان در جریان باشند اگه به این مشکل برخورد کردند میشه انیجوری حلش کرد.

   

  فقط یک سوال دارم. چطور میشه آیکون تقویم که نشان دهنده حالت popup هست در کنار فیلد date نشان داده بشه؟

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  در ماژول activity که با ویوز کار میکنه تاریخ شمسی نمیشود. لازم بذکر است برای نمایش تاریخ از توکن و [current-date:long] استفاده شده است.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام خدمت شما دوستان محترم و تشکر به خاطر زحمات زيادتون.
  کار با دروپال را تازه شروع کردم .ماژول datex را درسايت دروپالي خودم نصب کردم و همچنين patchرا هم انجام دادم . دوتا مشکل باهاش دارم که اگه راهنماييم کنيد مممنون ميشم :
  1-اينکه متون تاريخ را به انگليسي نمايش مي ده مثلا دي را Dei .که مي خواستم بدونم راهي هست که اين متون فارسي بشه يا نه .
  2-ديگر و مهمتر اينکه وقتي در ماژول webform از فيلد تاريخ استفاده مي کنم تاريخ همچنان ميلادي هست . آيا ماژول Datex نمي تونه تاريخ فرم هاي ساخته شده با webform را شمسي کنه ؟ همچنين popup فرم ها هم ميلادي هست .

  باز هم از زحمات شما دوستان ممنون .پيشاپيش از پاسخ گويي و کمکتون هم کمال تشکر را دارم

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  با سلام و خسته نباشید.من جدید هستم و اگه سوالم خیلی مبتدی هست ببخشید.
  برای نصب ماژول Datex Popup غیر فعال هست.و jQuery Update رو هم نصب کردم.خطایی که هست به این صورته:
  Requires: Date_popup (missing), Datex (فعال), Datex API (فعال), Libraries (فعال)
  سوالاتم اینه:
  1- چه طوری فعالش کنم؟librarie رو همون طوری که گفته بودید انجام دادم.
  2- برای داشتن فیلد تاریخ باید همین رو فعال کنم یا باید کار دیگه ای هم انجام بدم؟
  ممنون از پاسختون

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  مرسی از زحمات شما این ماژل در حالت patch بعد از نصب کامرس و ویرایش یک order دچار مشکل است البته یکی از دوستان اشاره کرد لطفا رسیدگی کنید

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  نسخه جدید (بتا 6) calendar systems که خیلی پیشرفت کرده و تو ویوز خیلی خوب کار میکنه تو حداقل تو دو بخش به پای Datex نمیرسه:

  1- گرفتن خروجی ویوز با فرمتهای اکسل، ورد و ... که در کالندر با صفحه سفید مواجه میشیم (expose filter) یعنی نمیتونه با ماژول views excel و views data export کار کنه اما Datex از پس اینکار خیلی خوب بر میاد.

  2- پس از نصب جی کوئری کالندر فرمت تاریخ با مشکل روز مواجه هست یعنی تاریخ درسته اما روز ست نیست اما تو ماژول Datex همه چی تو قسمت popup سرجاشه و تقویم درسته.

  از زحمات توسعه دهندگان این ماژول بسیار بسیار تشکر میکنم (داداش عرفان و کوشا عزیز و سایر دوستان) احساس میکنم در خاصی رو به دروپال باز شده، همیشه در پناه حق باشید (مشکل بنده رو خیلی حل کرد و منو ذوق زده کرد).

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  درود و خدا قوت

  دو تا سوال: 

  1. چطور ميشه يه رويداد را که ثبت ميکني براي تمام سال ها نمايش داده بشه مثل تاريخ تولد يا يه مناسبت خاص؟(ماژول https://drupal.org/project/date_repeat_presets را تست کردم ولي کار نميکنه...!)
  2.  چطور مي​تونم در يک نوع محتوا چند نوع تاريخ( شمسي، قمري يا ميلادي)  با حالت انتخاب داشته باشم؟    (توضيح کاملتر اينکه با datex چطور مي​توم تاريخ را قمري انتخاب کنم و کاربر در صورت تمايل تاريخ انتخابي را به حالت شمسي تغيير دهد و يا اينکه چندتا فيلد براي تاريخ قرار بدم و هر کدام را با يک نوع تاريخ تنظيم کنم که کاربر هر کدام را لازم بود تنظيم کند.)

  با سپاس فراوان از زحمات و پيگيريتان

  همواره شاد و پيروز و در پناه حق

 • سلام احمد آقای عزیز

  متاسفانه حواب سوال یک رو نمیدونم و باید بررسی کنم

  سوال دو هم به این صورته که این امکان در datex وجود نداره که در صفحه ایجاد محتوا این امکان رو به کاربر بدید که تاریخ رو شمسی یا میلادی وارد کنه. اما میتونید فیلدهای متفاوتی ایجاد کنید که هر کدام برای تاریخ خاصی باشه. مثلا یک schema ایجاد کنید که تاریخ رو شمسی نشون بده و یکی هم برای نمایش تاریخ قمری (البته هنوز تقویم قمری به datex اضافه نشده. شما میتونید یک پلاگین برای افزودن تاریخ قمری به datex اضافه کنید. خود تاریخ شمسی رو در datex بیینید تا متوجه منظورم بشید) ایجاد کنید. و بعد در تنظیمات هر فیلدی از نوع تاریخ که میسازید از شما schema رو میپرسه و شما میتونید از اون schema h استفاده کنید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  وقتی در ماژول date بازه تاریخ را تایین میکنم مثلا از سه سال قبل تا سه سال بعد مقدار تاریخ را از سال 1347 محاسبه می کند یعنی تقریبا 50 سال عقب تر.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام تشکر می کنم از ماژول بسیار خوبتون واقعا خسته نباشید
  مشکلی دیدم توی فیلد تاریخ
  وقتی تاریخ 31 شهریور رو انتخاب می کنیم با پیغام The day is invalid. مواجه می شوم
  و همچنین وقتی تاریخ رو محدود می کنی به اینکه فقط بازه زمانی x تا y رو انتخاب کنیم کاربر می تونه بعد از y رو انتخاب کنه

 • باسلام خدمت شما و همکاران محترم
  من با نصب Datex خیلی از مشکلاتم حل شده فقط مونده مشکل تاریخ آرشیو اخبار که از view Monthly Archive استفاده می کنم که همچنان براساس تاریخ میلادی اخبار رو آرشیو میکنه وحتی تو بلاک آرشیو هم تاریخ رو میلادی نشون میده. لطفا راهنماییم کنید. بشدت قضیه فورثه!

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  من ورژن 2 را نصب کردم. موقع اضافه کردن مطلب این ارور را می دهد:

  Warning: preg_match()‎ expects parameter 2 to be string, array given در _datex_node_edit_form_date_validate()‎ (خط ۲۸۳ از C:\xampp\htdocs\site\sites\all\modules\datex\datex.module).
  شما باید یک تاریخ معتبر وارد کنید.
  Warning: preg_match()‎ expects parameter 2 to be string, array given در _datex_node_edit_form_date_validate()‎ (خط ۲۸۳ از C:\xampp\htdocs\site\sites\all\modules\datex\datex.module).
  شما باید یک تاریخ معتبر وارد کنید.

  ممنون می شوم راهنمایی کنید.

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  من در نصب ماژول مشکل نداشتم . ممنون از همه زحماتتون .فقط وقتی محتوایی را ویرایش می کنم با خطای "باید یک تاریخ معتبر وارد کنید"مواجه می شویم .خواهش می کنم راهنمایی فرمایید.

 • سلام
  لطفا و لطفا تورو خدا کمک کنید...من برای شمسی سازی همه ماژلارو نصب کردم ، مازول datex رو نصب کردم و مجدد حذف کردم...مشکل من اینه که در یک ویوز از filter استفاده شده که از نوع date_popup هست...وقتی میلادی باش تاریخ به درستی کار میکنه و پاپ آپ هم باز میشه اما وقتی شمسی بشه سایت دیگه نه پاپ آپ توی اون فیلتر باز میشه نه کلا اون فیلتر ب اساس تاریخ شمسی کار میکنه
  در حقیقت با ماژول calendar sysytem هم همین مشکل هست.در تاریخ شمسی فیلتر بر اساس تاریخ در ماژول ویوز کار نمیکند.

  چرا این اتفاق میفته؟ یعی نمیشه کاری کرد بر اساس تاریخ شمسی در ویوز نتایح رو فیلتر کرد؟

  لطفا کامنت رو تایید میکنید بنده رو کمک کنید ، خیلی درگیر این موضوع هستم.عجله هم دارم باید دو روز دیگه سایت رو تحویل بدم.
  ممنونم

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  سلام
  این ماژول خیلی عالیه فقط یه مشکل کوچیکی داره اینه که در تنظیمات فیلد وقتی گزینه هماهنگی زمان پایان با زمان شروع رو انتخاب می کنم کار نمیکنه لطفا راهنمایی کنید تا این مشکل حل بشه. به نظر می رسه این قابلیت در ماژول date فقط با فرمت تاریخ میلادی تعریف شده باشه به همین خاطر با ماژول datex کار نمی کنه. لطفا اگه پتچ یا اسکریپتی میشه بلدید بگین
  من با همین موضوع در قسمت Issues این ماژول مطلب گذاشتم لطف کنید پاسخ بدین

 • نوشته شده توسط @author_name در @date

  پیوند ثابت

  b]کاشت مو در بهترین کلینیک کاشت مو تهران[/b]

  کاشت مو

  https://www.neginirannovinclinic.com/%da%a9%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d9%85%d9…

  کاشت مو به برداشت مو از نواحی پرپشت بدن که معمولا بهترین جا برای این عمل زیبایی ناحیه پشت سر و بین گوش ها میباشد که با روش های FIT ، FUT ، BHT و غیره موها برداشته میشود و در نواحی سر که نیاز به کاشت دارند را کاشت مو گویند.

  روش های کاشت مو

  امروزه بدلیل متفاوت بودن میزان موهای ریخته شده در نواحی سر و متفاوت بودن نوع و جنس موهای افراد و همچنین بسته به بانک مو افراد کاشت مو با روش های مختلف و گوناگونی انجام میشود ، که در ادامه به توضیح و تشریح آن خواهیم پرداخت.

  روش ها :

  کاشت مو به روش FIT :
  کاشت مو به روش FIT یعنی برداشت مو بصورت تک به تک و بصورتی که فولیکول های مو از ناحیه پشت سر بصورت دانه به دانه برداشت میشود و در نواحی که بیشتر دچار کم پشتی مو شده است کاشته میشود.
  این روش بیشتر برای افرادی استفاده میشود که دچار کم پشتی مو شده اند و ریزش کامل مو صورت نگرفته است و به قولی تونیک شده است کاشت صورت میگیرد.

  کاشت مو به روش FUT ( یا ترکیبی ):
  در این روش از کاشت مو که بیشتر برای افرادی مناسب و مفید است که بیشتر دچار ریزش مو و معمولا طاسی شده اند مناسب میباشد.
  طی این روش موها بصورت یک خط از ناحیه پشت سر برداشته میشود که در این روش بیشتر به جراحی نسبت به روش FIT دارد موها و فولیکول های مو بصورت دسته ای برداشته میشود و در نواحی معمولا جلوی سر و کف سر قرار داده میشود.
  قیمت کاشت مو در این روش از کاشت مو معمولا بیشتر و گران تر از روش FIT میباشد.

  کاشت مو به روش BHT :
  این روش از کاشت مو که زیاد مشابه با روش های قبلی از نظر ناحیه برداشت مو ندارد ، موها معمولا از بدن شخص و معمولا از روی سینه در آقایان برداشته میشود .
  این روش از کاشت مو بیشتر در افرادی استفاده میشود که بانک مو ضعیف و موهای کم پشتی در ناحیه پشت سر داشته باشند انجام میشود.
  قیمت و هزینه کاشت مو در این روش نسبت به روش های FIT ، FUT بیشتر میباشد.

  عوامل موثر در کاشت مو
  در کاشت مو عوامل موثری متعددی در نتیجه کاشت مو وجود دارد که در ادامه به تشریح این مهم میپردازیم.
  • پزشک کاشت مو :
  پزشک کاشت مو یکی از عوامل مهم در بدست آوردن نتیجه مناسب میباشد به این دلیل که هر چقدر پزشک و متخصص کاشت مو بت تجربه تر ، تحصیلات بالاتری داشته باشد مسلما نتیجه بهتری را در کاشت مو شاهد خواهیم بود.
  • کلینیک کاشت مو :
  کلینیک یکی دیگر از عوامل مهم در نتیجه کاشت مو میباشد به این دلیل که اگر کلینیک از نظر کیفیت کارکنان ، پرسنل ، دستگاه ها ، اتاق های عمل میتواند در نتیجه نهایی کاشت تاثیر بسزایی بجای بگذارد.
  • روش های کاشت مو
  روش های کاشت مو از دیگر عوامل موثر در نتیجه نهایی کاشت مو میباشد ، که اگر پزشک کاشت مو بدرستی مشکل ریزش مو ، و نحوه کاشت را تشخیص دهد میتواند در هرچه بهتر بودن کاشت مو تاثیر گذار باشد.
  • قیمت کاشت مو
  https://www.neginirannovinclinic.com/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%DA%A9%D8…
  قیمت کاشت مو یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد مهم در نتیجه کاشت مو میباشد ، به این دلیل که اگر شخص در کلینیکی که با هزینه کمتر کاشت مو انجام دهد ممکن است در کیفیت کار و نتیجه نهایی کاشت مو تاثیر 100 درصدی بگذارد.
  همچنین با کاشت مو در یک کلینیک کاشت مو معتبر و ایده آل انجام شود ، ممکن یک کاشت مو عمرانه و با بهترین کیفیت را بدنبال داشته باشد. پس برای اینکه این عمل یک عمل حساس و با زیبایی افراد ارتباط مستقیم دارد ، توصیه میشود در یک کلینیک کاشت مو و یک کلینیک کاشت ابرو مناسب ، عمل کاشت انجام شود.

  پیوند ابرو چیست ؟

  ابروی زیبا، نقش بسیار مهمی در زیبایی و تعادل چهره فرد دارد. روش های بسیاری برای پرپشت کردن و زیباتر شدن ابرو ها وجود دارد.
  از بین این روش ها، کاشت ابرو یا پیوند ابرو ماندگاری روشی دائمی و مطمئن محسوب می شود.
  این روش، علاوه بر اینکه عوارض روش های دیگر مانند میکروپیگمنتیشن و … که در آن از مواد رنگی برای پر کردن ابرو استفاده می شود
  و احتمال حساسیت زایی پوست صورت به این مواد وجود دارد را ندارد، بلکه ابروی کاشته شده دقیقا مثل یک ابروی طبیعی و از جنس موهای خود فرد بوده و قابلیت اصلاح و فرم دهی را دارد.
  پیوند ابرو در معنای کلمه همان کاشت ابرو میباشد که وقتی نواحی ابرو دچار ریزش ، کم پشتی و یا زخم میشود ، با روش های FIT ، FUT و غیره مو از نواحیس پشت سر برداشته میشود و در ابرو کاشته میشود را پیوند ابرو گویند.

  قرص ld برای رشد ریش

  همانطور که میدانید داشتن ریش برای مردان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به گونه ای که برای داشتن آن به هر کاری روی می آورند. در واقع مردان بر این عقیده هستند که داشتن ریش جذابیت آنها را افزایش داده در نتیجه اعتماد به نفس آنها را بالا می برد. لازم است به شما بگوییم هنگامی که ریش دچار مشکلاتی نظیر ریزش مو می شود اکثر مردان اعتماد به نفس خود را از دست داده و حتی با مشکلات روحی مواجه می شوند و به سرعت به دنبال درمان آن می روند. باید به شما بگوییم که راه های زیادی برای درمان و از بین بردن مشکل ریزش موی ریش وجود دارد یکی از آنها استفاده از قرص ال دی می باشد. اما سوالی که اکنون مطرح می شود این است تاثیر قرص ال دی برای رشد ریش چقد است؟

  قرص لاغری جی سی

  چندین سال پیش ، دانشمندان به مزایای زیاد گیاهان دارویی برای کاهش وزن در بدن پی برده اند . با کشف بیشتر ، دوست داریم برخی از فواید گیاهان در بدن ما را با دیگران در میان بگذاریم. کپسول هایی وجود دارد که برای سم زدایی و رژیم غذایی مناسب برای سلامتی هستند.

  امروزه روش های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن میتوان به کاهش وزن پرداخت تا جایی که در بسیاری از موارد افرادی که قصد دارند از این روش ها استفاده کنند دچار سردرگمی میشوند. قرص لاغری جی سی یکی از داروهایی است که هزینه ی نسبتا زیادی نسبت به داروهای دیگر دارد اما به علت نتایجی که به دنبال خواهد داشت بسیاری از افراد تصمیم میگیرند برای دست یابی به وزنی مطلوب از آن استفاده کنند به همین دلیل در ادامه تصمیم گرفته ایم به این قرص و مزایا و معایب آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

  عوارض قرص جی سی

  به طور کلی استفاده از قرص لاغری GC چندان بی عارضه نخواهد بود چون استفاده از این دارو باعث میشود تا فعالیت های طبیعی بدن دچار اختلال شود و به دنبال آن فرد دچار یبوست، بی خوابی، خشکی دهان و حتی افسردگی شود به همین دلیل نباید به هیچ وجه بدون مشورت با پزشک از داروهای این چنینی استفاده کرد.

  https://www.neginirannovinclinic.com/category/%D9%BE%DB%8C%D9%88%D9%86%…

  قرص ال دی برای مو

  یکی از باورهایی که در بین مردم و بخصوص زنان در رابطه با قرص ال دی وجود دارد این است که آنان بر این معتقدند که این قرص باعث افزاش رشد موها شده و از همین رو زنان به مصرف این قرص می پردازند. ما در این مقاله به این مسئله می پردازیم که آیا تقویت و رشد سریع مو با قرص ال دی میسر است یا خیر؟

  رشد سریع مو با قرص ال دی

  در واقع قرص ال دی یک نوع قرص هورمونی می باشد که برخلاف باور غلطی که در بین عموم مردم رایج شده است بر افزایش رشد مو و ابرو تاثیری نداشته و تنها به یک خرافه محسوب می شود و تقویت و رشد سریع مو با قرص ال دی امکان پذیر نیست. اما باید بدانید که هورمون ها تاثیر بسزایی در افزایش رشد موها دارند و با تغییرات اندکی در هورمون های بدن رشد موها می تواند کاهش و یا دچار افزایش شود.

  موهای ریز جلوی پیشانی

  همانطور که میدانید وجود موهای زائد در نقاط مختلف بدن خانم ها باعث کاهش زیبایی میشود به همین دلیل در صورتی که موهای زائد بیش از حد در نقطه ای از بدن یا صورت وجود داشته باشد باید حتما آن را از بین برد. به علت اینکه وجود موهای ریز جلوی پیشانی هم تاثیر زیادی در کاهش زیبایی دارند در ادامه تصمیم گرفته ایم تا به معرفی روش هایی برای از بین بردن آن بپردازیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

  موهای ریز روی بینیی

  شاید یکی از آزاردهنده ترین موها بر روی اجزاء صورت، موهای روی بینی باشد. از همین رو روش های زیادی برای از بین آن وجود دارد. برخی از افراد بر این عقیده هستند که موهای روی بینی را نباید کند اما باید بدانید با از بین بردن موهای روی بینی منافذ پوست باز شده و پوست راهی برای نفس کشیدن پیدا خواهد کرد. روش های زیادی برای حذف موهای روی بینی وجود دارد از قیچی، موزن و مومک گرفته تا کرم های موبر ولی کدام یک از شما می دانید که بهترین و آسان ترین روش حذف موهای روی بینی کدام است؟ از همین رو ما تصمیم گرفتیم و تمام سعی خود را بر این داشتیم تا به بهترین روش برای حذف موهای روی بینی بپردازیم.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • آدرس سایت و ایمیل ها به صورت خودکار به لینک تبدیل میشوند
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.