رفتن به محتوای اصلی

بهینه سازی دروپال برای موتورهای جستجو

قسمت اول:

در این مقاله قصد دارم شما را با روش های اصلی بهینه سازی وب سایت ساخته شده با سیستم مدیریت محتوای دروپال نسخه 6 آشنا کنم.

برخی از این روش ها بهتر است از همان ابتدای ساخت وب سایت اعمال شوند و برخی نیز می توانند در هر زمانی مورد استفاده قرار گیرند.

در ابتدا باید از جامعه دروپال تشکر کنیم که دروپال را به بهترین سیستم مدیریت محتوا از جهت سئو تبدیل کرده اند.

تصاویر و توضیحات این مقاله براساس نسخه 6 دروپال آماده شده است.

ماژول های اصلی درزمینه بهینه سازی موتورهای جستجو:

  1. SEO Checklist

این ماژول یک لیست از تمامی ماژول های مورد نیاز و موجود حال حاظر با قراردادن لینک دانلود و لینک مدیریت فراهم می کند تا شما مرحله به مرحله موارد مربوطه را به سایت خود اضافه کنید.

لینک دانلود : http://drupal.org/project/seo_checklist

لینک مدیریت ماژول : www.yourDrupalsite.com/admin/settings/seochecklist

 

  1. Google Analytics

در ابتدا عرض کنم که متاسفانه این سامانه به دلیل مسایل سیاسی برای کشور عزیزمان فیلتر شده و دوستان خودشان بهتر می دانند چگونه می توان به این سرویس دسترسی پیدا کرد.(:

یک ابزار فوق العاده جهت بررسی آمار کامل سایت و مشخص کردن نقاط ضعف و قوت به صورت حرفه ای. امکان دانلود نتایج کاملا رایگان به صورت پی دی اف و سایر فرمت ها وجود داشته و همچنین می توان با انتخاب موارد دلخواه نتایج را به صورت زمانبندی شده به مدیریت سایت ایمیل کرد.

پس از دانلود از این لینک (http://drupal.org/project/google_analytics) و نصب آن ( فرض بر این است که شما نصب ماژول ها را می دانید) به قسمت مدیریت به آدرس /admin/settings/googleanalytics بروید و در این جا از شما یک کد می خواهد .

 سپس داخل مرورگر خود آدرس http://www.google.com/analytics   را وارد کنید و پس از ورود با ایمیل شخصی خود (نگران نباشید اطلاعات شما فقط بین شما و گوگل می ماند ولی محض احتیاط می توانید جهت راحتی کار یک ایمیل مجزا برای این موارد ایجاد کنید.) گزینه ساخت اکانت جدید را کلیک کنید و موارد خواسته شده را جواب دهید و پس از تایید صفحه ظاهر می شود که باید در آن صفحه به دنبال کدی  مانند شکل زیر باشید ( این کد برای هر سایت منحصر به فرد و مجزا است) :

سپس این کد را کپی کنید و داخل قسمت مدیریت ماژول وارد نموده و گزینه ذخیره را کلیک کنید. سپس به داخل مدیرت گوگل برگشته و کد را تایید کنید . حال تمامی اطلاعات شما از طریق گوگل بررسی می شود. دیگر نیاز به کپی کردن هیچ کدی جهت فعال سازی نیست و هیچ کاری نکنید جز صبر. البته اطلاعات مهم به خاطر وجود فایل robot.txt (مواظب باشید پاک نشود) از دسترسی گوگل محافظت می شود. طبق گفته خود گوگل  پس از 24 ساعت می توانید به همان آدرس گوگل سری بزنید (http://www.google.com/analytics) و پس از ورود با اکانت خود آمار سایت خود را در صورت های مختلف ببینید .

 

  1. Google Webmaster Tools

باز هم گوگل !

اما برای فعال سازی این سیستم به یک ماژول نیاز دارید به نام Site Verification . این ماژول کمک می کند که ما نشان دهیم صاحب سایت هستیم. شاید برخی موارد حتی در سایت های ایرانی پیش آمده که نیاز شده ثابت کنید که شما صاحب یک سایت هستید.مثلا یک فایله که باید روی سرور بزارید. کار سختی نیست ولی بر و بچه های خفن دروپال اقدام به ارایه این ماژول کرده اند که برای موارد مشابه نظیر yahoo و msn و Google می تواند خیلی مفید باشد. پس از نصب آن خیلی راحت به صفحه مدیریت بروید(/admin/build/site-verify) و گزینه اضافه کردن را انتخاب کنید  و در این مرحله نوع سایت که اینجا منظور گوگل است و حالا شما باید یک فایل آپلود کنید.

خب دوباره برویم سراغ یکی دیگر از سرویس های تحت شبکه گوگل ( چه میکنه این گوگل) به آدرس www.google.com/webmasters/tools/ . دوباره با ایمیل خود وارد شوید و ساخت سایت  جدید را انتخاب کرده

 و آدرس سایت و حالا به شما می گوید از طریق چه روشی مدیریت خود برای سایت را مشخص می کنید و شما هم می گویید از طریق فایل ، فایل را دانلود کرده

و داخل آن قسمت (/admin/build/site-verify/add) در مدیریت سایت خود آپلود می کنید. سپس به گوگل برگشته و تایید کرده و کار تمام است.

چون هدف در این قسمت مقاله معرفی ماژول ها می باشد جهت توضیحات تخصصی شما را به کتاب

Drupal 6 Search Engine Optimization

ارجاع می دهم که مرجع اصلی این مقاله هم می باشد.

 

  1. Page title

این ماژول به شما اجازه می دهد تگ <title> را برای صفحات خود به صورت دلخواه تنظیم کنید. این تگ به گفته گوگل در page rank بسیار تاثیرگذار است .) راستی تا یادم نرفته Webrank Toolbar add-ons در مرورگر همیشه محبوب و پیشتاز Mozilla  را نصب کنید تا از امتیاز خود و خیلی مطالب مفید دیگر در رابطه با سایت خود مطلع شوید.(

این ماژول برای فعال شدن نیاز به ماژول  (http://drupal.org/project/token)Token  هم دارد.

صفحه مدیریت : www.yourDrupalsite.com/admin/settings/ page_title

لینک دانلود : http://drupal.org/project/page_title

 

  1. Pathauto

این ماژول امکان ایجاد آدرس های متناسب با استفاده از عنوان مطلب را فراهم می کند که در جستجو ها بسیار نقش دارند. در واقع باعث می شود لینک صفحات شما با معنا شوند و گوگل از همین آدرس ها جهت تشخصی نوع محتوای داخلی آن ها استفاده نماید.

دانلود از : http://drupal.org/project/pathauto

مدیریت : www.yourDrupalsite.com/admin/settings/pathauto

 

  1. Meta Tags

این ماژول که با نام Nodewords  شناخته می شود در آدرس http://drupal.org/project/nodewords  موجود می باشد که به شما این امکان را می دهد که برای صفحات خود سایر تگ های مهم از جمله <description>  را وارد نمایید. این تگ هنگام نمایش نتایج جستجو به کاربر نشان داده می شود ( در گوگل را می دانم) و در صورتی که با مطلب مورد نظر همخوانی داشته باشد به کلیک شدن از سوی کاربر منجر می شود. از دیگر تگ ها تگ <keywords> است که به گفته گوگل هیچ تاثیری در نتایج جستجو ها ندارد و جهت اطلاعات بیشتر شما را به این آدرس ارجاع می دهم.

پس از نصب این ماژول نیاز به یک ماژول دیگر برای کامل شدن کار دارید. در واقع با نصب ماژول بالا شما می توانید به صورت استاتیک اقدام به ورود اطلاعات برای تمامی صفحات نمایید و ماژول دیگری تحت نام  Nodewords - node   type meta tags  وجود دارد که به شما کمک می کند که متناسب با هر محتوا از خود اطلاعات آن محتوا مثلا عنوان یا تیزر به عنوان کلید در تگ description استفاده کنید و این کار به کمک replacement token انجام می گیرد که نیاز به نصب ماژول token خواهید داشت.

 

  1. XML Site map

ماژولی بسیار پر اهمیت. ربات های جستجو گر که مثلا ربات گوگل به googlebots معروف است برای یافتن محتوای سایت شما تمامی لینک های سایت را صفحه به صفحه دنبال می کنند تا تمامی سایت را دور زده و همه اطلاعات را جمع آوری  و به اصطلاح ایندکس نمایند. حال اگر شما در یک آدرس خاص با فرمت خاصی مانند XML تمامی لینک های محتوای خود را آماده کرده باشید و علاوه بر آن اهمیت مطالب و همچنین زمان ایجاد آن را مشخص کرده باشید بهترین کمک را به ربات ها کرده اید و باعث می شوید سایتتان سریع تر و قابل اعتمادتر مورد بررسی قرار گیرد.

همه این کار ها توسط این ماژول برای شما فراهم می شود. پس از نصب به آدرس بروید و بر روی لینک کلیک کنید . در این جا از شما می خواهد محتواهایی از سایت که مایلید در این نقشه سایت لیست شوند را انتخاب کنید با انتخاب هر نوع محتوا به صفحه ویرایش آن می روید در پایین یک قسمت اضافه شده که به شما باید گزینه Exclude را به Include تغییر دهید تا این محتوا به جمع محتواهای شما اضافه گردد. پس از انجام این کار برای تمامی محتواها به قسمت مدیریت ماژول بازگشته و به لینک بروید و گزینه را وارد کنید . حال برای بار اول این محتوا ها ساخته شده و لیست شده اند و از این پس با اجرای کرون (cron) تمامی محتواهای جدید به صورت کاملا اتوماتیک وارد این لیست خواهند شد.

شما می توانید در قسمت مدیریت Webmaster Tools  گوگل این آدرس ( آدرس نقشه سایت با پسوند xml )  را وارد کنید تا گوگل از آن استفاده کند.

 

دوستان درصورتی که اشکال و یا انتقاد و پیشنهادی دارند حتما پیام بگذارند.

منتظر قسمت های بعدی باشید.


افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس سایت و ایمیل ها به صورت خودکار به لینک تبدیل میشوند
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.