ساخت ماژول در دروپال 7

1907-Queensboro-Bridge-Construction-Workers.jpg

ماژول نویسی دروپال بخش دو
ماژول نویسی دروپال بخش سه
ماژول نویسی دروپال بخش چهار
ماژول نویسی دروپال بخش پنج
ماژول نویسی دروپال بخش شش
ماژول نویسی دروپال بخش هفت
ماژول نویسی دروپال بخش هشت

یکی از جذاب‌ترین کارهایی که می‌شه انجام داد، نوشتن یک ماژول هست. دروپال پیش از آن که یک سیستم مدیریت محتوا باشد، یک فریم‌ورک PHP است، برای انجام بعضی کارها نیاز به نوشتن کدهای PHP پیدا می‌کنیم و باید با این فریم‌ورک آشنایی کافی داشته باشیم.

برای مثال ممکن است نیاز پیدا کنید در هنگام ایجاد شدن یک محتوا از نوع  صفحه پایه (Basic Page) یک محتوا از نوع مقاله (Article) به صورت خودکار ایجاد شود و توسط ماژول Relation یک ارتباط بین آن‌ها ایجاد شود. یک راه برای انجام این کار استفاده از قابلیت‌های ماژول Rules است. اما اگر یک مرحله جلوتر بریم و بخواهیم هنگام ساخته‌شدن یک relation، رکوردی در یک دیتابیس دیگر نیز نوشته شود، نیاز به کد نویسی داریم.

در این مقاله قصد ایجاد چنین ماژول نسبتا پیچیده‌ای رو ندارم و نحوه کار ماژول‌ها رو توضیح می‌دم.

نحوه کار سیستم ماژول ها

دروپال از سیستم قلاب (Hook) استفاده می‌کند. هنگامی که درخواستی به دروپال توسط کاربر فرستاده می‌شود (مثل مشاهده یک محتوا)، سیستم پس از Boostrap شدن که شامل مراحلی مثل بارگذاری تنظیمات، اتصال به پایگاه داده و ... می‌شود، در فرایند آماده‌سازی درخواست کاربر، داده‌های خود رو در اختیار هوک‌های ماژول‌ها می‌گذارد. مثلا پس از خواندن فیلدهای یک مقاله از پایگاه داده؛ آن‌ها رو در یک آرایه قرار می‌دهد و هر ماژولی که هوک مربوط به نمایش محتوا رو تعریف کرده باشد، با آرایه تولید شده صدا می‌زند. ماژولی که با هوک (قلاب) نمایش محتوا، خود رو به فرایند نمایش محتوا متصل کرده، این اطلاعات رو دریافت می‌کند و می‌تواند فرایندهای خود رو از قبیل «اضافه کردن یک کلمه‌ی خاص به متن عنوان محتوا» رو اجرا کند. هر ماژول می‌تواند در فرایندهای خود باز هوک‌هایی رو تعریف کند که دیگر ماژول‌ها فرایند پیش‌فرض ماژول رو تغییر دهند. مثلا می‌تواند هوکی تعریف کند که بتوان کلمه‌ی اضافه شده رو تغییر داد.

ایجاد ماژول

ابتدا لازم است وجود ماژول و برخی ویژگی‌ها و تنظیمات اون رو به دروپال اعلام کنیم. فرض کنیم نام ماژول مورد نظر drupalion است. این کار با ساخت یک فایل با پسوند .info صورت می‌گیرد:

drupalion.info

محتویات این فایل به این شکل است:

name = drupalion

description = this is a test module and does nothing

core = 7.x

package = other

php = 5.2

version = 7.x-1.x

dependencies[] = views

files[] = drupalion.class.inc

;configure = admin/drupalion

name مشخص کننده‌ی نام ماژول، description توضیحات آن و core تعیین‌کننده ورژن دروپالی که ماژول برای آن نوشته شده است این سه مورد برای تعریف یک ماژول الزامیست. با package می‌توان مشخص کرد در صفحه‌ی admin/modules ماژول نوشته شده در کدام بخش قرار گیرد که در صورت ذکر نشدن آن، به صورت پیش‌فرض Other خواهد بود. php تعیین کننده‌ی حداقل ورژن قابل قبول PHP برای اجرای ماژول است و version، ورژن ماژول رو تعیین می‌کند. البته توجه کنید که تعیین ورژن توسط سیستم packaging در drupal.org صورت می‌گیرد و به هنگام ارسال ماژول به drupal.org، باید آن را حذف کنید.

dependencies که به فرم یک آرایه نوشته می‌شود تعیین کننده‌ی ماژول‌هایست که برای فعال شدن ماژول نوشته شده باید موجود و قابل فعال شدن باشند. درصورتی که از Drush برای فعال‌سازی استفاده شود،‌ همه‌ی dependency ها به صورت خودکار دانلود و فعال خواهند شد. برای نام بردن هر ماژول dependency نام اون رو در یک خط جداگانه قرار می‌دهیم به این صورت:

dependencies[] = views
dependencie[] = date

بخش files که اعلان آن مشابه dependencies است برای تعیین فایل‌های مربوط به ماژول است. برای مثال فایل‌های CSS، جاوااسکریپت، پلاگین‌های ماژول views و ...

قرار دادن کدها:

پس از ایجاد فایل .info ، فایلی با پسوند .module به نام ماژولی که می‌نویسیم ایجاد می‌کنیم. برای مثال drupalion.module. این فایل محتوی کدهای PHP ما خواهد بود. البته فایل‌های خاص دیگری مثل MODULE.views.inc یا MODULE.rules.inc هم وجود دارند که توسط دیگر ماژول‌ها صدا زده می‌شوند. باید توجه کنیم که فایل .module همیشه با تگ PHP به صورت کامل شروع می‌شود اما به علت وجود باگی در PHP، هیچ‌گاه با تگ پایانی تمام نمیشود، یعنی:

<?php // Starting tag.

function drupaion_menu() {
  // Do something here.
}

  // NO ending tag.

 

در این فایل برای افزودن قابلیت خاصی به دروپال، از سیستم هوک‌ها استفاده می‌کنیم. برای مثال اگر بخواهیم یک لینک به منوی تنظیمات دروپال استفاده کنیم، ابتدا هوکی را که این کار را انجام می‌دهد رو پیدا می‌کنیم و آن رو متناسب با ماژول خود پیاده‌سازی می‌کنیم. برای ایجاد منو؛ به HOOK_menu() نیاز داریم. کلمه‌ی HOOK باید با اسم ماژولی که در فایل .info انتخاب کردیم یکسان باشد در غیر این صورت توسط دروپال شناسایی نخواهد شد. اگر به راهنمای مربوطه در سایت api.drupal.org که لیست تمامی هوک‌ها رو دارد مراجعه کنیم،‌ پیاده‌سازی صحیح این تابع (هوک) رو پیدا می‌کنیم:

/**
 * Implements hook_menu()
 */
function drupalion_menu() {
  // Administration page.
  $items['admin/drupalion'] = array(
    'title' => 'Drupalion module',
    'page callback' => 'drupal_get_form',
    'page arguments' => '_drupaion_get_form',
    'access argument' => array('access administrative pages'),
    'type' => MENU_LOCAL_TASK,
  );

  return $items;
}

با برسی قطعه کد بالا متوجه چند نکته می‌شیم:
یخش کامنت: دروپال برای کامنت‌گذاری از سیستم doxygen استفاده می‌کند. حجم کدهای هسته دروپال به سیصدهزار خط می‌رسد و نزدیک به بیست‌هزار ماژول در drupal.org موجود است بنابراین استفاده از یک سیستم کامنت‌گذاری یکسان بین تمامی پروژه‌ها که بتوان به سادگی از آن documentation هر بخش کد رو هم استخراج کرد بسیار مهم و ضروری‌ست. کامنت‌های مربوط به توضیحات یک بخش از کد همیشه با // شروع می‌شود و از # نباید استفاده کرد. اولین حرف کامنت به صورت Capital است و به کل عبارت به نقطه ختم می‌شود. 
علاوه بر سیستم کامنت، دروپال در نوشتن خود کدها هم سختگیری‌های خاصی دارد و یک ماژول قبل از راه‌یابی به سایت دروپال باید از این استاندارهای کدنویسی دروپالی تبعیت کند  در غیر این صورت مدیریت این حجم کد برای خطایابی، تصحیح و نوشتن کد جدید بر مبنای کدهای قبلی و همچنین آموزش کدنویسان جدید تقریبا غیر ممکن می‌شد. برای مثال طول هرخط از کد نباید بیش از ۸۰ حرف باشد (تا حد امکان) و یا آیتم‌های آرایه‌هایی که در چند خط تعریف می‌شوند، همیشه با علامت , پایان میابند. اگر از محیط‌های توسعه مثل Eclipse یا NetBeans استفاده می‌کنید راهنمای تنظیم اون‌ها بر اساس این استانداردها در دروپال موجود است. (اگر مثل من از vim استفاده می‌کنید بدونید تنها نیستید و برای vim هم تنظیمات مربوطه موجود است!).

نکته‌ی قابل توجه دیگر، استفاده از آرایه برای تعریف آیتم منوست. با بررسی کد دروپال ۷ یا ۶، با تعداد بیشماری استفاده از آرایه مواجه خواهید شد که دلیل اون سرعت بالای تولید و پردازش اونها در PHP است. دروپال برای خیلی چیزها مثل تعریف منوها، کاربر، Node، Entity، فرم‌ها و .... قبل از پردازش ساختار مربوطه رو در آرایه تعریف می‌کند. شاید بتوان گفت استفاده از آرایه در دروپال مثل وجود استفاده از اشیا (Objects and Classes) در دیگر فریم‌ورک‌هاست. البته دروپال ۸ قول استفاده خیلی بیشتری از قابلیت‌های Objective زبان PHP رو داده است!

ارتباط منو با ایجاد صفحه‌هات و مسیرها چیست؟ یک استاندارد معمول در خیلی از فریم‌ورک‌ها، استفاده از یک سیستم Router است که مسیرهای خاصی رو به توابع یا اشیا مورد نظر متصل می‌کنند. این سیستم در دروپال سیستم منو نام دارد. در قطعه کد بالا ما مسیر admin/drupalion رو به تابع drupal_get_form متصل کردیم. آرگومانی که هنگام دسترسی این مسیر باید به این تابع فرستاده شود را نیز مشخص کردیم: _drupalion_get_form که خود نام تابع دیگریست. سیستم منو فقط با رشته‌ها (string) سروکار دارد، و اهمیتی به تابع بودن یا نبودن _drupalion_get_form نمی‌دهد بلکه فقط این نام را به drupal_get_form می‌فرستد. تابع drupal_get_form، انتظار دارد آرگومانی که هنگام فراخوانی دریافت می‌کند، نام تابعی باشد که یک «فرم» بر می‌گرداند. یک وظیفه بسیار مهم دیگر سیستم منو، تعیین مجوز دسترسی به مسیرها توسط کاربران است، در اینجا با ذکر نام مجوز access administrative pages، به کاربرانی که دارای نقشی با این مجوز هستند، اجازه‌ی دسترسی به این مسیر را دادیم. توجه کنید که حتما نام مجوزهای لازم باید در آرایه ذکر شود حتی اگر یک مورد باشد. متدها و روش‌های دیگر تعیین دسترسی را در صفحات راهنمای hook_menu در druapl.org می‌توانید بررسی کنید.

تا این مرحله ما با پیاده‌سازی هوک منو، مسیرهای مربوط به ماژول رو به سیستم منوی دروپال معرفی کردیم. با پاک کردن حافظه‌ی موقت منو (Menu cache) سیستم منو دوباره به جمع‌آوری اطلاعات مسیرها از ماژول‌ها می‌پردازد (پس اگه ماژول رو فعال کردید و مسیر شما قبل از پاک کردن Cache پیدا نشد، دنبال باگ توی کد خودتون نباشید!).

در مقاله‌ی بعدی، نحوه‌ی ساخت صفحه‌ی مورد نظر رو آموزش خواهم داد
شاد و موفق باشید.

تگ های مطلب: 

دسته بندی مطلب: 

دیدگاه‌ها

ممنون. مقاله خیلی خوبیه. من

ممنون. مقاله خیلی خوبیه. من که مشتاقانه منتظر قسمت بعدی هستم

تشکر

ممنون از وقتی که صرف کردی عالی بود من همیشه دنبال یه ادیتور خوب بوم میشه یه راهنمای خوب برای vim معرفی کنی.

این کتابیه که من اولین بار

این کتابیه که من اولین بار برای کار با vim خوندم: ftp://ftp.vim.org/pub/vim/doc/book/vimbook-OPL.pdf‎

ممنون حتما میخونمش

ممنون حتما میخونمش

مشکل دسترسی

وقتی میرم توی آدرس ادمین پیج ایجادی پیغام میده You are not authorized to access this page. با اینکه ادمین هستم

مشکل undefined

این پیغام ها رو هم نمایش میده Notice: Undefined offset: 0 in _menu_check_access() (line 634 of /home/user/workspace/dr/includes/menu.inc).

احتمالا أيتم access callback

احتمالا أيتم access callback رو به درستي توي تعريف منو إيجاد نكرديد، اين تابع بأيد حتما true برگ دونه ؛ تابعي كه به عنوان access callback انتخاب ميكنيد حتي كاربر admin با uid 0 هم لازمه true بگيره روش درست هم ابنه كه تابع هميشه false برگردونه مگر ........ كه شرط رو شما توي تابع برسي ميكنيد و اگر برقرار بود أجازه دسترسي ميديد (با برگردوندن true) مثلا "اگر كاربر نقش مديريت سايت را دارد" يا "كاربر حد اقل ٢٠٠٠امتياز كسب كردي است"

ممنون از مقاله خوبتون

ممنون از مقاله خوبتون ایا همیشه باید hookها رو داخل یه ماژل استفاده کنیم یا میشه داخل یه Node یا کانتنت عادی با ویرایشگر php استفاده کنیم؟

بله با فعال سازی ماژول php

بله با فعال سازی ماژول php filter که در هسته دروپال قرار داره میتونید کدهای php رو در node ها و بلوک ها هم استفاده کنید

عالی بود ممنون از مطالبتون

عالی بود ممنون از مطالبتون

تشکر

با سلام. خسته نباشید عرض می کنم و کمال تشکر را از شما دارم

پرشین نایس

سلام واقعا عالی بود با تشکر از زحمات شما دوست عزیزم!!

عالی

خیلی عالی، ممنون و خسته نباشید

سلام ممنونم بسیار مطلب جالبی

سلام ممنونم بسیار مطلب جالبی بود موفق باشید

تشکر

با سلام و عرض ادب خواستم تشکر کنم بابت مطالب خوب شما لطفا به این رویه ادامه بدید و بیشتر مطالب بذارید. به سایت ما سر بزنید تشکر

ممنونم

ممنونم

تشکر

سلام. پست خیلی خوبی بود ممنونم ازتون.

ماژول دروپال

سلام خسته نباشيد ببخشيد مي خواستم بدونم براي شروع نوشتن ماژول بايد در برنامه php اين كد ها رو بنويسم ؟؟ من دانشجوي اي تي هستم و پروژه درس اي تي ١ برامون ساخت ماژول دروپال رو دادن ، من اصلا ماژول نويسي بلد نيستم ،از دروپال هم فقط ساخت وب سايت دروپال و نوشتن مقاله رو بلدم ، ميشه راهنماييم كنيد دقيق از كجا شروع كنم ؟؟ براي نوشتن افزونه در دروپال

ماژول دروپال

سلام خسته نباشيد ببخشيد مي خواستم بدونم براي شروع نوشتن ماژول بايد در برنامه php اين كد ها رو بنويسم ؟؟ من دانشجوي اي تي هستم و پروژه درس اي تي ١ برامون ساخت ماژول دروپال رو دادن ، من اصلا ماژول نويسي بلد نيستم ،از دروپال هم فقط ساخت وب سايت دروپال و نوشتن مقاله رو بلدم ، ميشه راهنماييم كنيد دقيق از كجا شروع كنم ؟؟ براي نوشتن افزونه در دروپال

سپاس

ممنون از آموزش های خوبتون

سپاس از آموزش خوبتون

سپاس از آموزش خوبتون

چه عجب بالاخره یه نفر جواب

چه عجب بالاخره یه نفر جواب سوال مارو داد.. ممنون از این پست خوب

سلام ممنون عالی بود.

سلام ممنون عالی بود.

سپاس

ممنون از آموزشتون استفاده کردم

جراحی زیبایی بینی

با تشکر از مطالب خوبتون.

با تشکر از مطالب خوبتون

با تشکر از مطالب خوبتون

تشکر

عالی بود مطلبتون موفق باشید

با سپاس و قدردانی فراوان مطلب

با سپاس و قدردانی فراوان مطلب مفید و ارزنده ای بود موفق و پیروز باشید

عالی بود.

عالی بود.

با سلام. خسته نباشید عرض می

با سلام. خسته نباشید عرض می کنم و کمال تشکر را از شما دارم ممنون

بسیار متشکرم.

بسیار متشکرم.

گردش و تفریح

کیشتور مشهد دبی تور لحظه آخری دبی تور دبی نوروز 95 تور لحظه آخر کیش ترکیه آنتالیا

مطلب تخصصی و مفیدی بود مرسی

مطلب تخصصی و مفیدی بود مرسی

سلام

سلام ممنون بابت مطلب بسیار خوبتون

فوق العاده بود.

فوق العاده بود. خيلي متشکرم. موفق باشيد.

طراحی سایت املاک

سلام ممنون از سایت خوبتون موفق و پیروز باشید

طراحی سایت املاک

سلام ممنون از سایت خوبتون موفق و پیروز باشید

طراحی سایت املاک

سلام ممنون از سایت خوبتون موفق و پیروز باشید

بازسازی ساختمان

ممنون از سایت و آموزش های عالیتون تشکر

با سپاس از مطلب تخصصی که

با سپاس از مطلب تخصصی که گذاشتید.

طراحی سایت

ممنون بابت انتشار مطالب موفق باشین

ممنون از سایت خوبتون

ممنون از سایت خوبتون

دیدگاه جدیدی بگذارید

CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

آخرین ارسال ها

محتواهای محبوب

درباره ما

Author
اینجا دروپال یعنی همه چیز. در مورد دروپال صحبت میکنیم. ماژول هامون رو به اشتراک میزاریم در مورد قالب دروپال ، فروشگاه دروپال، دروپال فارسی و تاریخ شمسی دروپال صحبت میکنیم و هرچیزی که در مورد طراحی سایت با دروپال میدونیم به هم انتقال میدیم. دروپالیون یک سایت شخصی نیست. ما دست همه کسانی که برای پیشرفت دروپال تلاش میکنند رو میفشاریم و با آغوش باز اونها رو در این سایت میپذیریم.

تماس با ما

با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi